Swiatzwierzat.pl > Koty > Wielkanocne rośliny trujące dla kotów. Nie przynoś ich do domu
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 13.04.2022 12:21

Wielkanocne rośliny trujące dla kotów. Nie przynoś ich do domu

kot z jajcami
pixabay/klippi0

Przygotowania do świąt wielkanocnych trwają pełną parą, ale czy wszyscy właściciele kotów wiedzą, czego unikać, by świąteczny stół był dla mruczka bezpieczny? Z niektórych dekoracji w postaci żywych kwiatów czy roślin lepiej zrezygnować. Dla kotów mogą być trujące!

Podczas świątecznych przygotowań, warto zadbać nie tylko o ulubione potrawy, dekoracje czy odświętny strój, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich członków rodziny. Tyczy się to również tych czworonożnych.

Należy pamiętać, aby nie dekorować stołu roślinami, które mogą być dla nich niebezpieczne. Wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że skonsumowanie kwiatów, liści czy cebulek pewnych gatunków roślin może doprowadzić u kota do zatrucia.

Rośliny niebezpieczne dla kotów

Wśród roślin, których lepiej unikać są bardzo popularne o tej porze roku kwiaty cebulkowe, czyli żonkile, tulipany, narcyzy, szafirki i hiacynty. Te piękne, wiosenne kwiaty są jednak dla kotów trujące! Toksyny w nich zawarte mogą wywołać u kota wymioty, pianę z pyszczka, ciężkie zatrucie, a nawet śmierć.

Podobnie jest ze szczypiorkiem i cebulą. Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do tego, aby kot "poczęstował się" roślinami cebulkowymi, gdyż znajdujące się w nich toksyny mogą uszkodzić wątrobę i nerki, co prowadzi do problemów w funkcjonowaniu tych narządów.

Uszkodzone nerki mogą wywołać ciężką chorobę, a w konsekwencji doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego jeżeli zauważymy, że mruczka nadmiernie interesują stojące na stole tulipany, lepiej zamienić je na borówki czy stokrotki.

Dekoracje świąteczne, bezpieczne dla kota

Niebezpieczne dla kotów są także sztuczne trawki i inne zieleniny, którymi bardzo często dekorowane są wielkanocne stoły. Jednak spokojnie można zastąpić je prawdziwymi zbożami, takimi jak: owies, żyto czy jęczmień, które często znajdują się w tzw. kociej trawce dostępnej w sklepach zoologicznych.

Należy uważać także na typowe składniki wielkanocnej palmy, czyli bukszpan i bazie wierzbowe. Chociaż tzw. "kotki" wyglądają dla miauczących pupili zachęcająco, to lepiej nie pozwalać, aby się nimi bawiły, ponieważ one również są trujące.

Jeśli masz w domu kota, nie powinieneś się przejmować tym, że wielkanocny stół będzie świecił pustkami. Bez obaw można udekorować go rzeżuchą, lawendą, borówką, zielonym owsem, jęczmieniem, bratkiem ogrodowym czy stokrotką.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: koty.pl, mojszczesliwyzwierzak.pl

Polecane