Swiatzwierzat.pl
Zajączek wielkanocny

pixabay/castleguard

Zajączek wielkanocny - kiedy przychodzi z prezentami i co symbolizuje?

17 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Kiedy myślimy o Świętach Wielkanocnych, niewątpliwie pierwsze skojarzenia to wspólne gotowanie, czas spędzony w rodzinnym gronie, ozdabianie jajek, prezenty, a także ozdoby stołów. Wśród nich nie może zabraknąć zajączka. Mimo, iż uszaty przyjaciel wywołuje uśmiech na ustach najmłodszych, kościół za nim nie przepada. Wszystko przez jego symbolikę.

Nadeszła Wielkanoc! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek związanych z jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego święta. Mowa oczywiście o zajączku wielkanocnym, który w ten wyjątkowy dzień przejmuje obowiązek wręczania słodkości oraz upominków najmłodszym członkom rodziny.

Zajączek wielkanocny - co symbolizuje?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie – skąd tak naprawdę wziął się wielkanocny zajączek? O ile święta wielkanocne są pełne zoologicznej symboliki, o tyle znaczenie baranka czy kurczątek raczej nie przysparza problemów w interpretacji. Zagwozdkę stanowi jednak ssak z rodziny zającowatych, który na dobre rozgościł się w święconce, na naszych stołach oraz kartkach z życzeniami czy reklamach czekoladowych figurek.

Na wstępie zauważmy, że uszaty zwierzak w tradycyjnych wierzeniach symbolizował płodność, obfitość czy witalność. Dla Słowian, którzy na przedwiośniu obchodzili Jare Gody (święto nadchodzącej wiosny), aktywne na przedwiośniu zające były jednym z symboli odradzającej się przyrody. 

Zdjęcie podglądowe: starsza kobieta

Starsza kobieta uciekła z Mariupola, zabrała ze sobą koguta. „Nie zostawia się przyjaciół”

CZYTAJ DALEJ

W starożytnej Grecji zające pojawiał się obok Afrodyty jako symbol odrodzenia, natomiast starogermańskie legendy przedstawiały je u boku bogini wiosny Ostara. Ciekawostką jest, że to właśnie od jej imienia powstała nazwa Wielkanoc (eng. Easter, niem. Ostern).

Warto również zwrócić uwagę na usposobienie zajęcy - stworzenia te są z natury płochliwe, a zatem naturalnie kojarzono je z upływającym czasem, ulotnością życia, a w konsekwencji nadejściem wiosny i odrodzeniem przyrody.

Baranek kontra zajączek

Z czasem religia chrześcijańska wchłonęła część obrzędów i symboli pogańskich, ale zanim to jednak nastąpiło, zające pojawiały się w symbolice religijnej, oznaczając grzesznika. Z uwagi na to, iż zajączek niewiele ma wspólnego z chrześcijaństwem, Kościół za nim nie przepada i stroni od wykorzystywania jego wizerunku, jednocześnie wskazując, że prawdziwym symbolem powinien pozostać Baranek Boży, symbolizujący Chrystusa.

Chociaż misja zajączka wielkanocnego jest stricte powiązana z dziećmi, którym w pierwszy dzień świąt, czyli Wielką Niedzielę, z samego rana miał przynosić pisanki w ramach wdzięczności, jego urokowi ulegają również dorośli. Popularyzację i skomercjalizowanie zajączków wielkanocnych zawdzięczamy Niemcom, którzy w XIX w. zaczęli produkować czekoladowe zajączki.

Słodkości w kształcie zwierzaków w krótkim czasie stały się nieodzownym elementem Wielkanocy w najróżniejszych zakątkach Europy, w tym w Polsce. Dziś jest on wdzięcznym elementem dekoracji wielkanocnych oraz przede wszystkim powszechnie wykorzystywanym wizerunkiem w marketingu.

Zajączek

fot. PAÏMA BEAUTE

Źródło: deon.pl, ekologia.pl

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Slajd 1 z 9

Kot burmski

Kot burmski pochodzi z Birmy w Tajlandii i powstał w wyniku rozmnożenia kotki z Azji z kotem syjamskim. Ma wielkie oczy i futro koloru orzechowego, jest przy tym krępy i mocno zbudowany. Mruczki mają z natury duży temperament, są ruchliwe i do późnego wieku chętne do zabawy. Co ciekawe, wiele kotów tej rasy uwielbia aportować.(fot. Gary_McCloud, canva.com)

WIELKANOCNY QUIZ: Co symbolizują poszczególne zwierzątka? Nawet uczeń podstawówki zna odpowiedź

Pytanie 1 z 5

Które zwierzątko według tradycji przynosi dzieciom wielkanocne prezenty?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Co się stało z Bubbles, szympansem Michaela Jacksona?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zagrożenie wścieklizną objęło całą Warszawę. Wprowadzono restrykcje

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Białe gołębie na ślubie: romantyczny zwyczaj czy okrutna praktyka?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Komunikat specjalny ws. zwierząt. Leśnicy apelują o ostrożność

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dirofilarioza nowym zagrożeniem w Polsce. Jak chronić zwierzęta?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dzień Gołębia. Poznaj pierzastych szpiegów służących w wojsku

Czytaj więcej >