Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Rzadka obserwacja w Tatrach. Rysie spotkały się w jasnym celu
Fot. facebook.com/ Tatrzański Park Narodowy

Rzadka obserwacja w Tatrach. Rysie spotkały się w jasnym celu

26 marca 2024
Autor tekstu: Antonina Zborowska

W pułapkę obiektywu wpadły dziko żyjące rysie, które spotkały się z ważnego powodu. O tej porze roku te przepiękne koty łączą się pary, aby spłodzić potomstwo. To niesamowita rzadkość zobaczyć rysia, a co dopiero parę, która ma się ku sobie. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego trzymają za zakochanych kciuki. Okazuje się, że miłosne zaloty tego stworzenia to niełatwa sprawa.

Pracownicy TPN zarejestrowali niesamowite spotkanie

Wiosna to szczególny czas kiedy miłość uderza do głowy. W świecie przyrody sprowokowane pierwszymi ciepłymi promieniami słońca budzą się do życia rośliny i zwierzęta. Ta pora roku łączy też w pary stworzenia, które zazwyczaj wybierają samotny tryb życia. Wiele z nich, aby znaleźć partnera, przemierza sporo kilometrów. Wysiłek jednak nie idzie na marne.

W Tatrzańskim Parku Narodowym schronienie znajdują zwierzęta zagrożone wyginięciem. Dzięki szczególnej ochronie między innymi rysie mają szansę odbudować populację. Stojący na straży pracownicy oraz wolontariusze czujnie obserwują mieszkańców Tatr. Dzięki ich fotografiom możemy podziwiać niesamowite spotkanie w tym okresie . I jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niebawem gatunek ten powiększy się o kolejne pokolenie.

To sympatyczne zwierzątko zna każdy. Niebywałe, jak wygląda, zanim urośnie
Myślała, że adoptowany pies jej nienawidzi. Problem tkwił w czymś innym

Amory rysiów w Tatrach

Rysie są najbardziej aktywne nocą. Ta para jednak postanowiła udać się na randkę za dnia. Dobrze, że Tatrzański Park Narodowy to rozległy teren. Rysie bowiem należą do porządnych kotów i “chodzą” ze sobą przez wiele dni, przemierzając wiele kilometrów, zanim przejdą do dalszych działań.

Te zwierzęta nie należą do romantyków. Cały rok spędzają na samotnych wędrówkach. Jednak raz do roku na przełomie lutego i marca odbywają się rysie gody. To niesamowity czas dla tych dzikich kotów , który można rozpoznać po głośnym nawoływaniu się partnerów. Jeżeli para przypadnie sobie do gustu, to w maju pojawią się małe, puchate kocięta. Jeśli uda się im przetrwać, przedłużą istnienie tego gatunku na świecie.

Zagrożone wyginięciem rysie

Przypominamy, że rysie w Polsce są objęte szczególną ochroną. Ich liczebność w naszym kraju szacuje się na zaledwie 200 osobników. Każdy nowo narodzony mruczek jest więc kotkiem na wagę złota.

Projekt bez nazwy-4.jpg
mały ryś, pixabay.com/ HE1958

Rysie możemy spotkać przede wszystkim na wschodzie Polski m in. w Puszczy Białowieskiej oraz na południu w Karpatach. Pamiętajmy, aby wybierając się na podziwianie tatrzańskich krokusów nie spłoszyć nieśmiałych amorów tych dzikich zwierząt . Dzięki temu będziemy mogli nieustannie cieszyć się widokiem wspaniałego ducha lasów z frędzlami na końcach uszu.

Źródło: facebook.com/ Tatrzański Park Narodowy

Dlaczego święcimy palmę wielkanocną? Dawniej wierzono, że ma potężną moc
Kotka już nigdy nie zamknie oczu. Jej historia skrywa wiele dramatów
Obserwuj nas w
autor
Antonina Zborowska

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Studiuję na kierunku dziennikarstwo i nowe media. Interesują mnie sprawy społeczne i wydarzenia kulturalne. Jestem wielką miłośniczką zwierząt stale szkolącą się w tematyce zachowania psów. Prywatnie właścicielka dwóch czworonogów — cudownego psa o imieniu Lukier i kota bez ogona zwanego Ryszardem. Wolne chwile spędzam jeżdżąc motocyklem i stojąc za konsolą DJ-ską.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy