Swiatzwierzat.pl

Najbardziej niebezpieczne owady w Polsce. Uważaj, niektóre mogą mieszkać w twoim domu

22 Września 2022

Autor tekstu:

Udostępnij:

Szerszeń

Slajd 1 z 8

Osa

pixabay/631372

Osa

Podobnie jak pszczoły, mrówki faraonki czy szerszenie, osa jest owadem błonoskrzydłym, którego spotkamy wszędzie, z wyjątkiem Antarktydy. Te owady mają żądło bez haczyków i nie giną po ataku, przez co nie boją się ludzi i mogą użądlić kilkukrotnie. Atakują w sytuacji, gdy poczują się zagrożone czy przestraszą się gwałtownego ruchu. Użądlenie osy to nieprzyjemne, dość mocne ukłucie, które powoduje zaczerwienienie i opuchliznę. Jest niebezpieczne nie tylko dla ludzi uczulonych na ich jad, lecz także zdrowych. Najbardziej niebezpieczne jest jednak połknięcie owada - często osy lądują na pączkach lub topią się np. w otwartym soku. Gdy użądli już w gardle, nawet niewielka opuchlizna może być bardzo niebezpieczna.

Slajd 2 z 8

Giez

pixabay/Erik_Karits

Giez

Mucha końska, powszechnie znana też jako giez czy ślepak, to dużych rozmiarów owad pasożytujący na bydle i jeleniach. Zdarza się, że giez gryzie także ludzi. Jego ugryzienie jest bolesne i często powoduje miejscowy stan zapalny. Pojawia się opuchlizna i świąd, a w ciele pozostawiane są larwy. Swędzi nie tylko miejsce ukłucia, ale często też spory fragment ciała, a rozdrapując napuchnięty rumień można doprowadzić do poważnych zakażeń, a nawet wstrząsu.

Slajd 3 z 8

Turkuć podjadek

CC BY-SA 2.5, fot. böhringer friedrich

Turkuć podjadek

Turkuć podjadek to to nie tylko jeden z największych owadów, ale także niebezpieczny szkodnik o dość charakterystycznym wyglądzie. Można go spotkać podczas prac ogrodniczych, gdyż większość swojego życia spędza pod ziemią i choć ten owad nie jest jadowity, to kontakt z nim może być dla człowieka niebezpieczny. Turkuć przez swoją naturę jest częstokrotnie nosicielem tężca. Kiedy czuje się atakowany, może się żuwaczkami bronić i gryźć napastnika. Jego ugryzienie potrafi przebić ludzką skórę, a w dodatku jest wyjątkowo bolesne i groźne, bowiem w jego wyniku może dojść do zakażenia.

Slajd 4 z 8

Szerszeń

pixabay/omar80

Szerszeń

Szerszenie należą do tej samej rodziny owadów, co osy, czyli do osowatych. W Polsce występuje jedynie jeden przedstawiciel tego gatunku - szerszeń europejski. To pospolite stworzenie możemy spotkać na terenie całego kraju, zwłaszcza w pobliżu terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Choć mają reputację śmiertelnie niebezpiecznych, a ich pokaźne rozmiary oraz buczenie budzą negatywne skojarzenia, to w rzeczywistości nie są bardziej groźne niż zwyczajne osy. U osób zdrowych użądlenie szerszenia nie wywołuje skutków zdrowotnych i nie stanowi zagrożenia życia, jednak wciąż wywołuje silny ból, opuchliznę i pieczenie. Wyjątkiem są jedynie osoby uczulone na użądlenia szerszenia. U nich nawet jeden owad może wywołać wstrząs anafilaktyczny, co może zakończyć się śmiercią. W przypadku użądlenia muszą one bezzwłocznie udać się do szpitala.

Slajd 5 z 8

Meszka

GFDL ver. 1.2 or CC-by-sa ver. 2.5, 2.0, and 1.0

Meszka

Meszki atakują chmarami i są wyjątkowo uciążliwe głównie dla zwierząt, zwłaszcza krów, koni, świń, owiec. Ich ofiarą padają także ludzie. Wciskają się wszędzie – do uszu, nosa, wpadają pod powieki i do gardła. Ukąszenia meszek powoduje swędzące krosty, które zamieniają się z czasem w ropiejące ranki. Co gorsza, mogą wywołać bardzo groźną chorobę – hararę, czyli zatrucie organizmu substancjami uwalnianymi z śliną tych owadów. Dotyczy to jednak tylko osób upojonych do nieprzytomności alkoholem i pozostawionych bez opieki niemowląt.

Slajd 6 z 8

Kleszcz

pixabay/JerzyGorecki

Kleszcz

Kleszcz stanowi wyjątek na liście niebezpiecznych owadów, gdyż w rzeczywistości jest pajęczakiem z podgromady roztoczy. Kleszcze – poprzez ukłucie – mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne, m.in. boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjozę, jednak nawet ukłucie przez "zdrowego" kleszcza często prowadzi do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Jeśli mamy kontakt z zainfekowanym pajęczakiem, wraz z wysysaniem przez niego krwi dochodzi do zarażenia czynnikiem chorobotwórczym. Im dłużej kleszcz tkwi w ciele, tym większe prawdopodobieństwo zakażenia, dlatego gdyby usunięcie go sprawiało zbyt dużą trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Slajd 7 z 8

Pchła

CC BY-SA 3.0, fot. Katja ZSM

Pchła

Pchła to jeden z tych owadów, który może pojawi się w domu wraz z Waszym pupilem. Zwalczanie pcheł nie należy do prostych, gdyż żerują one na wszystkich dzikich i domowych gatunkach zwierzą, ale nie gardzi też ludźmi. Ślad po ugryzieniu przez pchłę jest czerwony z widocznym w środku punktem - miejscem ukłucia. Zmiany są duże, swędzące i czasami bolesne, ale prawdziwe zagrożenie stanowią roznoszone przez nie choroby zakaźne. Ugryzienie pchły wywołać może takie choroby jak dżuma, dur plamisty i tularemia. Pchły są też nosicielami tasiemca psiego oraz karłowatego

Slajd 8 z 8

Wesz ludzka

domena publiczna

Wesz ludzka

Wszy to bezskrzydłe owady, które odżywiają się krwią i tam składają jajeczka. Ugryzienie wszy wywołuje m.in. chorobę zwaną wszawicą, powodującą nie tyle ból, co uporczywy świąd. Pogryziona osoba drapiąc się po głowie, rozdrapuje strupy. Niestety, wszawicą możemy zarazić się dosłownie wszędzie. Zależnie od gatunku wszy wyróżniamy trzy podtypy wszawicy: głowową, łonową i odzieżową.

Golec piaskowy

Najbrzydsze zwierzęta świata: ranking prawdziwych brzydali. Urodą nie grzeszą, ale mają supermoce

Nie da się ukryć, że Matka Natura nie była równie hojna dla wszystkich zwierząt, jeśli chodzi o kwestię urody. Niektóre z nich są wyjątkowo szkaradne, co nie znaczy, że można traktować je w gorszy sposób lub z nich szydzić. Choć rzadko docenia się ich wygląd zewnętrzny, w ramach rekompensaty mogą pochwalić się super mocami. Przedstawiamy ranking prawdziwych brzydali w świecie zwierząt!

Zobacz nastepną galerię >