Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy pies może jeść jajka - surowe lub gotowane? Jakich potraw nie podawać psu?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 08.04.2023 08:30

Czy pies może jeść jajka - surowe lub gotowane? Jakich potraw nie podawać psu?

None
fot. Kamila Sabatowska

Wielkanoc, a zwłaszcza uroczyste śniadanie to moment, w którym całe rodziny zbierają się przy stole, by wspólnie spożyć posiłek. Oczywiście pod stołem w takiej chwili nie może zabraknąć zwierzaków domowych. Opiekunowie nierzadko zastanawiają się, czy pies może zjeść jajko, które w tych dniach jest wszechobecne w każdej postaci. Czy częstowanie pupila jajkiem jest dla niego bezpieczne? Wyjaśniamy.

O tym, czy podczas wielkanocnego śniadania można podzielić się jajkiem z kotem, wspominaliśmy w zeszłych latach. Jednak jak sprawy się mają odnośnie szczekających pupili? Czy jajka symbolizujące nowe życie mogą zaszkodzić psu? Odpowiedź może was zdziwić.

Czy pies może jeść jajko?

Każdy odpowiedzialny opiekun psa, zanim poda swojemu podopiecznemu do zjedzenia produkt, który nie gości na co dzień w jego diecie, powinien upewnić się, czy aby na pewno nie zagrozi to jego zdrowiu. Dzielenie się jajkiem podczas śniadania wielkanocnego to wieloletnia tradycja i symbol tych świąt. Zwierzęta domowe coraz częściej są traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny, a więc czy one również mogą skosztować jajka prosto ze święconki?

Jajka to niewątpliwie źródło licznych mikro i makroelementów oraz tłuszczy i kwasów omega 3 i 6, jednakże wokół tego produktu narosło wiele mitów i legend. Jedni twierdzą, że to wprost bomba cholesterolu, inni zaś zapewniają, że chętnie podają je swoim pupilom. 

Gacek już nie wróci do budki przy ulicy Kaszubskiej. Światowej sławy kot wysłany na kurację odchudzającą

Czy jajko jest szkodliwe dla psów?

Większość psich dietetyków twierdzi, że podanie psu jajka nie zaszkodzi jego zdrowiu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Jeśli zdecydujesz się podać zwierzęciu surowe jajko, dobrym rozwiązaniem będzie osobne podawanie żółtka i białka. Wszystko ze względu na awidynę, która znajduje się w surowym białku i nie pozwala na przyswojenie biotyny z żółtka. Z tego względu może wpłynąć negatywnie na stan okrywy włosowej.

Jeśli częstujesz psa po raz pierwszy, chcąc się upewnić, że nie występuje u niego alergia, ani nietolerancja pokarmowa, uważnie go obserwuj. Nie zapominaj jednak, by pod żadnym pozorem nie karmić pupila jajkiem z dodatkami — majonezem, szczypiorkiem z dużą ilością soli czy pieprzu. To może niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie. 

Jajka bardzo dobrze uzupełnią dietę szczeniąt. Piesek, który rośnie szczególnie mocno potrzebuje licznych wartości, a jajka są źródłem wielu aminokwasów egzogennych, witamin oraz kwasów omega, które m.in. wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz kontrolują stany zapalne. Jeżeli zależy nam na zachowaniu jak największej ilości odżywczych składników, warto wprowadzić do diety naszego psa jajko w formie surowej. Jednak należy to robić stopniowo, zaczynając np. od samego żółtka, by organizm naszego pupila mógł się przystosować do nowego elementu diety. Zbyt gwałtowne wprowadzenie jajka może skutkować biegunką - wyjaśnia terapeutka żywieniowa Nina Król z Natu.Care.

A zatem jeśli jajka, które posiadasz, pochodzą z zaufanego źródła i wiesz, że na pewno nie są zakażone salmonellą, możesz zdecydować się na podanie ich psu w surowej postaci. Jednak warto zaznaczyć, że te ugotowane nie tracą na wartości, a dają większą pewność, że nie zagrożą jego zdrowiu.

IMG_20230406_143427.jpg
fot. Kamila Sabatowska

W jakiej formie dawać psu jajko?

Kwestia podania na twardo lub miękko również nie ma znaczenia. Nie zaleca się jednak karmić pupila jajkiem smażonym. Jest ono ciężkostrawne, tłuste i najprościej mówiąc niezdrowe. Najbardziej optymalnym wyborem będzie maksymalnie jedno jajko na tydzień u szczeniąt, natomiast nawet dwa u psów dorosłych.

Chcąc mieć pewność, że czworonożnemu pupilowi na pewno nie stanie się nic złego, a jego stan zdrowia nie wykazuje przeciwwskazań w jedzeniu jajka, najrozsądniej będzie skonsultować to z weterynarzem, który prowadzi pupila. 

Czy pies może jeść jajko_.jpg
unspalash/flouffy; Jasmine Waheed

źródło: zooart.com.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?
Co się dzieje z duszą po śmierci? Nigdy nie przypuszczała, jaki znak dostanie od ukochanego psa
Florencia Abraham nie mogła dojść do siebie po śmierci ukochanego psa o imieniu Guada. Golden retriever odszedł za Tęczowy Most po długiej chorobie w listopadzie ubiegłego roku. Kiedy pewnego dnia tuż obok niej zdarzyło się coś wprost nieprawdopodobnego, od razu zrozumiała, że to znak od czuwającego nad nią czworonożnego przyjaciela.W zależności od kultury, wyznania, miejsca świata, a nawet klimatu, po śmierci dusza otrzymuje wiele różnorakich możliwości. W Argentynie, skąd pochodzi Florencia Abraham, przyjęło się wierzyć, iż dusze zmarłych mogą manifestować się w innych formach. Pogrążona w żałobie opiekunka uważa, że dusza jej psa nie odeszła, lecz wróciła do niej pod inną postacią. “Objawienie” zarejestrowano na filmie. 
Czytaj dalej
Internet opanowuje kolejna zagadka. Czy widzicie na zdjęciu kota? To nie takie proste
W sieci pojawiło się kolejne wyzwanie dla internautów, dzięki któremu wszyscy chętni będą mieli okazję sprawdzić swoją spostrzegawczość. Tym razem zadanie jest bardzo proste - wystarczy znaleźć na zdjęciu kota. Jednak ten mruczek to prawdziwy spryciarz. Jesteśmy przekonani, że znajda go jedynie naprawdę uważni internauci.Internauci uwielbiają testy na spostrzegawczość zwłaszcza ze zwierzętami w roli głównej. Te sprytne stworzenia potrafią znaleźć kryjówki, w których nigdy nikomu nie przyszłoby do głowy ich szukać. Niektóre z nich potrafią zlać się z otoczeniem, jak sam kameleon. Jesteś w stanie znaleźć kota ukrytego na tym zdjęciu? 
Czytaj dalej