Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Ponad 2-metrowy gigant wyrzucony na brzeg. Na plaży aż zaroiło się od gapiów
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 11.06.2024 11:20

Ponad 2-metrowy gigant wyrzucony na brzeg. Na plaży aż zaroiło się od gapiów

Ryba słoneczna
fot. facebook.com/ Seaside Aquarium

Pacyfik wyrzucił na brzeg rybę rzadkiego gatunku, która przez świadków została okrzyknięta “wodnym dziwactwem”. Za sprawą swojego przerażającego wyglądu ponad 2-metrowy osobnik przyciągnął wielu gapiów. Znaleziskiem zainteresowali się również naukowcy, którzy nigdy wcześniej nie widzieli tak olbrzymiego okazu. Pierwsze wzmianki na temat tego gatunku pojawiły się niecałą dekadę temu.

Tajemnicze stworzenie znalezione na plaży. Ryba wywołała spore zamieszanie

Morska toń wciąż kryje w sobie niezgłębione przez człowieka tajemnice. Czasami wzburzone fale wyrzucają na brzeg dziwne stworzenia, które swoim wyglądem budzą skojarzenia z istotami z innego świata. Te rzadko widywane osobniki budzą zarówno fascynację naukowców, jak i przerażenie wśród turystów i osób zamieszkujących nadmorskie miejscowości. Każde takie znalezisko jest niczym fragment układanki, oferujący wgląd w głębiny oceanu i jego nieznanych mieszkańców. 

Osoby spacerujące brzegiem plaży w pobliżu miasta Seaside w stanie Oregon natknęły się na dziwne zjawisko. Gigantycznym rozmiarów ryba o rozwartych szczękach została wyrzucona na brzeg. Ponad 2-metrowe zwierzę szybko przyciągnęło uwagę gapiów. W podziwianiu nie przeszkodziła im nawet szalejąca nad ich głowami burza. Wzburzone morze dostarczyło im nie lada zagadkę, a wkrótce okaz przykuł również uwagę badaczy.

Orientarium Łódź przywitało samca kapibary. Nie oprze mu się żadna samiczka Marzena Kipiel-Sztuka nie żyje. Miłość do zwierząt wymagała wielu wyrzeczeń

Nowe odkrycie naukowców. To gatunek po raz pierwszy opisany w 2017 roku

Dziwną rybą zainteresowała się Mariann Nyegaard z Nowej Zelandii, która poprosiła o przesłanie próbek tkanek znalezionego stworzenia. W ocenie badaczki, która zresztą w 2017 roku poświeciła pracę naukową nowo odkrytemu gatunkowi, jest to znany z występowania jedynie na południowej półkuli gatunek ryby słonecznej. Jej pojawienie się w Pacyfiku oznaczałoby, że zwierzęta w wyniku migracji przemierzają wiele tysięcy kilometrów. 

Początkowo ta duża, dziwnie wyglądająca ryba wywołała spore zamieszanie w mediach społecznościowych i choć było burzowo, ludzie zbierali się na plaży, aby zobaczyć te niezwykłą rybę - napisali badacze z Seaside Aquarium.

ryba słoneczna
fot. facebook.com/ Seaside Aquarium

Ryba słoneczna - co to za zwierzę?

Sunfish, czyli ryba słoneczna znana również jako mola mola, to morskie stworzenie należące do rodziny ryb kostnoszkieletowych. Zwierzęta te mają charakterystyczny wygląd, który odróżnia je od innych przedstawicieli gatunku — ich ciało jest niemal całkowicie owalne, bocznie spłaszczone, z dużą głową i szerokimi płetwami przypominającymi skrzydła. Mogą osiągać imponujące rozmiary. Dorosłe osobniki mierzą czasem nawet 3 metry i ważą ponad 2 tony. 

Sunfish
fot. canva.com/ mikrus

Co ciekawe, mola mola występują w Morzu Śródziemnym i Północnym, ale są sporadycznie widywane w Morzu Bałtyckim. Większość czasu spędzają w toni wodnej, z dala od dna morskiego. Najczęściej można je spotkać leżące na boku, blisko powierzchni wody, co prawdopodobnie pomaga im regulować temperaturę ciała oraz ułatwia walkę z pasożytami. Ryby te są jednymi z najbardziej unikatowych i fascynujących stworzeń morskich, które przyciągają uwagę zarówno naukowców, jak i miłośników przyrody.