Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Ile kosztuje i jak przebiega kremacja zwierzaka? Sprawdziliśmy ceny i opcje ciałopalenia czworonogów
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 09.09.2023 10:16

Ile kosztuje i jak przebiega kremacja zwierzaka? Sprawdziliśmy ceny i opcje ciałopalenia czworonogów

Ile kosztuje kremacja zwierzęcia domowego?
Ile kosztuje kremacja zwierzęcia domowego?, fot. unsplash/Casey Horner, Waldemar

W przypadku zwierząt domowych kremacja indywidualna lub wspólna są procesami, na które właściciel ma ogromny wpływ. W zależności od preferencji i tego, w jaki sposób chcemy pożegnać naszych przyjaciół, mamy wiele możliwości. Wybór należy do nas – problemem pozostaje jedynie cena. Ile kosztuje kremacja i urna dla zwierząt? Wyjaśniamy, ile wyniesie pochowanie ukochanego zwierzaka “po ludzku”. Widełki cenowe są szerokie, wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy.

Co zrobić z ciałem zwierzęcia po śmierci?

Nie ma co ukrywać - pierwsze momenty po utracie ukochanego pupila są bolesne. Jesteśmy zdezorientowani i nie wiemy, co począć. Chcemy jak najszybciej załatwić wszelkie formalności i mieć z głowy te stresujące chwile. Z pomocą przychodzi weterynarz, którego możemy zapytać, czy ma podpisaną umowę z krematorium. Jeśli tak, to część trudnej do uporządkowania części formalnej będziemy mieć z głowy. Firmy zajmujące się kremacją zwierząt często starają się pomóc przejść przez cały skomplikowany proces w taki sposób, żeby rodzina pupila nie odczuwała dodatkowego stresu związanego z funeralnymi sprawami.

Dotychczas stosowane rozwiązania nie traktowały pupilów w sposób godny. Polskie prawo uznaje zwłoki zwierząt za odpad kategorii pierwszej, przez co zakopywanie psa, kota, świnki morskiej, czy jakiegokolwiek innego pupila w ogródku, czy parku nie wchodzi w grę. Taki proceder jest nielegalny, jednak nadal jest powszechny – mimo że grozi za to mandat do 5 tysięcy złotych. Na jego popularność wpływ ma szybkość i bezpłatność – na kremację zwierzęcia trzeba czekać od 2-8 dni. Nie można ignorować także faktu, że nie każdego stać na kremację, będącą dla wielu dużym wydatkiem. Niektórzy preferują mieć swojego ukochanego pupila jak najbliżej, a utylizacja nie umożliwia nam zachowania jego cząstki ani pochowania na cmentarzu.

cat-4031888_1280.jpg
Jak pochować pupila z godnością? pixabay/sumulee

Jeśli nie chcemy robić żadnej z tych rzeczy i nie interesuje nas los prochów zwierzęcia – utylizacja będzie dobrym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Sam proces jest 2-3 razy tańszy niż kremacja, a cena nie uwzględnia kosztów urny czy innych akcesoriów.

Każdy przechodzi inaczej przez proces żałoby po stracie pupila i nie wszyscy czują potrzebę, żeby odwiedzać grób swojego wiernego towarzysza, trzymać urnę w domu czy rozsypać jego prochy w ważnym dla nas miejscu. Na jakiekolwiek rozwiązanie się zdecydujesz, warto najpierw rozważyć wszystkie opcje i wybrać tę, która będzie najdogodniejsza.

Kiedy już zdecydujemy się wybrać kremację, a nie utylizację, przed nami stoi kolejna decyzja. Musimy zorientować się, czy nasz pupil ma zostać skremowany indywidualnie czy grupowo z innymi zwierzętami.

Podczas spaceru z psem znalazła kartkę naklejoną na śmietnik. Pokazała treść, w sieci rozpętała się burza

Kremacja indywidualna i grupowa zwierząt – jaka jest różnica? Ceny kremacji psa i kota

Czym różni się kremacja wspólna od utylizacji? W obu przypadkach mamy do czynienia z grupowym spaleniem zwierząt. Utylizacja nie pozwala nam odzyskać prochów, które traktowane są jak odpad. W przypadku kremacji wspólnej sytuacja jest o tyle podobna, że nie będziemy w stanie dostać całości prochów zwierzęcia oraz nie będzie możliwe wyodrębnienie pozostałości po naszym pupilu. W niektórych krematoriach możemy dostać jedynie symboliczną ilość popiołów, w których znajdować będą się także pozostałości po innych zwierzętach.

W zależności od tego, jakie krematorium wybierzemy, kremacja wspólna nadal daje możliwość bardziej „ludzkiego” potraktowania zmarłego pupila. Zamiast być potraktowanym jak odpad, jego prochy mogą zostać rozsypane w specjalnym miejscu przez firmę, jeśli oferuje takie usługi.

Opisy kremacji wspólnej w niektórych krematoriach brzmią tak, jakby nie różniła się ona od utylizacji. Zwróćmy uwagę na to, jaki los czeka popioły naszego pupila, zanim zdecydujemy się na tę opcję. Jest ona oczywiście tańsza od kremacji indywidualnej.

W przypadku, gdy budżet nie jest naszym problemem, możemy zdecydować się na sposób pochówku, który najlepiej uhonoruje naszego wiernego czworonożnego towarzysza. Kremacja indywidualna umożliwia największą elastyczność, jeśli chodzi o to, jak chcemy pożegnać się z pupilem.

Większość krematoriów umożliwia opiekunom uczestniczenie w procesie kremacji lub sfilmowanie go na pamiątkę, żeby mogli obejrzeć go w domu. Jeśli uważasz, że taka forma pożegnania i „zamknięcia” tego przykrego okresu w życiu będzie dla Ciebie komfortowa, warto się na nią zdecydować. Krematoria udostępniają klientom specjalne sale pożegnań, gdzie niczym w kościele będą mogli w ciszy zastanowić się nad życiem i śmiercią ukochanego pupila. Po kremacji indywidualnej możesz odzyskać prochy. Właśnie tym różni się ona od innych form spalania zwłok, które nie uwzględniają odbioru popiołów.

dog-1824210_1280.jpg
Kremacja zwierząt domowych pozwala na odpowiednie uhonorowanie pupila, pixabay/Engin_Akyurt

Jak wyglądają koszty kremacji zwierząt domowych? Nieważne czy chodzi o kremację kota, kremację psa czy jeszcze innego zwierzęcia domowego – myszy, świnek morskich czy nawet węży – głównym kryterium cenowym jest waga pupila.

Cena za kremację indywidualną zwierzęcia miniaturowego (do 1 kg) waha się zazwyczaj między 400 a 600 zł. Zbiorowe spopielenie szczątków chomika, myszy czy innych gryzoni to koszt 100-200 zł.

Kremacja indywidualna małych zwierząt (poniżej 10 kg) to wydatek rzędu 700-850 zł. W przypadku wybrania kremacji wspólnej będzie to 2-3 razy mniej – ceny oscylują między 200-300 zł.

Średniej wielkości pupil (10-30 kg) doczeka się kremacji indywidualnej za 800-100 zł. Jeśli zdecydujemy się na zbiorową, będzie to 300-500 zł.

Indywidualna kremacja dużego zwierzęcia domowego (30-60 kg) będzie nas kosztować 1000-1300 zł, kremacja zbiorowa znacznie mniej, bo 400-700 zł.

Najcięższe zwierzęta domowe czyli te, które osiągają wagę ponad 60 kg, można skremować indywidualnie za 1200-1500 zł, a wspólnie – za 600-800 zł.

reba-spike-puwVzLE1VBQ-unsplash.jpg
Cena kremacji kota lub psa zależy od konkretnego ośrodka, unsplash/Reba Spike

Jeśli mamy małe zwierzę, które waży kilka kilogramów, warto przyjrzeć się tym krematoriom, których cennik jest bogatszy w opcje. W wielu placówkach pierwszym progiem jest 10 kilogramów i nieważne, czy pupil waży 2 kg czy 9,9 kg, cena usług będzie taka sama. Nie warto przepłacać – można zaoszczędzić nawet 50% ceny kremacji dla najdrobniejszych zwierząt.

Warto mieć na uwadze to, że krematoria często oferują zniżki dla różnych grup klientów. Spopielenie psa towarzyszącego osobie niewidomej w wielu placówkach jest darmowe. Na szczególnie względy mogą liczyć także inne zwierzęta służące chociażby w policji i innych służbach. Warto przejrzeć cenniki krematoriów także pod tym kątem.

Należy pamiętać, że do ceny samej kremacji należy dodać często cenę transportu. W wielu przypadkach jest on darmowy, jednak dopłaty w niektórych miejscach są normą. Za sam odbiór niektóre krematoria chcą pieniądze i liczą sobie od kilometra. Czasem odbiór jest tylko na miejscu, czasem można wziąć kuriera. Dodatkowych kosztów jest wiele i ciężko oszacować, gdzie kremacja najbardziej się opłaca.

Do tego trzeba oczywiście doliczyć cenę eutanazji zwierzęcia, jeśli się na nią decydujemy i pupil nie umarł śmiercią naturalną. Ceny za zastrzyk wahają się od 50 zł dla zwierząt poniżej 5 kg do kilkuset złotych dla cięższych zwierząt domowych.

Co zrobić z prochami po kremacji zwierzęcia? Możesz nosić je przy sobie lub rozsypać

Koszty samej kremacji to nie wszystko. W zależności od tego, co chcemy zrobić z popiołami, prawdopodobnie będziemy musieli dokupić także inne akcesoria czy usługi.

Jeśli chcemy, żeby nasz pupil znalazł miejsce na cmentarzu dla zwierząt lub pozostał w naszym domu w honorowym miejscu, musimy zastanowić się nad urną. Jej koszty wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Po kremacji zwierzęta trafiają do właściciela w pojemniku medycznym, który nie do końca będzie pasował do dywanika w salonie. Jeśli planujesz rozsypać prochy, taki wydatek będzie zbędny, chociaż wszystko zależy od Twoich preferencji.

pet-929345_1280.jpg
To, w jaki sposób pochowamy pupila, zależy od nas, pixabay/GailRubin

Na rynku jest wiele ozdobnych urn dla zwierząt, a także te, które nie dbają o wygląd, a o ekologię. Umieszczenie prochów pupila w biodegradowalnym pojemniku jest świetną opcją, jeśli troszczysz się o planetę i planujesz go pochować na cmentarzu.

Dla tych, którzy chcą trzymać prochy w domu, dobrą opcją będą ozdobne urny. Branża kremacji zwierząt oferuje cały ich katalog – od kolorowych pojemników w kształcie serc, poprzez urny z odciskami łapek i grawerami, aż po wykonane przez artystów urny ręcznej roboty.

Urna nie jest jedynym akcesorium, które oferuje przemysł funeralny. Pamiątki po kremacji są dobrym pomysłem, jeśli pieniądze nie są dla Ciebie przeszkodą, a uhonorowanie pamięci po zwierzęciu to Twój priorytet. Możesz się skusić na wiele dodatkowych opcji – od biżuterii, w której przechowywana jest cząstka towarzysza, wyizolowany DNA w probówce czy… diamenty zrobione z popiołów. Możliwości jest wiele i wszystko zależy od Twojego budżetu i sposobu, w jaki chcesz zapamiętać wiernego przyjaciela.

 

Źródła: opracowanie własne: rosengarten.pl, animalpark.pl, petpark.pl, animaleden.pl, dolinaspokoju.pl, esthima.pl, lwieserce.com, wiecznyprzyjaciel.pl, teczowakraina24.pl, naleszkowie.pl, kremacjapupila.pl, teczowymost.com, psilos.org

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?