Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Gdańskie zoo zadało zagadkę. Widzisz Kokosankę? Zdjęcie pingwinów robi furorę
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 28.03.2024 09:25

Gdańskie zoo zadało zagadkę. Widzisz Kokosankę? Zdjęcie pingwinów robi furorę

Pingwiny
fot. facebook/Gdański Ogród Zoologiczny

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym mieszka ptak o światowej rozpoznawalności. Kokosanka, bo o niej mowa, jest jedynym w swoim rodzaju albinotycznym osobnikiem spośród wszystkich pingwinów przylądkowych zamieszkujących ogrody zoologiczne. Teraz walczy o miano ulubionego pingwina świata. Z tej okazji pracownicy zoo zaprosili internautów do rozwiązania zagadki. W którym miejscu na zdjęciu ukryła się Kokosanka?

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznego mieszka pingwin albinos. Na imię ma Kokosanka

Samiczka należąca do zagrożonego wyginięciem gatunku wykluła się 18 grudnia 2018 roku w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, a jej wygląd był dużą niespodzianką dla pracowników placówki. Podłoże genetyczne albinizmu leży w zaburzeniach metabolizmu enzymu tyrozynazy, co w uproszczeniu oznacza, że organizm nie jest w stanie produkować pełnowartościowej melaniny, czyli barwnika obecnego w skórze i jej wytworach, czyli piórach, sierści i włosach. Unikalność zwierzęcia wyraża więc imię nawiązujące do ciasta kokosowego, które zostało wybrane w wyniku głosowania internautów.

Jak wspomina Zbigniew Kowalski, opiekun ptaków w zoo, początkowo istniała obawa, że młoda samiczka o wyróżniającym się wyglądzie zostanie odrzucona przez pozostałe pingwiny, dlatego na wybiegu wyznaczono osobny sektor, niejako lożę VIP, gdzie przebywała wraz ze swoimi rodzicami i pojedynczymi osobnikami o spokojniejszym usposobieniu. Z biegiem czasu urocza Kokosanka zdobyła uznanie swoich kolegów oraz koleżanek, dzięki czemu mogła dołączyć do reszty grupy. 

434198166_825707432920247_5524402456742449477_n.jpg
fot. facebook/Gdański Ogród Zoologiczny
Ta grupa krwi zniechęca kleszcze. Eksperci jasno wskazują, kto ma szczęście Zbliżała się pora na kąpiel. Reakcja owczarka rozłożyła wszystkich na łopatki

Pracownicy zoo rzucili internautom wyzwanie. Znajdź pingwina albinosa na zdjęciu

Kokosance nie przeszkadza ani mocne słońce, przed którym czarno-białe pingwiny zwykle ukrywają się w cieniu, ani rosnąca sława. Ptasia reprezentantka Polski walczy w międzynarodowym konkursie o tytuł ulubionego pingwina świata, który przeprowadza Penguins International, organizacja zajmująca się badaniami nad pingwinami i ochroną tego gatunku. Nominowani pełnią funkcję ambasadorów swoich dzikich odpowiedników, a inicjatywa zachęca do poszerzania wiedzy w zakresie ochrony gatunkowej zwierząt.

W przerwie od głosowania na Kokosankę personel placówki rzucił internautom wyzwanie w pingwinim klimacie. Na zdjęciu opublikowanym przez pracowników Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego możemy zaobserwować grupę pingwinów tońców, które wspólnie spacerują po wybiegu. Wśród nich ukryła się Kokosanka. 

Pomimo wyraźnej różnicy Kokosanka potrafi sprytnie ukryć się wśród swoich kolegów i koleżanek. Ciekawe komu udało się ją znaleźć na tym zdjęciu - informują pracownicy zoo pod zdjęciem.

Przekonajmy się, czy znajdziesz pingwina albinosa w mniej niż 10 sekund. Czas: start!

433933259_826205469537110_1626622304012954841_n.jpg
fot. facebook/Gdański Ogród Zoologiczny

Królowa jest tylko jedna. Kokosanka z Polski ma szansę na koronę

Kokosanka to niewątpliwie klejnot wśród pingwinów zamieszkujących Gdański Ogród Zoologiczny. Samiczka świetnie czuje się w towarzystwie swoich pobratymców, dlatego znalezienie jej w grupie czasem sprawia nie lada trudność.

Dziś zdarza jej się gwiazdorzyć i najwyraźniej ma świadomość swojej wyjątkowości, gdyż pozwala się jedynie karmić z ręki, a nie — tak jak inne pingwiny — z miski. Mimo dzielących ją różnic z resztą czarno-białych pingwinów wypatrzyła w tłumie interesującego ją samca i razem tworzą parę.

Po sukcesie manula Magellana z Poznania, który zmiótł konkurencję i wygrał plebiscyt na najpiękniejszego manula świata, przyszedł czas na kolejną kategorię, w której mogą wykazać się zwierzęta z Polski. Dzięki wsparciu internautów Kokosanka jest już “jednym skrzydłem” w kolejnym etapie, ale konkurencja nie śpi, a głosy wciąż są zliczane. Na wyniki głosowania musimy poczekać do 4 kwietnia. Trzymajmy za nią kciuki!

Źródło: facebook/Gdański Ogród Zoologiczny