Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Owad z długimi czułkami widziany w polskich lasach. Co to za stworzenie?
Fot. facebook.com/ Nadleśnictwo Włoszakowice, Lasy Państwowe

Owad z długimi czułkami widziany w polskich lasach. Co to za stworzenie?

6 maja 2024
Autor tekstu: Antonina Zborowska

Jego czułki są 3 do 5 razy dłuższe od własnego ciała. To prawdziwy rekordzista polskich lasów. Można go spotkać prawie w całym kraju. Choć najchętniej wygrzewa się na nasłonecznionych zrębach sosnowych, to równie często siada na czapkach, gdyż doskonale potrafi latać.

Las jest pełen dzikich zwierząt

Spacerując po polskich lasach, możemy spotkać wiele ciekawych stworzeń. Choć jesteśmy przyzwyczajeni do widoku saren , jeleni, dzików, a nawet łosi, często zapominamy o najmniejszych zwierzętach zamieszkujących leśne zakamarki. Jednym z nich jest owad mający tak długie czułki, że mógłby się nimi 3-krotnie opleść.

Możemy go spotkać na terenie niemal całego kraju. Chrząszcz z rodziny kózkowatych jest prawdziwym rekordzistą. Żaden owad nie może poszczycić się takimi czułkami, jak on. Okazuje się, że nie powstały one tylko na pokaz, a odgrywają bardzo ważną rolę w życiu tego gatunku.

"Pracy weterynarzy daleko do obrazków z Animal Planet". Szczerze o weterynarii
Dziecko nie mogło przestać płakać. Tak zareagował na to kot

Chrząszcze potrafią latać

Tycz cieśla to owad , którego możemy spotkać podczas wiosennych spacerów. Ciężko go dostrzec na pierwszy rzut oka, ponieważ bardzo dobrze kamufluje się, siedząc na sosnowej korze . Jest ona głównym pokarmem tego gatunku. Samice składają jaja w osłabionych lub martwych sosnach, w których potem żerują i rozwijają się młode larwy.

Chrząszcz ten potrafi doskonale latać , dlatego często możemy spotkać go przesiadującego na naszych czapkach lub plecakach. Z pozoru groźne zwierzę jest zupełnie nieszkodliwe dla ludzi. W obliczu zagrożenia wydobywa z siebie odstraszające odgłosy. Zaniepokojony tycz cieśla pociera tylną krawędzią przedplecza o tarczę. Dźwięk, który wtedy powstaje, przypomina piłowanie drewna , stąd wzięła się jego nazwa.

Rekordzista wśród owadów

Czułki u samca są 3 do 5 razy dłuższe od jego ciała, u samicy “zaledwie” 1,5 do 2 razy. Służą one owadom do walki , dlatego tak często można napotkać w lesie osobniki, które mają nierówne czułka. Gdy dwa samce walczą o względy jednej samicy, nierzadko zdarza się, że zwycięzca bójki odgryza rywalowi jego czułki. Przegrany chrząszcz traci w ten sposób swój największy atut.

Suczce odebrano młode. Ich ponowne spotkanie wyciska łzy
Potężna nagroda pieniężna wyznaczona za wskazanie truciciela sokoła
Obserwuj nas w
autor
Antonina Zborowska

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Studiuję na kierunku dziennikarstwo i nowe media. Interesują mnie sprawy społeczne i wydarzenia kulturalne. Jestem wielką miłośniczką zwierząt stale szkolącą się w tematyce zachowania psów. Prywatnie właścicielka dwóch czworonogów — cudownego psa o imieniu Lukier i kota bez ogona zwanego Ryszardem. Wolne chwile spędzam jeżdżąc motocyklem i stojąc za konsolą DJ-ską.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy