W Bałtyku pływa najstarsze zwierzę na świecie. Wygląda jak nie z tego świata
Dzięki najnowszym badaniom amerykańskich naukowców odkryto, że w Bałtyku żyje najstarsze zwierzę na świecie. To tajemnicze stworzenie wygląda jak nie z tego świata. Zobaczcie sami.
Podwody świat dostarcza nam wielu zaskoczeń
W ostatnim czasie wodne przestworza są dla nas niezwykle łaskawe i dostarczają nam coraz to ciekawszych okazów, które przyczyniają się do pogłębiania wiedzy na ich temat. Nie tak dawno pisaliśmy o ponad 2-metrowym gigancie wyrzuconym na brzeg Pacyfiku oraz o wielorybach zaobserwowanych w Bałtyku.
Tym razem uwagę mediów przykuły najnowsze badania amerykańskich naukowców na temat najstarszego zwierzęcia na świecie, które także zamieszkuje podwodne otchłanie. Wnioski, do których doszli badacze, są zaskakujące.
Badacze przyznali tytuł najstarszego zwierzęcia świata
Zespół ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley w ostatnich latach przeprowadził badania dotyczące ustalenia najstarszego gatunku zwierzęcia na ziemi . Wnioski, do których doszli naukowcy , nieco namieszały w dotychczas znanej historii ziemskiego życia.
Według wyników opublikowanych w ubiegłym roku w jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych Nature amerykańscy uczeni odkryli, że żebropławy są najbliższe stworzeniu, które poprzedziło ludzkość, a istniało około 700 mln lat temu. Z powodu braku pozostawionych skamieniałości, ciężko jest dokładnie określić, jak stworzenia wyglądały dawniej, jednak najwięcej wspólnego naukowcy zauważyli z żebropławami. Jak dotąd za najstarsze zwierzęta na świecie uznawane były gąbki, żyjące około 500 mln lat temu.
W Bałtyku pływa najstarsze zwierzę na świecie
Żebropław (Ctenophora) to typ dwuwarstwowych bezkręgowców, które wyglądem przypominają meduzy. Jednak zwierzęta te nie są wyposażone w komórki parzydełkowe, więc kontakt z nimi nie będzie skutkował nieprzyjemnymi oparzeniami. Organizmy te występują przede wszystkim w oceanach oraz morzach na głębokości 6,5 km. W Bałtyku jak dotąd zaobserwowano dwa ze stu gatunków żebropławów: świecącego żebropława groszkówka i przybyłego z wód Atlantyku mnemiopsis leidyi.
Choć wyrzucone przez fale bezbarwne galaretowate ciała żebropławów nie przykuwają zbytnio uwagi spacerujących wybrzeżem przechodniów, to należy wspomnieć, że znacznie bardziej interesująco stworzenie to prezentuje się w toni wodnej. Nierzadko dochodzi w niej do zjawiska bioluminescencji, czyli świecenia żywych organizmów wskutek zachodzących zmian energii.