Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > 5 najpiękniejszych ras kur na świecie. Dla hodowców są jak białe kruki
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 21.05.2024 17:16

5 najpiękniejszych ras kur na świecie. Dla hodowców są jak białe kruki

Kura
fot. pexels/The masked Guy

Choć przyjęło się myśleć, że rasy dotyczą głównie zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów, to pod nasze “skrzydła” coraz częściej trafia rasowy drób ozdobny. Mimo iż nie każdy kojarzy inną niż tę domową, to rodzajów kur jest bez liku. Każda z nich prezentuje się zjawiskowo, ale tylko garstka kurzych ślicznotek ma szansę wystartować w konkursach piękności. Wybraliśmy 5 najpiękniejszych ras kur ozdobnych, które oczarowują swoim wyglądem. Jedna z nich pochodzi z Polski.

Najpiękniejsze rasy kur ozdobnych na świecie. W Powsinie mieliśmy co podziwiać

18 i 19 maja w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie mieliśmy okazję podziwiać setki okazów drobiu ozdobnego w ramach dziewiątej już edycji wystawy „Najpiękniejsze Kury Świata”. Niecodzienne wydarzenie organizowane przez obchodzące swój jubileusz Stowarzyszenie Hodowców Drobiu Rasowego Czubatka Polska ściągnęło do stolicy rzesze hodowców i miłośników ptaków, którzy mieli okazję osobiście porozmawiać z hodowcami, a przy tym nacieszyć oko urodziwymi kurami i kogutami. 

Wśród prezentowanych zwierząt nie zabrakło naszych rodzimych ras kur, ale i okazów pochodzących z odległych zakątków naszej planety. Z pozoru podobne, a jednak różni je niemal wszystko — wielkość ciała, rozpiętość skrzydeł, pstrokatość upierzenia, okazałość ogona oraz temperament. Która z nich jest najpiękniejsza? W ocenie hodowcy na pewno ich własna. 

Poniżej prezentujemy 5 ras kur ozdobnych, które uznaliśmy za najpiękniejsze i wyróżniające się na tle swoich pobratymców. Ceny niektórych okazów sięgają nawet 25 tys. złotych. Nic dziwnego, że dla hodowców są niemal bezcenne.

Wręczają go na komunię, a dzieci nie wiedzą, co robić. Niebezpieczny trend Nowa gwiazda ZOO w Poznaniu. Ma wyjątkowe zdolności i urzeka wyglądem

5 najpiękniejszych ras kur na świecie. Zaskakują swoim upierzeniem i nie tylko

1. Kura jedwabista, zwana silką

Kura jedwabista to jedna z najpiękniejszych ras drobiu ozdobnego, której przypisuje się pochodzenie z Chin. Pierwsze wzmianki o silkach pochodzą z XIII wieku, kiedy to wenecki kupiec i podróżnik Marco Polo rozpisywał się o “futrzastych” kurczakach. Pomimo upływu wieków dokładne miejsce powstania rasy pozostaje kwestią sporną. 

Wyjątkowość kury jedwabistej tkwi, jak sama nazwa wskazuje, w gładkich piórach, które przypominają w dotyku jedwab lub satynę, przez co często pojawiają się na wystawach drobiu. Zwierzęta te fascynują swoim wyglądem, gdyż poza miękkim upierzeniem wyróżniają się ciemnoniebieską skórą. Silki mają również bardzo łagodne usposobienie i łatwo można je oswoić. Co ciekawe, same proszą się o noszenie na rękach. Choć same nie znoszą zbyt wielu jaj, często pełnią rolę mamek dla kurcząt innych gatunków. 

Cena za kurę jedwabistą nie jest wygórowana. Za zwyczajnego osobnika zapłacimy ok. 50 złotych, ale te najpiękniejsze będą nas kosztować nawet 10-krotnie więcej. Kury jedwabiste dożywają nawet 10 lat, dlatego należy o tym pamiętać, decydując się na opiekę nad tym zwierzęciem.

kura jedwabista.png
fot. wikipedia/Benjamint444, CC BY-SA 3.0

2. Wyandotte

Kura wyandotte to rasa pochodząca z Ameryki Północnej, której nazwa nawiązuje do plemienia Wyandotte, którego członkowie parali się hodowlą drobiu. Pierwsze osobniki dotarły do Europy w 1883 roku i były hodowane na szeroką skalę w Holandii, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Rasa występuje również w wersji miniaturowej. Co ciekawe, karłowate wyandotte są obecnie jedną z najpowszechniej hodowanych ras kur karłowatych na świecie. 

Wyandotte to popularny ptak pokazowy, który doceniany jest nie tylko za swoje walory estetyczne, ale i wysoką wydajność w produkcji jaj. Pisklęta są z reguły silne i szybko nabierają masy. Charakteryzują się różnorodnym upierzeniem o rozmaitych wzorach i kolorach. To prawdziwy klejnot w kurniku, który można kupić już od 70 złotych za sztukę.

wyandotte.png
fot. wikipedia/ripperda, CC BY 2.0

3. Sułtan

Pochodząca z Turcji rasa kur o charakterystycznym puchatym czubie nieprzypadkowo znalazła się w rankingu najpiękniejszych kur świata. Pierwsze osobniki sprowadzono do Europy w 1854 roku z Istambułu. Zwierzęta szybko zaaklimatyzowały się na angielskiej farmie, lecz w okresie międzywojennym praktycznie wyginęły. Populację sułtanek w Europie udało się przywrócić dzięki procesowi krzyżowania kilku ras ze sobą, co oznacza, że współczesne ptaki mają już niewiele wspólnego ze swoimi przodkami.

Sułtan ceniony jest za swój dostojny wygląd, ale i łatwość w adaptacji do domowych warunków. Powierzchnię całego ciała ptaków, wliczając w to palce, pokrywa obfite upierzenie. Jedyną dopuszczalną barwą kur jest biała. Mając pod opieką sułtankę, należy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu wybiegu bądź woliery, ponieważ świetnie latają. Za sztukę zapłacimy ok. 200-250 złotych.

sułtan.png
fot. wikipedia/Eunice, CC BY-SA 2.0

Przepiękna, a zarazem najdroższa kura na świecie

4. Ayam Cemani

Ayam cemani to rasa kur ozdobnych pochodząca z Indonezji.  Z charakteru są raczej nieufne i nie przepadają za kontaktem z człowiekiem. W Polsce wciąż uchodzą za nowość i niezwykle trudno je dostać. Ceny za sztukę sięgają nawet 25 tysięcy złotych. Ale dlaczego właściwie są takie drogie? 

Ayam cemani nie da się jej pomylić z żadną inną rasą drobiu, gdyż pisklęta wykluwają się całkowicie czarne. Wyjątkowy wygląd zawdzięczają mutacji genetycznej powodującej wzmożoną produkcję melaniny, czyli ciemnego barwnika odpowiedzialnego za pigmentację organizmu. Kury mają więc nie tylko ciemne jak noc pióra, ale również kości, narządy wewnętrzne i serce. Nawet krew, która płynie w jej żyłach, jest czarna, dlatego miejscowa ludność przypisuje tych zwierzętom mistyczne moce. Są wykorzystywane przy odprawianiu rytuałów, a rosół z “czarnej perły” potrafi kosztować zawrotne sumy. Rocznie kura znosi około 100 jaj.

ayam cemani.png
fot. pixabay/Natur-Tiere

Najpiękniejsza z kur. Jej krajem pochodzenia jest Polska

5. Czubatka polska

Wśród najpiękniejszych ras kur świata nie mogło zabraknąć naszej rodzimej czubatki polskiej. Jest to jedna z najstarszych na świecie ras kur czubatych, której kości znaleziono podczas wykopalisk w Biskupinie. Jak sama nazwa wskazuje, przedstawicielki tej rasy pochodzą z Polski i do XIX wieku biegały luzem po podwórkach, żywiąc się tym, co akurat udało im się znaleźć na swojej drodze. Aby uchronić je przed atakami lisów, zaczęto hodować je w kurnikach.

Czubatki polskie występują w wielu odmianach kolorystycznych, jednak największe uznanie zyskują czarne z białym zaokrąglonym ku górze czubem. Hodowcy cenią te ptaki za zrównoważony charakter, a także dobrą jakość jaj i mięsa. Znoszą około 150-170 jaj rocznie. Co ciekawe, czubatki polskie mogą się poszczycić skomplikowanym sposobem komunikacji, na który składa się ponad 24 rodzaje dźwięków.

czubatka.png
fot. wikipedia/Just chaos, CC BY 2.0