Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ta grupa krwi zniechęca kleszcze. Eksperci jasno wskazują, kto ma szczęście
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 26.03.2024 16:14

Ta grupa krwi zniechęca kleszcze. Eksperci jasno wskazują, kto ma szczęście

kleszcz
Fot. Canva/nechaev-kon

Niedawno powitaliśmy wyczekiwaną wiosnę. Możemy zaobserwować, jak przyroda budzi się do życia, dzień staje się dłuższy a pogoda ładniejsza. Ta pora roku sprzyja miłośnikom spędzania czasu wolnego blisko natury. Należy jednak pamiętać o czyhającej w niej kleszczach. Co ciekawe, naukowcy jasno wskazują, że jedna z grup krwi zniechęca pajęczaki do ukłucia. Sprawdźmy, kto z nas ma to szczęście.

Kleszcze stanowią duże zagrożenie dla zdrowia

Temat kleszczy wraca co roku, jak bumerang. I nic w tym dziwnego, ponieważ uważane są one za jedne z największych niebezpieczeństw, jakie występuje w naszym klimacie zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Pajęczaki te przenoszą mnóstwo drobnoustrojów, które mogą być przyczyną poważnych chorób takich jak: borelioza, gorączka krwotoczna czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Wbrew pozorom kleszcze są zagrożeniem nie tylko podczas wypraw do lasu. Poza terenami zalesionymi możemy je spotkać również w:

  • terenach trawiastych,
  • gęstych zaroślach,
  • obszarach zieleni miejskiej.

To, co je szczególnie przyciąga to: powiew powietrza, wydzielane ciepło oraz zapach potu. Zaleca się więc wykonanie uważnego przeglądu swojego ciała po aktywnościach na świeżym powietrzu, aby upewnić się, że nie ma na nim żadnych niechcianych intruzów. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na miejsca owłosione, bo to właśnie tam często się lokują.

Co ciekawe, naukowcy wykazali, że istnieją grupy krwi, które są bardziej i mniej upodobane przez te drobne stworzenia. Sprawdźmy, która grupa ludzi ma to szczęście, a która wręcz przeciwnie. 

Ojciec z synem zauważyli transporter w szczerym polu. Do domu wrócili we troje Bezdomny kot od 28 dni czeka na swojego przyjaciela. Razem przeszli przez piekło

Kleszcze nie lubią tej grupy krwi

Pewnie niewiele osób zdaję sobie sprawę, że nasza grupa krwi może wpływać na zachowanie kleszczy. Tak jednak jest. Eksperci z Uniwersytetu Masaryka w Brnie przeprowadzili bardzo ciekawy eksperyment, z którego jasno wynika, że czynnik ten ma wpływ na działanie pajęczaków.

W badaniu udział wzięło sto osób o różnych typach krwi. Posiadacze grupy B okazali się największymi szczęściarzami, tylko 15% przypadków zdecydowało się zaatakować tych żywicieli. Najsmaczniejszym kąskiem dla tych małych stworzeń byli właściciele grupy A — aż 36% wybrało właśnie ich i to oni powinni przede wszystkim zadbać o to, aby zmniejszyć ryzyko wkłucia.

kleszcz.jpg
Fot. Canva/ArtBoyMB

Jak chronić się przed kleszczami?

Specjaliści ds. epidemiologii przypominają, jak ważna jest profilaktyka. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że na naszym ciele zajdzie się kleszcz. Oto one:

  • unikajmy spacerów w wysokich zaroślach czy trawach oraz siadania bezpośrednio na nich (takie miejsce to skupisko kleszczy);
  • zadbajmy o odpowiedni strój (czapka, długie spodnie oraz bluzka, zakryte buty, jasne kolory, na których łatwiej je dostrzec);
  • aplikujmy repelenty (stosowanie środków przeciwko kleszczom, które dzięki swojemu zapachowi skutecznie je odstraszą).

Dostępne jest również szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Nie uchroni nas ono przed samym ugryzieniem, ale może pomóc zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi.

kleszcz w skórze.jpg
Fot. Canva/NatalyaAksenova