Pojawia się w domu na Wielkanoc. Dla kota może stwarzać zagrożenie
Wielkanoc już tuż, tuż. Przygotowania idą pełną parą w większości domów. Jedni zajmują się domowymi porządkami, drudzy gotowaniem, a jeszcze inni ozdabianiem wnętrza, aby podczas wspólnego świętowania było ono jak najbardziej przytulne. Właściciele kotów powinni jednak pamiętać, że niektóre z dekoracyjnych roślin pojawiających się na świątecznym stole mogą stwarzać zagrożenie dla mruczków. Czy owies wielkanocny szkodzi kotu? Wyjaśniamy.
Owies wielkanocny - co symbolizuje?
Wielkanoc lada dzień. W naszych domach unosi się zapach żurku, w koszyczku leżą pięknie udekorowane pisanki, a na parapecie stoi zajączek. Chcemy, aby ten czas spędzony w gronie najbliższych był magiczny, a świątecznie ozdobione wnętrze podkreślało wyjątkowość tego dnia. Jedną z bardziej popularnych dekoracji wielkanocnego stołu jest owies wielkanocny .
Pędy owsa mają symbolizować nadejście wiosny oraz odrodzenie życia. Tradycja sadzenia tej zielonej rośliny jest głęboko zakorzeniona w tradycji krajów słowiańskich, zwłaszcza w Polsce. Dbając o smak potraw czy wystrój naszego pomieszczenia, warto zwrócić uwagę również na bezpieczeństwo wszystkich naszych domowników, zwłaszcza wszędobylskich mruczków. Owies może być dla kota zagrożeniem i przestawienie rośliny na wyższą półkę nie załatwi sprawy.
Czy kot może jeść owies wielkanocny?
Owies bardzo często pojawia się w naszych domach w okresie Wielkanocy jako jedna z tradycyjnych dekoracji. Każdy z właścicieli kotów powinien jednak zdawać sobie sprawę, że roślina ta może stwarzać zagrożenie dla naszego futrzaka.
Jeśli zdarzy się, że nasz kot czasem skosztuje kawałek owsa, nie obawiajmy się i nie panikujmy. Nie zagraża to jego zdrowiu. Wręcz przeciwnie, roślina ta bogata jest w wiele odżywczych składników, m.in. błonnik i co ciekawe, może być świetnym ubogaceniem kociej diety w okresie jesienno-zimowym. Jeśli więc zauważymy, że futrzak skubnie sporadycznie owsa w małych ilościach, nic mu nie grozi. Pamiętajmy jednak, że obowiązkiem opiekuna jest kontrola zachowania zwierzęcia, gdyż większa ilość może stwarzać zagrożenie dla jego zdrowia.
Czy owies może stanowić zagrożenie dla kota?
Tak jak wspomnieliśmy, owies przyjmowany przez kota w małych ilościach, od czasu do czasu, nie stanowi dla niego zagrożenia. Jednak nie wolno dopuścić, aby były to większe ilości za sprawą jego składnika.
Owies ma w sobie dużą zawartość błonnika. Jeśli futrzak spożyje zbyt dużą porcję wielkanocnej roślinki, może mieć problemy zdrowotne. Najczęstszymi objawami są:
- spadek apetytu,
- reakcje alergiczne,
- rozwolnienie,
- wzdęcia,
- problemy z trawieniem.
Podczas rodzinnego świętowania nie wolno zapominać również o kocich członkach rodziny. Należy mieć na oku naszego pupila, aby nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji z jego udziałem. Warto pamiętać, aby schować roślinkę przed mruczkiem podczas naszej długotrwałej nieobecności.