Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Mają nawet 12 tysięcy zębów i potrafią spać kilka lat. O jakim zwierzęciu mowa?
Wiktoria  Wihan
Wiktoria Wihan 12.04.2024 13:35

Mają nawet 12 tysięcy zębów i potrafią spać kilka lat. O jakim zwierzęciu mowa?

turysta, lornetka, las
Fot. Canva/fotorezekne

Możemy spotkać go zarówno w mieście, jak i w lasach, w Polsce oraz za granicą. Z pozoru jest niegroźny, choć wolimy trzymać się od niego z daleka. Zwłaszcza jeśli odwiedzi nas w ogrodzie. W rzeczywistości jest to żyjątko, które skrywa mnóstwo tajemnic. Część faktów o nim sprawi, że już nigdy nie spojrzysz na niego tak samo. Poznaj ciekawostki o ślimaku!

Ślimaki to niepozorne mięczaki, które skrywają mroczne sekrety

Ślimaki to najpowszechniejszy przedstawiciel grupy mięczaków, którego możemy spotkać niemal w każdym zakątku świata. Wszyscy poznają je po charakterystycznej, barwnej muszli oraz gumowym, oślizgłym ciele. U niektórych powodują wstręt, u jeszcze innych fascynację. W wielu miejscach na Ziemi zarówno one same, jak i ich jaja, uchodzą za przysmak. Co ciekawe w samej Polsce występuje ich aż 200 gatunków, natomiast na świecie ta liczba przekracza 100 tysięcy. Poznaj ciekawostki o ślimakach, a przekonasz się, że te mięczaki są znacznie bardziej interesujące, niż mogłoby się wydawać.

Właściwości ślimaków cenione są na całym globie. Je się je m.in. we Francji, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Grecji czy we Włoszech. Ich śluz znalazł szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej, natomiast ich muszle zdobyły uznanie naukowców, którzy czerpią z nich wiedzę nt. klimatu. Ślimaki skrywają jednak znacznie więcej tajemnic, niż Ci się wydaje. Tego na pewno nie wiedziałeś o ich zachowaniach czy cechach fizycznych.

Przez to kot może unikać kuwety. Wina często leży po stronie człowieka Poszukiwania trwały 10 miesięcy. Zaginiony pies odnalazł się tysiące kilometrów dalej

Szokujące ciekawostki o ślimakach

Na świecie występuje ponad 100 tys. gatunków ślimaków. Największy z nich, Aplysia vaccaria, jest morskim mięczakiem, który osiąga wymiary dochodzące do metra. Może ważyć ok. 14 kilogramów. Dla porównania najmniejszym znanym ludzkości ślimakiem jest Angustopila psammion, którego muszla ma jedynie pół milimetra średnicy. Nie jest to jednak najbardziej zadziwiająca ciekawostka dotycząca ślimaków. Okazuje się, że te niepozorne żyjątka mają niebywałe zdolności regeneracyjne. Potrafią zregenerować utracone tkanki, a nawet profilaktycznie je odrzucić. Co więcej, potrafią zregenerować niemal całe swoje ciało, łącznie z narządami, a także część utraconej muszli.

Kolejnym ciekawym faktem dotyczącym ślimaków jest ich ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Potrafią one cofnąć się w głąb muszli i przeczekać niebezpieczeństwo. W ten sposób spędzają m.in. zimę — hibernując. Okazuje się, że są one w stanie przespać nawet do 3 lat i wytrzymać temperatury do -40 stopni Celsjusza. 

Mroczne sekrety ślimaków. Aż trudno w to uwierzyć

Najbardziej nieprawdopodobne ciekawostki na temat ślimaków dotyczą ich układu rozrodczego. Jest on nie tylko bardzo złożony, ale również może się różnić w zależności od gatunku i danego osobnika. Większość ślimaków jest obupłciowa, jednak ślimaki z rodziny Pomatiidae są rozdzielnopłciowe. Co ciekawe, rytuał zalotów tych małych mięczaków może trwać nawet 12 godzin. Poszukują one partnera przy pomocy węchu i dotyku, jednak niektóre gatunki wykształciły w tym celu tzw. strzałki miłosne — twarde struktury, które brutalnie wbijają w ciało partnera przed kopulacją. 

Czego jeszcze mogłeś nie wiedzieć o ślimakach? Mają one najwięcej zębów ze wszystkich zwierząt — nawet 12 tysięcy. Są one umieszczone na narządzie, który przypomina język i ma za zadanie zeskrobywać pokarm. Dzięki mikroskopijnym ząbkom ślimaki mogą nie tylko spożywać pokarm, ale również oczyszczać powierzchnię. Gdy któreś zęby będą już zużyte, zastępują je kolejnymi.

ślimak
Fot. Canva/Vitalii Marchenko
ślimak
Fot. Canva/Pitsch