Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Kot dotyka nosem twojego nosa? To wymowny sygnał
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 22.04.2024 12:08

Kot dotyka nosem twojego nosa? To wymowny sygnał

koty
Fot. Canva/Natalia Sotikova

Koty to urokliwe zwierzęta. Ich zachowanie często bywa dla nas niezrozumiałe i niezwykle interesujące. A czy zauważyłeś, jak mruczący pupil czasami zbliża się do twarzy, zaczyna obwąchiwać i dotykać swoim nosem twój nos? Takie zjawisko to wymowny sygnał dla właścicieli futrzaków. 

Koty komunikują się głównie w sposób niewerbalny

Na wstępie należy podkreślić, że koty nie komunikują się tylko i wyłącznie za pomocą miauczenia. Co więcej, dźwięki te stosowne są przez nie głównie w kontaktach z ludźmi. Głównym sposobem na przekazywanie informacji u mruczków są sygnały niewerbalne.

Zwierzęta te mają niebywale rozwiniętą mowę gestów oraz ciała. Pocieranie nosa o nos to jeden ze znaków. Gdy doświadczymy takiej sytuacji, wiedzmy, że nasz podopieczny chce coś zakomunikować. 

kot
Fot. Canva/Denis Valakhanovich
Jak pozbyć się mrówek z domu? Tę metodę stosowały nasze babcie Znaleziono 500 martwych koni. Policja wszczęła śledztwo w sprawie

Zetknięcie się nosami jest formą powitania

Jeśli kot dotyka nosem o twój nos, wiedz, że chce ci przekazać wymowny sygnał. Jak się okazuje to jedna z pierwszych umiejętności, którą nabywa jeszcze jako nowo narodzone kociątko.

Zwierzę po urodzeniu jest ślepe, ale dzięki aktywnemu receptorowi dotykowemu w nosie może poczuć bliski kontakt ze swoją rodzicielką i otoczeniem. Zachowanie to zostaje już z mruczkiem na zawsze i jest uroczą formą przywitania się.

koty.jpg
Fot. Pixabay/miezekieze

Jesteś mój! Kot styka nos z twoim nosem, aby zaznaczyć teren

Innym ważnym powodem, dla którego kot doprowadza do sytuacji zetknięcia się nosa swojego z nosem właściciela, jest potrzeba przynależności. Doskonale wiemy, jak przebiegłe potrafią być mruczące futrzaki. I musimy przyznać, ze ten sposób jest genialny.

Poprzez bliski kontakt koty zostawiają na opiekunie swój zapach. Dzięki temu dają sygnał innym zwierzętom, że ten kochający człowiek jest już zajęty. Posiadacze futrzanych pupili mogą gest ten odczytać jako wyznanie nt. silnej więzi i emocjonalnego przywiązania się do nich.

kot
Fot. Canva/Laura M