Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Ich los poruszył całą Polskę. Wyjątkowa akcja pomocowa Służby Więziennej
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 21.05.2024 12:40

Ich los poruszył całą Polskę. Wyjątkowa akcja pomocowa Służby Więziennej

pomoc zwierzętom w schronisku
Fot. mat. prasowe, Facebook/Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska

W kwietniu media obiegła informacja o 58 psach przetrzymywanych w gdańskiej pseudohodowli. Zwierzęta nie miały dostępu do wody, a skrajne warunki, w których przebywały, zagrażały ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Ostatecznie zwierzęta trafiły pod opiekę lekarzy weterynarii, a obecnie przebywają w schronisku “Promyk” w Gdańsku. Losy pokrzywdzonych istot poruszyły serca miłośników zwierząt w całym kraju, w tym funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy zorganizowali akcję pomocową. Efekty ich działań przeszły najśmielsze oczekiwania. 

Pomoc zwierzętom uratowanym z gdańskiej pseudohodowli

Wydarzenia z kwietnia 2024 roku odbiły się szerokim echem w całym kraju. Trudno wyobrazić sobie cierpienie bezbronnych zwierząt, przetrzymywanych w pseudohodowli jedynie do rozrodu. Psy mieszkały w prowizorycznych kojcach, brodziły we własnych odchodach i nie miały dostępu do wody. Małżeństwo prowadzące pseudohodowlę sprzedawało zwierzęta w internecie. Obecnie ich sprawą zajmują się odpowiednie służby, a za znęcanie się nad zwierzętami grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Uratowane, lecz skrajnie zaniedbane psy ostatecznie trafiły pod opiekę weterynarzy, a następnie do schroniska “Promyk” w Gdańsku. W sieci zaś umieszczono informację o stanie zwierząt oraz prośbę o pomoc. Placówce zależało na dobrej jakości karmie mokrej dla szczeniąt oraz matek karmiących, a także kojców wybiegowych dla szczeniąt.

Psy z pseudohodowli
fot. materiały prasowe

Historia zwierząt uratowanych z pseudohodowli poruszyła serca miłośników zwierząt w całym kraju, w tym funkcjonariuszy Służby Więziennej z Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Suchej. Redakcji Świat  Zwierząt udało się porozmawiać z kpt. Emilią Michalską, Rzecznik Prasową Komendanta Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Suchej.

Szkolą się u nas funkcjonariusze z całej Polski. W roku kalendarzowym prowadzimy szkolenia dla blisko 700 słuchaczy. Jest to duża liczba, ale też ogromny ludzki potencjał. Wśród słuchaczy jest wiele osób, które wykazują się pomysłowością, motywacją do działania, chęcią pomocy potrzebującym. Jednym słowem wykazują inicjatywy i chęci do działań społecznych i charytatywnych. Angażujemy się regularnie w przeróżne inicjatywy m.in. dla chorych dzieci oraz tych, które przebywają w domach dziecka. Licznie oddajemy krew w myśl zasady honorowego krwiodawstwa. Nie pozostają nam obojętne akcje na rzecz środowiska, czy właśnie na rzecz bezdomnych zwierząt - powiedziała nasza rozmówczyni. 

Ten drapieżnik występuje w całej Polsce. Czy jest niebezpieczny dla ludzi? Samookaleczanie u kotów. Tych objawów nigdy nie należy lekceważyć

Funkcjonariusze Służby Więziennej przekazali schronisku “Promyk” 200 kg karmy dla zwierząt

Kpt. Emilia Michalska jest odpowiedzialna za zorganizowanie akcji pomocowej dla zwierząt uratowanych z gdańskiej pseudohodowli. Na swoim koncie ma zorganizowanie I Festynu na rzecz podopiecznych stowarzyszenia Reks w Malborku. Mimo iż kpt. Michalska od pięciu lat nie pełni służby w Zakładzie Karnym w Malborku festyn, którego jest pomysłodawczynią, wciąż jest organizowany. W tym roku odbędzie się 14 czerwca w Malborku na terenie Akademii Nauczania.

festyn
fot. materiały prasowe

Widząc informację na Facebooku Schroniska “Promyk” dotyczącą przejęcia przez nich 60 psów z pseudohodowli i apelu o pomoc postanowiłam zorganizować dla nich zbiórkę, mając oczywiście na względzie wielkie serca naszych słuchaczy. Jednak poziom ich zaangażowania przeszedł nawet moje oczekiwania. W przeciągu tygodnia karma i inne rzeczy zaczęły napływać do mnie strumieniami - wyznała w rozmowie z serwisem Świat Zwierząt.

Ostatecznie udało się zebrać imponującą ilość produktów pierwszej potrzeby, m.in. 200 kg karmy oraz inne produkty służące pomocy zwierzakom. Zebrane dary zawieziono do placówki. Wizyta funkcjonariuszy Służby Więziennej w schronisku “Promyk” była wzruszająca i jednocześnie przepełniona refleksjami, dotyczącymi pomocy oraz adopcji zwierząt.

Akcja Pomocowa
fot. materiały prasowe

Mieliśmy poczucie, że w realny sposób pomagamy naszym braciom mniejszym i ludziom w schronisku, którzy wkładają ogrom serce, czasu i poświęcenia w ratowanie bezdomnych zwierząt. Jak pokazuje fotorelacja, zwierzęta w nim przebywające potrzebują kontaktu z człowiekiem. Dlatego też uważamy, że świadoma i przemyślana adopcja jest również formą pomocy. Zyskujemy w końcu wiernego przyjaciela i nowego członka rodziny na długie lata - zauważyła kpt. Emilia Michalska.

Akcja Pomocowa
fot. materiały prasowe
Akcja Pomocowa
fot. materiały prasowe
Akcja Pomocowa
fot. materiały prasowe

Historie zwierząt, które wyciskają łzy

Oprócz przekazania zebranych produktów funkcjonariusze mieli okazję poznać proces adopcyjny podopiecznych schroniska, a także wysłuchać historii przebywających tam zwierząt, które niekiedy bywają niezwykle brutalne. 

Nasza wizyta w schronisku rozpoczęła się od zwiedzenia placówki, która widać na pierwszy rzut oka jest miejscem przyjaznym i zadbanym. Pracownicy schroniska opowiedzieli nam o swojej codziennej działalności, przybliżyli historię niektórych psów, które bywają naprawdę tragiczne – zaznaczali jednak zawsze, że „najważniejsze, że już są bezpieczne”. Słuchacze mieli możliwość poznać proces adopcji krok po kroku. Myślę, że była to dla nich pouczająca wizyta, a my poznaliśmy nowych, wspaniałych ludzi, dzięki którym nasze horyzonty dotyczące świadomej adopcji i pomocy niezwykle się rozszerzyły” - wyjawiła w rozmowie ze Światem Zwierząt kpt. Emilia Michalska.

Zaangażowanie się w pomoc zwierzętom to jednak niejedyna akcja charytatywna, w której biorą udział funkcjonariusze. Jak zdradziła nam kpt. Michalska, już w czerwcu z inicjatywy Komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Suchej kpt. Justyny Kosickiej odbędzie się Dzień Dziecka na terenie ośrodka, w którym będą uczestniczyć również dzieci z domu dziecka. 

Z Inicjatywy Pani Komendant angażujemy się również w działania Stowarzyszenia Łatwo Pomagać, które m.in. wspiera dzieci z onkologii. Słuchacze sami przychodzą do wykładowców działu organizacji szkolenia z kolejnymi pomysłami na przeróżne akcje, w które możemy się zaangażować - przekazała.

Akcja Pomocowa
fot. materiały prasowe
Akcja Pomocowa
fot. materiały prasowe