Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Rolnik znalazł w kurniku jajo giganta. W jego wnętrzu czekała niespodzianka
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 29.03.2024 15:02

Rolnik znalazł w kurniku jajo giganta. W jego wnętrzu czekała niespodzianka

jajko gigant
Fot. facebook.com/ Stockman's Eggs.jpg

Pracujący na kurzej farmie rolnik był przekonany, że nic go już nie zadziwi. Gdy zbierał jajka zniesione przez jego kury, natknął się na gigantyczny okaz. Pomiędzy jajkami leżało jedno o trzykrotnie większych rozmiarach niż normalnie. Na tym jednak nie koniec zaskoczeń. Gospodarz zamieścił zdjęcie okazu w mediach społecznościowych, a następnie pokazał internautom, co znajdowało się w środku.

Kury to prawdziwe rekordzistki wśród ptaków. Robią sobie krótkie przerwy

Wszystkie ptaki znoszą jajka i wysiadują je, aby zapewnić ciągłość gatunku. Najwięcej jaj znosi kura domowa, która potrafi „wyprodukować” ich od 200 do nawet 360 sztuk w ciągu roku. Wielkość i kolor jajka zależne są od rasy hodowanej kury. A ich waga waha się między 55 a 65 gramów. 

Pracujący na fermie w Australii rolnik Scott Stockman podczas swojej pracy natknął się na gigantyczne jajko. Początkowo nie wierzył, że zniosła je zwyczajna kura. Okaz był trzykrotnie większy i cięższy od tradycyjnych jajek. 

Żałoba w Krakowskim Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami. Nie żyje ważny wolontariusz Wielkanocna roślina trucizną dla kota. Możesz niechcący zaszkodzić pupilowi

Niespodzianka ukryta w jajku

Ogromne jajko ważyło 176 gramów. Rozmiarem przypominało te znoszone przez gęsi, niemniej nie było możliwości, by doszło do pomyłki. Stockman hodował jedynie kury. Jajko musiała więc znieść jedna z jego podopiecznych. To jednak nie było dla rolnika największym zaskoczeniem. 

Zdziwiony mężczyzna postanowił zaspokoić swoją ciekawość. Po dokonaniu wszystkich pomiarów i uwiecznieniu okazu na zdjęciach rozbił jajko i zobaczył, że w środku… jest drugie.

Zjawisko to zdarza się bardzo rzadko. Jajo znajdujące się w gruczole skorupowym, tuż przed zniesieniem, cofa się do jajowodu. Jeżeli tak się stanie, jajowód ponownie wytwarza białko na pierwotnym jaju. Całość wraca później gruczołu skorupowego, gdzie tworzy się druga skorupka otaczająca całość. Najczęściej do takiego zjawiska dochodzi, gdy kura nagle poczuje się zestresowana. A jak powszechnie wiadomo, przestraszone kury nie znoszą jajek.

Eksperci zadziwieni zjawiskiem

Mężczyzna nie zjadł jajka. Postanowił wraz z nagranym filmem pozostawić rozbitą skorupkę i znajdujące się w jej wnętrzu jajko jako eksponat. Eksperci oglądający nagranie przecierali oczy ze zdumienia. Zdarzają się dwa żółtka w jednym jajku, ale całe jajko ukryte w większym jajku to naprawdę rzadkość.

ee7aebbe1ef2dd5dd081f839e74b.jpeg
Jajko w jajku, Fot. facebook.com/ Stockman's Eggs.jpg

Właściciel kurzej farmy na swoim profilu udostępnia różne nagrania z dziwnych zdarzeń, jakie przydarzają się jego kurom. Okazuje się, że niesamowity świat natury potrafi zaskoczyć nie tylko żółtodziobów, ale również profesjonalistów. 

 

Źródło: facebook.com/ Stockman's Eggs