Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Zajączek wielkanocny - kiedy przychodzi z prezentami i co symbolizuje?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 17.04.2022 13:06

Zajączek wielkanocny - kiedy przychodzi z prezentami i co symbolizuje?

Zajączek wielkanocny
pixabay/castleguard

Kiedy myślimy o Świętach Wielkanocnych, niewątpliwie pierwsze skojarzenia to wspólne gotowanie, czas spędzony w rodzinnym gronie, ozdabianie jajek, prezenty, a także ozdoby stołów. Wśród nich nie może zabraknąć zajączka. Mimo, iż uszaty przyjaciel wywołuje uśmiech na ustach najmłodszych, kościół za nim nie przepada. Wszystko przez jego symbolikę. Nadeszła Wielkanoc! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek związanych z jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego święta. Mowa oczywiście o zajączku wielkanocnym, który w ten wyjątkowy dzień przejmuje obowiązek wręczania słodkości oraz upominków najmłodszym członkom rodziny.

Zajączek wielkanocny - co symbolizuje?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie – skąd tak naprawdę wziął się wielkanocny zajączek? O ile święta wielkanocne są pełne zoologicznej symboliki, o tyle znaczenie baranka czy kurczątek raczej nie przysparza problemów w interpretacji. Zagwozdkę stanowi jednak ssak z rodziny zającowatych, który na dobre rozgościł się w święconce, na naszych stołach oraz kartkach z życzeniami czy reklamach czekoladowych figurek.

Na wstępie zauważmy, że uszaty zwierzak w tradycyjnych wierzeniach symbolizował płodność, obfitość czy witalność. Dla Słowian, którzy na przedwiośniu obchodzili Jare Gody (święto nadchodzącej wiosny), aktywne na przedwiośniu zające były jednym z symboli odradzającej się przyrody. 

W starożytnej Grecji zające pojawiał się obok Afrodyty jako symbol odrodzenia, natomiast starogermańskie legendy przedstawiały je u boku bogini wiosny Ostara. Ciekawostką jest, że to właśnie od jej imienia powstała nazwa Wielkanoc (eng. Easter, niem. Ostern). Warto również zwrócić uwagę na usposobienie zajęcy - stworzenia te są z natury płochliwe, a zatem naturalnie kojarzono je z upływającym czasem, ulotnością życia, a w konsekwencji nadejściem wiosny i odrodzeniem przyrody.

Baranek kontra zajączek

Z czasem religia chrześcijańska wchłonęła część obrzędów i symboli pogańskich, ale zanim to jednak nastąpiło, zające pojawiały się w symbolice religijnej, oznaczając grzesznika. Z uwagi na to, iż zajączek niewiele ma wspólnego z chrześcijaństwem, Kościół za nim nie przepada i stroni od wykorzystywania jego wizerunku, jednocześnie wskazując, że prawdziwym symbolem powinien pozostać Baranek Boży, symbolizujący Chrystusa.

Chociaż misja zajączka wielkanocnego jest stricte powiązana z dziećmi, którym w pierwszy dzień świąt, czyli Wielką Niedzielę, z samego rana miał przynosić pisanki w ramach wdzięczności, jego urokowi ulegają również dorośli. Popularyzację i skomercjalizowanie zajączków wielkanocnych zawdzięczamy Niemcom, którzy w XIX w. zaczęli produkować czekoladowe zajączki.

Słodkości w kształcie zwierzaków w krótkim czasie stały się nieodzownym elementem Wielkanocy w najróżniejszych zakątkach Europy, w tym w Polsce. Dziś jest on wdzięcznym elementem dekoracji wielkanocnych oraz przede wszystkim powszechnie wykorzystywanym wizerunkiem w marketingu.

Zajączek

fot. PAÏMA BEAUTE

Źródło: deon.pl, ekologia.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!