Kiedy myślimy o Świętach Wielkanocnych, niewątpliwie pierwsze skojarzenia to wspólne gotowanie, czas spędzony w rodzinnym gronie, ozdabianie jajek, prezenty, a także ozdoby stołów. Wśród nich nie może zabraknąć zajączka. Mimo, iż uszaty przyjaciel wywołuje uśmiech na ustach najmłodszych, kościół za nim nie przepada. Wszystko przez jego symbolikę.
Nadeszła Wielkanoc! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek związanych z jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego święta. Mowa oczywiście o zajączku wielkanocnym, który w ten wyjątkowy dzień przejmuje obowiązek wręczania słodkości oraz upominków najmłodszym członkom rodziny.
Zajączek wielkanocny - co symbolizuje?
Wiele osób może zadawać sobie pytanie – skąd tak naprawdę wziął się wielkanocny zajączek? O ile święta wielkanocne są pełne zoologicznej symboliki, o tyle znaczenie baranka czy kurczątek raczej nie przysparza problemów w interpretacji. Zagwozdkę stanowi jednak ssak z rodziny zającowatych, który na dobre rozgościł się w święconce, na naszych stołach oraz kartkach z życzeniami czy reklamach czekoladowych figurek.
Na wstępie zauważmy, że uszaty zwierzak w tradycyjnych wierzeniach symbolizował płodność, obfitość czy witalność. Dla Słowian, którzy na przedwiośniu obchodzili Jare Gody (święto nadchodzącej wiosny), aktywne na przedwiośniu zające były jednym z symboli odradzającej się przyrody.
Starsza kobieta uciekła z Mariupola, zabrała ze sobą koguta. „Nie zostawia się przyjaciół”
CZYTAJ DALEJW starożytnej Grecji zające pojawiał się obok Afrodyty jako symbol odrodzenia, natomiast starogermańskie legendy przedstawiały je u boku bogini wiosny Ostara. Ciekawostką jest, że to właśnie od jej imienia powstała nazwa Wielkanoc (eng. Easter, niem. Ostern).
Warto również zwrócić uwagę na usposobienie zajęcy - stworzenia te są z natury płochliwe, a zatem naturalnie kojarzono je z upływającym czasem, ulotnością życia, a w konsekwencji nadejściem wiosny i odrodzeniem przyrody.
Baranek kontra zajączek
Z czasem religia chrześcijańska wchłonęła część obrzędów i symboli pogańskich, ale zanim to jednak nastąpiło, zające pojawiały się w symbolice religijnej, oznaczając grzesznika. Z uwagi na to, iż zajączek niewiele ma wspólnego z chrześcijaństwem, Kościół za nim nie przepada i stroni od wykorzystywania jego wizerunku, jednocześnie wskazując, że prawdziwym symbolem powinien pozostać Baranek Boży, symbolizujący Chrystusa.
Chociaż misja zajączka wielkanocnego jest stricte powiązana z dziećmi, którym w pierwszy dzień świąt, czyli Wielką Niedzielę, z samego rana miał przynosić pisanki w ramach wdzięczności, jego urokowi ulegają również dorośli. Popularyzację i skomercjalizowanie zajączków wielkanocnych zawdzięczamy Niemcom, którzy w XIX w. zaczęli produkować czekoladowe zajączki.
Słodkości w kształcie zwierzaków w krótkim czasie stały się nieodzownym elementem Wielkanocy w najróżniejszych zakątkach Europy, w tym w Polsce. Dziś jest on wdzięcznym elementem dekoracji wielkanocnych oraz przede wszystkim powszechnie wykorzystywanym wizerunkiem w marketingu.
fot. PAÏMA BEAUTE
Źródło: deon.pl, ekologia.pl
9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!
Slajd 1 z 9
Kot burmski
Kot burmski pochodzi z Birmy w Tajlandii i powstał w wyniku rozmnożenia kotki z Azji z kotem syjamskim. Ma wielkie oczy i futro koloru orzechowego, jest przy tym krępy i mocno zbudowany. Mruczki mają z natury duży temperament, są ruchliwe i do późnego wieku chętne do zabawy. Co ciekawe, wiele kotów tej rasy uwielbia aportować.(fot. Gary_McCloud, canva.com)
WIELKANOCNY QUIZ: Co symbolizują poszczególne zwierzątka? Nawet uczeń podstawówki zna odpowiedź
Pytanie 1 z 5
Które zwierzątko według tradycji przynosi dzieciom wielkanocne prezenty?
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Kupuj wygodnie i odbierz rabat na pierwsze zakupy od MiskaKarmy.pl. Kliknij!
Najlepsze karmy dla psa i kota, super promocje, bezpieczna dostawa. Sprawdź!
Twój zwierzak również potrzebuje paszportu. Jak, gdzie i za ile go wyrobić?