Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Nietoperz zaskoczył personel. Rutynowe sprzątanie odkryło tajemnicę
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 09.04.2024 16:25

Nietoperz zaskoczył personel. Rutynowe sprzątanie odkryło tajemnicę

nietoperz
Fot. facebook.com/ Ośrodek Rehabilitacji "Mysikrólik" Na Pomoc Dzikim Zwierzętom

Uratowany przez pracowników Ośrodka “Mysikrólik” nietoperz skrywał pewną tajemnicę. Prawda wyszła na jaw dopiero przy zmianie terrarium. Podczas sprzątania zajmowanego wcześniej przez pacjenta pomieszczenia odkryto drugiego nietoperza. To pierwszy przypadek w fundacji.

Osłabiony nietoperz trafił do ośrodka dla dzikich zwierząt

Przyjście na świat nowego osobnika niezwykle cieszy. Zwłaszcza gdy udaje się ocalić zarówno życie matki jak i maluszka. Małe zwierzęta zapewniają ciągłość gatunku, a przy tym swoim uroczym wyglądem rozczulają wielu miłośników zwierząt. Niekiedy jednak oprócz wsparcia rodziców potrzebują pomocy człowieka.

Do Ośrodka Rehabilitacji “Mysikrólik” w Bielsku-Białej trawił dorosły nietoperz — borowiec wielki. Zwierzę było lekko osłabione i odwodnione. Po jakimś czasie, gdy zaczęło nabierać siły, pracownicy zdecydowali się przenieść je do większego terrarium. Jakież było ich zaskoczenie, gdy podczas sprzątania odkryli, że pacjent nie jest sam.

Posesja warta miliony, a na niej konający pies. Beza nie zasłużyła na taki los Po tym poznasz, że dzik szykuje się do ataku. Jak zareagować?

Leczony nietoperz okazał się ciężarną samicą. Pracownicy nie kryją radości

Nic nie wskazywało na to, że przygarnięty pod opiekę borowiec jest ciężarną samicą. Zwierzę powoli wracało do zdrowia i miało się dobrze. Nie wykonano u niego badania USG, gdyż w dniu przyjęcia obrażenia ssaka nie dawały ku temu powodu. Pracownicy, porządkując terrarium, ku swojemu ogromnemu zaskoczeniu, natrafili drugiego nietoperza tylko w mniejszej wersji.

To pierwsze narodziny nietoperza w historii ośrodka. Maluszek na razie trzyma się blisko mamy, pije mleko i przybiera na wadze. Na ten moment jest całkowicie zależny od samicy, dlatego pracownicy muszą dbać zarówno o mamę jak i małego ssaka. 

Mały nietoperz spodobał się internautom

Maluch szybko zyskał sławę po zamieszczonym przez ośrodek materiale wideo. Obserwujący profil internauci uwielbiający zwierzęta tak przywitali małego nietoperza. Wielu z nich trzyma kciuki za mamę i jej potomka.

  • “Baby nietoperek. A to wam pacjentka niespodziankę zrobiła. Powodzenia, niech maluch rośnie, a pacjentka zdrowieje”,
     
  • “O jaki goły brzydal! Niech rośnie zdrowo i szybko wraca wraz z mamą na wolność”,
     
  • "Jakie cukierkowe batmany",
     
  • “Coś pięknego, jesteście super”.

Borowiec wielki to gatunek nietoperza z podrodziny mroczków. Jest jednym z największych osobników występujących w naszym kraju. Zasiedla duże kompleksy leśne, stare parki i otwarte tereny rolnicze. Poluje głównie nocą, najczęściej nad wodami i łąkami. Jest bardzo szybki, a jego przysmak stanowią chrząszcze i muchówki. Gatunek ten jest pod ścisłą ochroną. 

Projekt bez nazwy-47.jpg
Borowiec wielki, Fot. canva.com/ belizar73