Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Wygląda jak wąż, a później obrasta różowym futerkiem. Spotkacie go w Polsce
fot. Lilly M, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Wygląda jak wąż, a później obrasta różowym futerkiem. Spotkacie go w Polsce

26 maja 2024
Autor tekstu: Magdalena Cichocka

Być może wielu z was miało okazję zobaczyć w swojej okolicy nietypowe zwierzęta przypominające węże. W ubiegłym roku w Bielsku-Białej służby otrzymywały masę zgłoszeń dotyczących obecności tych dziwnych zwierząt. Okazuje się, że nie są one gadami, a przekształcają się w motyle z różowym futerkiem. Zmrocznik gładysz, bo o nim mowa, skrywa wiele tajemnic.

Dziwne "węże", które nie są gadami

Widok tej nietypowej istoty może w wielu wzbudzać skrajne emocje, a nawet i lęk. Ta sporych rozmiarów gąsienica niektórym przypomina niewielkiego węża , choć tak naprawdę wcale nie jest gadem . Charakteryzuje się mocno odznaczoną głową o łuskowatą skórą, która świetnie sprawdza się jako kamuflaż.

Wbrew licznym przypuszczeniom zwierzę to jest całkowicie bezbronne i niegroźne dla człowieka. Jest to bowiem zmrocznik gładysz , a poniższe zdjęcie przedstawia gąsienicę, która z czasem zamienia się w oliwkowo-różowego motyla z charakterystycznym futrem na tułowiu.

Zmrocznik gładysz
fot. Lilly M, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons
5 najpiękniejszych ras kur na świecie. Dla hodowców są jak białe kruki
Przeraźliwy pisk w gnieździe Wrotki. Kamery uchwyciły "porywacza"

Zmrocznik gładysz z charakterystycznym futerkiem

Zmrocznika gładysza możemy spotkać w prawie całej Europie, oprócz północnych część kontynentu. W Polsce żyje na terenie całego kraju, jednak trudno go dostrzec, ponieważ jego największa aktywność przypada nocną porą . Motyle te zamieszkują rzeczne zarośla, wilgotne parki, łąki czy lasy. Gąsienice zaś żerują na wierzbówkach, przytuliach, fuksjach i winoroślach.

Trudno przejść obojętnie obok jego niezwykłego wyglądu, a takie połączenie kolorów nie jest często spotykane w naturze. Oliwkowo-różowy motyl może mierzyć nawet do 7 cm . Jego tułów z kolei pokryty jest charakterystycznym “futerkiem”.

Zmrocznik gładysz
fot. User:Jerzystrzelecki|Jerzy Strzelecki, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Co wiemy o zmroczniku gładyszu?

Zmrocznik gładysz nie jest rzadkim okazem, któremu grozi wyginięcie. Gatunek ten nie jest zatem objęty ochroną. Jednym z jego największych sprzymierzeńców są nietoperze , które często je zjadają. Motyle zaś odżywiają się nektarem żmijowca pospolitego, mydlnicy lekarskiej czy wiesiołka.

Jeśli podczas spaceru lub na działce lub w ogrodzie spotkamy gąsienice tego motyla - nie panikuj. Stworzenie nie jest groźne i choć swoim wyglądem może niektórych odstraszać, warto pamiętać o tym, że zapewne w niedalekiej przyszłości zmieni się w pięknego i okazałego motyla. Nad tym niezwykłym okazem pochyliły się, chociażby Lasy Państwowe.

Uwaga, jestem wężem! A przynajmniej chciałbym, żebyś tak pomyślał i dał mi święty spokój!W taki sposób kombinuje gąsienica Zmrocznika gładysza, która opanowała specyficzną formę mimikry. Najczęściej jedne owady upodabniają się do innych, jadowitych (np. muchówki do osowatych), a tutaj motyl postawił sobie ambitne cele - zostać gadem - czytamy w poście Lasów Państwowych.

Zmrocznik gładysz
fot. No machine-readable author provided. Svdmolen assumed (based on copyright claims)., CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons
Ich los poruszył całą Polskę. Wyjątkowa akcja pomocowa Służby Więziennej
Jechała z psem autem, z radia rozbrzmiała ta piosenka. Tak zareagował pupil
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Cichocka

Z wykształcenia inżynier, z zawodu redaktorka. Przepełniona kreatywnymi pomysłami miłośniczka rękodzieła i podróży.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy