Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Tego produktu nie wkładaj do koszyczka wielkanocnego. To zagrożenie dla kotów
Maja  Szewczak
Maja Szewczak 29.03.2024 17:26

Tego produktu nie wkładaj do koszyczka wielkanocnego. To zagrożenie dla kotów

Kot
fot, pixabay/Emilia_Baczynska,

Wielkanoc to czas pełen rodzinnego ciepła. Na naszych stołach pojawia się wiele smakowitych dań, a w domu nie brakuje ozdób świątecznych. Dla naszych kotów jest to równie ciekawy okres. Dużo gości, zamieszania oraz interesujących dekoracji, jak i roślin. Myśląc o zdrowiu i bezpieczeństwu naszych podopiecznych należy zrezygnować z pewnych produktów, które większość Polaków umieszcza w koszyczku wielkanocnym. Jedna z popularnych ozdób może zagrażać ich zdrowiu. 

Wielkanoc może być wspaniałym czasem dla ludzi oraz zwierząt domowych

Święta Wielkanocne to czas, którego wyczekujemy z niecierpliwością wraz z nadejściem wiosny. Uwielbiamy spędzać chwile w otoczeniu naszej rodziny przy stole pełnym samych smakowitości, a oprócz tego ozdabiać dom świątecznymi ozdobami zgodnie z naszą tradycją. Należy pamiętać jednak o naszych czworonogach, a zwłaszcza kotach, które w tym czasie mogą być lekko rozkojarzone i przytłoczone dużym zamieszaniem. 

Dobry sposobem na rozluźnienie mruczka będzie na przykład schowanie kocich smakołyków w różnych zakamarkach. Kot wtedy wyczuje zapach i co za tym idzie, będzie szukać jedzenia. Jeszcze jeden produkt należy schować, aby nie znalazł się w zasięgu kociego pyszczka. Mowa o popularnej wielkanocnej roślinie, która zdobi prawie każdy koszyczek wielkanocny.

fot. pixabay/TootSweetCarole
Zaczyna się dla nich najgorszy sezon. Jak pomóc jeżom przetrwać wiosnę?

Tego produktu nie wkładaj do koszyczka wielkanocnego. Jest trujący dla kotów

Pamiętajmy, że nasze mruczki wykazują zainteresowanie różnymi ozdobami, dekoracjami oraz roślinami. W tym wyjątkowym czasie nie zapominajmy o zagrożeniach, na jakie koty są wystawione. Podczas dekorowania koszyczka wielkanocnego należy zastanowić się, jakie produkty mogą zaszkodzić naszemu pupilowi. Bukszpan to roślina, która najczęściej kojarzy się z Wielkanocą. Jest to symbol nieprzemijalności i trwałości życia, a także śmiertelna trucizna, jeśli zostanie skonsumowany przez zwierzęta domowe.

Gdy mruczek zainteresuje się naszym koszyczkiem, najpewniej skończy się to dla niego rewolucjami żołądkowymi, a nawet pilną wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Wynika to z faktu, iż bukszpan jest silnie trującą rośliną i jeśli kot ją zje, może dojść do zatrucia. Dlatego warto z niej zrezygnować.

fot. pixabay;  Bukszpan trujący dla kotów 

Po czym poznać, że kot się zatruł?

Jeśli dojdzie u kota do zatrucia przez spożycie bukszpanu, należy niezwłocznie udać się z mruczkiem do weterynarza. Konsekwencje mogą być bardzo poważne, dlatego nie można z tym zwlekać. Liście tej rośliny są toksyczne, przez co u kota, który się nimi zatruł, mogą wystąpić niepokojące objawy. Są nimi przede wszystkim: 

  • podrażnienie  skóry oraz przewodu pokarmowego,
  • biegunka, 
  • wymioty, 
  • ślinotok, 
  • zaburzenia rytmu serca, drgawki.

Zapewnijmy naszym zwierzętom bezpieczeństwo nie tylko w Wielkanoc. Jeśli masz pod opieką psa lub kota, zrezygnuj z bukszpanu oraz innych trujących roślin, m.in. wierzby czy konwalii. Każdy opikun pupila musi liczyć się z tym, że kot jest zainteresowany zmianami zachodzącymi w jego otoczeniu, tj. każdą nową rzeczą, rośliną, czy ozdobą. Dlatego tak ważne jest, by dom był miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich domowników.

Projekt bez nazwy (100).png
fot. canva/Olga Nikiforova
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?