Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Silne mrozy zagrażają nie tylko życiu ludzi. Jak ogrzać zwierzęta zimą?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 17.12.2022 15:26

Silne mrozy zagrażają nie tylko życiu ludzi. Jak ogrzać zwierzęta zimą?

Kot mróz
unsplash/Narges Pms

Od kilku dni w Polsce utrzymują się bardzo niskie temperatury, a IMGW wydało alerty w związku ze skrajnymi warunkami pogodowymi. Zimowa aura stanowi śmiertelne zagrożenie nie tylko ludzi, ale przede wszystkim dla zwierząt. Wiele stworzeń nie doczeka wiosny bez naszej pomocy. Jak zaopiekować się psami, kotami oraz innymi zwierzętami w tym wyjątkowo niebezpiecznym okresie?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, iż w kilku rejonach Polski pogoda może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Choć to pierwszy tegoroczny atak srogiej zimy, przez niektórych jest nazywany nawet mroźną bestią. Eksperci biją na alarm, aby w najbliższych dniach zwrócić szczególną uwagę na warunki bytowe otaczających nas zwierząt.

Silne mrozy zabijają zwierzęta. Ciepłe schronienie to absolutna podstawa

Od kilku dni nie odpuszczają ani śnieżyce, ani silne mrozy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że tak zimowa aura utrzyma się jeszcze przez kilka najbliższych dni. W niektórych regionach Polski temperatura może zbliżyć się nawet w okolice -20 stopni Celsjusza. Prognozowane są również silne opady śniegu i mocny wiatr.

Bez wątpienia śnieżna sceneria ma swoich zwolenników, a biały puch sypiący się z nieba wprowadza w magiczny świąteczny nastrój. Niemniej jednak każdy, kto ma pod swoją opieką zwierzęta czy też nie pozostaje obojętny na los wolno żyjących, bezpańskich oraz zaniedbanych stworzeń, powinien mieć świadomość, że mrozy nawiedzające nasz kraj są dla nich bardzo niebezpiecznym zjawiskiem.

Kot i śnieg
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Warto pamiętać, że do skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych i niskich temperatur nie są przystosowane zwierzęta, które na co dzień mieszkają na podwórkach - głównie psy w kojcach i na łańcuchach, bezdomne lub wolno żyjące koty, ale również zwierzęta gospodarskie.

Niskie temperatury zagrażają psom i kotom. Jak zabezpieczyć zwierzęta przed zimą?

W sezonie zimowym w Polsce wciąż wiele zwierząt utrzymywanych jest w niewłaściwych warunkach, czego dowód stanowią niezliczone interwencje inspektoratów ochrony zwierząt, szeroko relacjonowane w przestrzeni internetowej. W związku z wzmożoną liczbą przypadków zaniedbań zwierząt właścicielskich, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals" powołało Zimowy Patrol Animalsów. Zadaniem inspektorów jest ratowanie psów, kotów i innych stworzeń przed śmiercią z głodu oraz wychłodzenia.

Meteorolodzy, lekarze weterynarii oraz przedstawiciele organizacji walczących w obronie naszych braci mniejszych alarmują, aby zabezpieczyć inwentarz poprzez zapewnienie im ciepłego schronienia, a w miarę możliwości najlepiej dać zwierzętom schronienie w domu, pomieszczeniu gospodarczym czy piwnicy. Jeśli natomiast zdecydujemy się pomóc zwierzętom wolno żyjącym, warto zostawić chociażby uchylone drzwi czy okienko do piwnicy - umożliwi to przeczekania zimy w cieple i poczuciu bezpieczeństwa, z dala od skutych lodem chodników i arktycznych podmuchów wiatru.

- Zwierzętom także grozi hipotermia, jest ona śmiertelnie niebezpieczna. Każde zwierzę ma inne futro, inną odporność na zimno, ale tak wielkie mrozy zdecydowanie dla wszystkich zwierząt są niebezpieczne. Na tak wielkie mrozy powinno się zabrać np. stróżujące psy do pomieszczeń, tam, gdzie jest dodatnia temperatura - apeluje lekarz weterynarii Marcin Ratyński, cytowany przez Polskie Radio.

kot zima
pixabay/rihaij

Jeśli warunki mieszkaniowe nie pozwalają nam na to, aby przygarnąć zwierzaka pod własny dach, pod żadnym pozorem nie zapominajmy, żeby zrobić wszystko, aby pomóc mu przetrwać ten najtrudniejszy czas w roku na zewnątrz. Podstawą jest ocieplenie budy. Do tego doskonale nada się słoma, styropian, a w ostateczności stare koce lub pościel, choć mogą one przepuszczać wilgoć. Dobrym rozwiązaniem będzie również zamontowanie w wejściu do budy płachty, która choć trochę ochroni psa przed zimnym powietrzem i opadami śniegu.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest dbanie o to, aby w misce zwierzaka znajdowała się świeża woda, a nie zamrożona bryła lodu. Nie można doprowadzić do tego, by pies stał się odwodniony. W tym okresie należy zadbać także o pokarm. Najlepiej zdecydować się na większe, bardziej kaloryczne porcje, niż zazwyczaj. Dobrym sposobem, jest dodanie do karmy oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Ważne również, aby chociaż jeden posiłek był ciepły.

pies zima
pixabay/ClaudiaWollesen

Zwierzęta domowe, które przebywają na zewnątrz podczas spacerów i zabawy, warto zabezpieczyć ubrankiem, sweterkiem lub kurteczką. U niektórych świetnie sprawdzają się także buciki. One dodatkowo chronią psie łapki przed bolesnymi pęknięciami w skutek kontaktu z solą i innymi środkami, którymi posypuje się chodniki.

Nie bądź obojętny! Nie bój się zgłosić przypadku złego traktowania zwierzęcia przez właściciela

Pamiętajmy, że to mrozy to trudny czas nie tylko dla wielu ludzi, ale także bezbronnych zwierzaków. Poza zapewnieniem im optymalnych warunków, naszym podstawowym obowiązkiem jest interweniowanie, kiedy widzimy zagrożenie.

Zgodnie z przepisami prawa ten, kto dopuszcza, by zwierzę znajdowało się w warunkach atmosferycznych zagrażających jego zdrowiu lub życiu, popełnia przestępstwo znęcania się nad zwierzętami (art. 6 ust. 2 pkt 17 u.o.z.). Takie zwierzę zgodnie z prawem powinno być niezwłocznie odebrane. W przypadku podejrzeń o znęcanie się nad zwierzętami, niezwłocznie skontaktuj się z Policją pod numerem telefonu 997 lub 112 bądź za pośrednictwem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Bez naszej pomocy bardzo często nie mają szansy na wyrwanie się od oprawcy i przetrwanie zimy.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: radioolsztyn.pl; opracowanie własne