Swiatzwierzat.pl
Wypalanie Trawy

policja.gov.pl

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Strażacy mają coraz więcej wezwań związanych z pożarami traw na łąkach i rolnych nieużytków. Finał jednego z nich okazał się fatalny w skutkach. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcie zwierzęcia, które spłonęło żywcem.

Powróciła wiosenna plaga. Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk. Niechlubna tradycja, sięgająca średniowiecza i ówcześnie stosowanej "dwupolówki", ma na celu pozbycie się pozostałości uschniętej roślinności na polach.

Chociaż czasy się zmieniły, a eksperci obalili mit, by wypalanie traw i nieużytków rolnych faktycznie użyźniało glebę, skutki podpaleń pozostają niezmiennie tragiczne.

Sezon na wypalanie traw rozpoczęty, giną kolejne zwierzęta

Na nic zdają się apele policji i strażaków o zaprzestaniu wypalania traw. Niedawna interwencja w miejscowości Wysowa-Zdrój (woj. małopolskie) dobitnie ukazuje, że do niektórych nadal nie dociera, z czym wiąże się ta praktyka.

We wtorek, 22 marca w godzinach przedpołudniowych strażacy z Gorlic i Uścia Gorlickiego otrzymali zgłoszenie o pożarze traw na jednej z działek. Po zapanowaniu nad szybko rozprzestrzeniającym się ogniem, oczom strażaków ukazał się druzgocący widok.

Niestety, wśród spalonej trawy znaleziono zwęglone zwłoki jelenia, któremu nie udało się uciec przed niekontrolowanym żywiołem. Dzikie stworzenie doświadczyło niewyobrażalnego cierpienia przez ludzką bezmyślność i spłonęło żywcem.

Kot w filharmonii

Bezdomny kot wszedł na scenę filharmonii. Skradł serca publiczności

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do dramatu

Wypalanie traw i nieużytków rolnych nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczne z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem.

Podczas bezmyślnego podpalania suchych pozostałości roślinnych giną rośliny i zwierzęta, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru, a do atmosfery przedostają się szkodliwe substancje. Więcej na temat tego procederu dowiesz się z naszego artykułu.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem wypalanie traw jest nielegalne i grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia wielu osobom, a także spowodowania dużych strat materialnych nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

7 najpiękniejszych ras psów, które wyginęły. Tych czworonogów już nie zobaczysz

Na pytanie, ile jest ras psów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna szacuje, iż obecnie można wyróżnić około 350 odrębnych ras, jednak niektóre z nich już nie istnieją. Jak wyglądały i dlaczego zniknęły? Przedstawiamy 7 wymarłych ras psów, które powinieneś znać.

Zobacz galerię >

QUIZ. Jak dobrze znasz zwierzaki z serialu „Czterej pancerni i pies”?

Pytanie 1 z 7

Pytanie na rozgrzewkę: Jakiej rasy był pies Szarik?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Sądeczanin.info

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Pozostałe

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >