Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Idziesz na spacer do lasu? Patrz pod nogi, w sieci pojawiło się ostrzeżenie
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 21.04.2024 12:37

Idziesz na spacer do lasu? Patrz pod nogi, w sieci pojawiło się ostrzeżenie

spacer po górach z psem
Fot. canva.com/ Marcin Jucha

Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego wystosowali w mediach społecznościowych ważny apel. Poprosili odwiedzających ich turystów o patrzenie pod nogi. Wszystko przez skarby ukryte w trawie i zaroślach. Przypadkowe zniszczenia mogą wywołać tragiczne konsekwencje dla przyrody.

Ochrona zwierząt w parkach narodowych

Parki narodowe odgrywają kluczową rolę w ochronie zwierząt poprzez zapewnienie im odpowiednich do życia siedlisk. Pracownicy dbają o mieszkające w parkach zagrożone gatunki, dając im ochronę przed kłusownikami oraz prowadząc badania naukowe mające na celu zrozumienie ich zachowań i potrzeb. Niejednokrotnie stają przed wyzwaniami związanymi z niszczeniem gniazd, zanieczyszczeniem wody, a nawet nielegalnymi polowaniami na dzikie zwierzęta.

Na pracownikach i wolontariuszach parków narodowych ciąży ogromna odpowiedzialność. Starają się oni poprzez swoją służbę i akcje informacyjne uświadamiać ludzi jak bardzo teren parku jest ważny dla całego ekosystemu. Szczególnie wiosną pojawiają się apele związane ze wyjątkowym czasem dla ptasich rodzin. Niewiele potrzeba, aby gniazda uległy zniszczeniom. Dlatego też Karkonoski Park Narodowy poprosił turystów intensywnie korzystających z dobrodziejstw natury o uważne patrzenie pod nogi. I nie chodzi tutaj o wygrzewające się na słońcu żmije. 

Dlaczego koty liżą masło i czy jest to bezpieczne? Powód jest prosty Potężny pożar w zoo. Zginęło ponad 200 zwierząt, niewiele udało się uratować

Cenne skarby ukryte w trawie. Ptasie gniazda są narażone na wiele niebezpieczeństw

Wiosna to szczególny czas, kiedy wiele zwierząt łączy się w pary i czeka na swoje potomstwo. W Karkonoskim Parku Narodowym pojawiły się ptasie gniazda. Znaczna część gatunków zakłada swoje siedliska w wysokich trawach i gęstwinach. Należą do nich ulubione przez ludzi ptaki, które swoim śpiewem umilają chwile spędzone na pieszych wędrówkach, takie jak skowronki czy świergotki łąkowe. 

Ptasie gniazda oprócz narażenia na wiele zagrożeń ze strony drapieżników, niestety bardzo łatwo ulegają zniszczeniom. Niezauważone mogą zostać rozdeptane przez nas lub nasze czworonogi. Z uszkodzonych jajek nie wyklują się pisklęta, a ptasi rodzice nie zdążą złożyć kolejnych, by bezpiecznie wychować swoje potomstwo. Następna szansa na kolejne pokolenie pojawi się dopiero za rok. To byłaby ogromna strata dla przyrody. 

Marzenie pracowników parku. To zwierzę ostatni raz widziane było wiele lat temu

Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego, którzy są ogromnymi miłośnikami zwierząt, mają wielkie marzenie. Wiele lat temu na górskich terenach swoje lęgi założył ślicznie umaszczony ptak. Mornel ostatni raz widziany był w 1946 roku. Badacze dzikiej przyrody żywią ogromną nadzieję, że pojawi się on u nich ponownie. 

ptasie gniazda
Mornel, Fot. instagram.com/ tfp fotografia przyrodnicza

Mornel to niewielki ptaszek osiągający od 21 do 27 centymetrów wysokości. Jest jednym z najładniej ubarwionych siewkowców. Podczas godów zmienia umaszczenie na rdzawy spód z czarną plamą na brzuchu. Charakteryzuje go długa biała brew sięgająca aż na kark. To jeden z nielicznych gatunków ptaków, u których występuje odwrócenie ról płciowych. Mniej barwny samiec wysiaduje jajka i opiekuje się pisklakami. 

ptasie gniazda
zmiana umaszczenia, mornel, fot. canva.com/aseppa