Pilne ostrzeżenie! Ekstremalne zagrożenie pożarowe w prawie całej Polsce
Słoneczna pogoda oraz brak opadów przyczyniły się do groźnej sytuacji w naszym kraju. Badacze oraz meteorolodzy wystosowali pilne ostrzeżenie. Alerty dotyczą prawie całej Polski. Nasza nieostrożność może kosztować dzikie zwierzęta życie. Nie bądź obojętny. W przypadku pojawienia się pożaru prosimy — zareaguj.
Susza w Polsce. Eksperci ostrzegają
Pożary lasów to jedna z najgroźniejszych katastrof naturalnych, które mogą nawiedzić nasze środowisko. Oprócz niszczenia roślinności, pożary mają nieodwracalne skutki dla dzikiej fauny. Zwierzęta, które zamieszkują leśne tereny, często stają się bezpośrednimi ofiarami ognia , a te, które przetrwają, muszą zmagać się z długotrwałymi konsekwencjami pożaru.
Odczuwalne z każdym rokiem coraz mocniej ocieplenie klimatu niesie ze sobą ogromne ryzyko . Choć promienie słońca cieszą, niestety ich intensywność sprawia, że grozi nam naturalna katastrofa . Pogoda nie odbija się tylko i wyłącznie na walczących o swoje uprawy rolnikach. Wysoka temperatura oraz susza dotyczy każdego z nas. Od początku roku odnotowano 1369 pożarów lasów . Ponad połowa z nich wydarzyła się w maju. Przez intensywnie wysychającą ściółkę nawet najmniejsza iskra może doprowadzić do ogromnej tragedii. IMGW oraz IBL wydały pilne ostrzeżenia.
Ekstremalne zagrożenie pożarowe
W wielu miejscach w Polsce wilgotność ściółki spadła poniżej 10%. Poziom ten oznacza ekstremalna podatność na zapalenie . W naszym kraju występują rejony, w których od początku miesiąca nie spadła ani jedna kropla deszczu. Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa po przeprowadzonych pomiarach wydało poważne ostrzeżenie.
W związku z wysoką temperaturą i brakiem opadów deszczu obniżyła się wilgotność ściółki w lasach, co oznacza duże ryzyko pożarowe lasów - poinformowało IBL.
Sytuacja ta jest niezwykle groźna dla mieszkańców lasów. Wysokie temperatury i szybko rozprzestrzeniający się ogień mogą uwięzić zwierzęta, które nie mają wystarczająco dużo czasu na ucieczkę. Szczególnie narażone są młode, stare oraz te o ograniczonej mobilności. Szalejący pożar błyskawicznie odcina im drogę i zamyka w śmiertelnej pułapce. Nawet jeśli stworzenia zdołają uciec przed ogniem, dym może spowodować u nich poważne problemy zdrowotne , a długotrwałe wdychanie go może prowadzić do uszkodzenia płuc, a nawet śmierci.
Meteorolodzy alarmują
Również meteorolodzy i badacze z IMGW wystosowali w swoich mediach społecznościowych ważną informację. Są mocno zaniepokojeni sytuacją, która dzieje się obecnie w naszym kraju. Brak opadów poważnie wpływa na całe środowisko.
Suma parowania jest wyższa niż ilość opadów, co oznacza, że klimatyczny bilans wodny jest ujemny (więcej wody tracimy, niż zyskujemy) - relacjonują badacze z IMGW.
Wysoka temperatura, brak opadów oraz prędkość wiatru sprawiają, że zagrożenie pożarowe w najbliższych dniach utrzyma się na wysokim poziomie , a ogień może rozprzestrzenić się błyskawicznie. Pożary lasów niszczą siedliska wielu gatunków zwierząt , co prowadzi do bezpośredniego zagrożenia ich życia oraz zmniejszenia populacji. Według badań za 99 % przypadków zaprószenia ognia odpowiada człowiek. Dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność i zachowywać się rozważnie podczas przebywania w lasach.