Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Turyści nad Bałtykiem nie dowierzali, do wózka dobrał się rudy cwaniak. To nie skończy się dobrze
Słowiński Park Narodowy zamieszkują również lisy, źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Turyści nad Bałtykiem nie dowierzali, do wózka dobrał się rudy cwaniak. To nie skończy się dobrze

7 sierpnia 2023
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Pogoda spłatała figla wszystkim tym, którzy wraz z początkiem sierpnia rozpoczęli urlop i postanowili spędzić go nad polskim morzem. Chociaż turyści wypoczywający nad Bałtykiem mogą zapomnieć o ciepłym letnim słońcu i rozgrzanym piasku pod stopami, nie oznacza to, że narzekają na niedosyt atrakcji. W mediach społecznościowych lotem błyskawicy rozprzestrzenił się filmik ze Słowińskiego Parku Narodowego, którego głównym bohaterem był sprytny lis. Zwierzak obrał za cel wózek dziecięcy.

Lisek wykrada z wózka siatkę. "Mamy drania co śmieci w lasach"

Szukasz miejsca nad polskim morzem bez wszechobecnego tumultu i tysięcy ludzi obwarowanych na plaży parawanami? Zważywszy na tłumy w sezonie letnim, utworzony w 1967 roku Słowiński Park Narodowy może nie będzie najlepszą odskocznią od popularnych nadmorskich kurortów, ale kontakt z naturą pozwala skutecznie oczyścić umysł i zredukować stres.

Na obszarze znanym z unikatowych w skali Europy ruchomych wydm, które w ciągu roku potrafią przemieścić się nawet do 10 metrów, można nie tylko podziwiać pustynne krajobrazy, ale także nacieszyć oczy widokiem dzikich zwierząt. Choć najliczniejszą grupą zwierząt Parku są owady , z dużych ssaków należy wymienić licznie występujące jelenie, sarny i dziki. Niemniej na terenie Słowińskiego Parku Narodowego można spotkać również mniejsze stworzenia, między innymi gronostaje, wydry, łasice, bobry czy lisy. O jednym z nich w ostatnich dniach rozpisują się ogólnopolskie serwisy informacyjne.

Rzeczony rudzielec zwrócił uwagę turystów, którzy nie omieszkali zarejestrować jego wyczynów przy pomocy telefonów. Na nagraniu, które opublikowano na facebookowym fanpage'u “Fotopułapki - Trail Cameras”, widzimy, jak dzikie zwierzę sprytnie wykorzystało nieuwagę pewnej rodziny i dobrało się do wózka dziecięcego, a właściwie pozostawionej w nim siatki.

Bezmyślni rodzice w Zakopanem. To jakiś obłęd, co wyprawiali dla zdjęcia z wakacji, "Szkoda dziecka"

Turyści zachwycają się lisem ze Słowińskiego Parku Narodowego, ale spryt może go sporo kosztować

Nagranie autorstwa Przemysława Kruszyńskiego przedstawia kradzież plastikowej torby, której zawartość skusiła lisa. Zwierzę z początku skrada się w stronę samotnie stojącego wózka, a następnie zabiera siatkę. Kika sekund później drapieżnik z dumą niesie w pysku “upolowaną” zdobycz, by moment później uciec w głąb lasu.

Okazuje się, że uchwycony na filmie lisek-chytrusek jest dobrze znany turystom odwiedzającym Słowiński Park Narodowy, czego dowodem są publikowane w sieci zdjęcia ze zwierzakiem w roli głównej. Pod nagraniem pojawiły się również komentarze odnoszące się do przypadkowych spotkań z innymi przedstawicielami jego gatunku:

- Rok temu w Bieszczadach pod namiotem lisek ukradł nam chipsy - wspomina jedna z internautek.

Chociaż zachowanie dzikiego stworzenia może wydawać się wielu rozczulające, nie zabrakło też krytycznych komentarzy. Część internautów upatruje w filmie zwiastuna nieszczęśliwego zakończenia historii “złodziejaszka” który zatracił strach przed człowiekiem:

  • “Ten lis kiedyś skończy źle, bo pozwala mu się na takie zachowanie. Prawidłową reakcją powinno być odstraszenie go. Sorry. To dzikie zwierzę, nie uczmy go takich zachowań"
  • “Biedny ciągnie plastik i Bóg wie, co jeszcze jest w reklamówce i zanim cokolwiek zje, to może się zadławić reklamówką”
  • “Niestety takich zachowań zwierząt jest coraz więcej, a to powinno dać do myślenia”

Życie w otoczeniu ludzi wymaga sprytu. Lis go ma

W przestrzeni miejskiej coraz częściej można zaobserwować dzikie stworzenia - dziki, lisy, a niekiedy wilki czy niedźwiedzie. Jest to efekt synantropizacji i synurbizacji, które związane są z utratą lęku tych zwierząt przed ludźmi i ich przystosowaniem się do życia w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Istoty opuszczające swoje naturalne siedliska znajdują dogodne warunki do życia – żywią się resztkami żywności, które nie trafiły do kontenerów. Na niezagospodarowanych terenach znajdują schronienie.

Niewątpliwie lis to zwierzę obdarzone dużą inteligencją i sprytem, co tłumaczy, dlaczego udało im się "skolonizować" całe osiedla w wielu brytyjskich miastach . Nie należy jednak zapominać, iż zwiększona liczba dzikich gości wiąże się z obopólnym ryzykiem. Dla przykładu lisy mogą być nosicielami wielu pasożytów, ale i chorób, ze wścieklizną na czele. Nie powinniśmy się do nich zbliżać, ani tym bardziej ich dokarmiać czy drażnić.

Z kolei otoczenie ludzkich siedzib również jest pełne zagrożeń dla dzikich zwierząt . Zwierzę w mieście może ucierpieć – na przykład wpadając pod samochód, dlatego niejako w naszym obowiązku jest unikać „zapraszania” dzikich zwierząt na nasze osiedla i posesje. Jednocześnie warto mieć świadomość, iż razem jesteśmy elementami jednej całości, a dzikie zwierzęta bynajmniej nie są intruzami w mieście - to my, wraz ze stale powiększającymi się miastami, wkraczamy na ich terytoria.

Źródło: Fotopułapki - Trail Cameras

Wydali psa do adopcji bez sprawdzenia domu. Aktywistka wpadła z niezapowiedzianą wizytą, "Jestem załamana"
Kierowca nagle dał po hamulcach i wyciągnął telefon. Z mgły wyłonił się "pociąg" nieuchwytnych stworzeń
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy