Co najczęściej uczula psa? Zwróć uwagę na niepokojące symptomy
Zarówno u psów jak i u ludzi podłoże reakcji alergicznych może być przeróżne. Rozpoznanie alergenu u czworonoga nie należy jednak do najłatwiejszych. Niepokojące symptomy, które towarzyszą pupilowi, mogą wynikać także z wielu innych chorób. Diagnostyka oraz późniejsze leczenie alergii wymaga wielu konsultacji i wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Co najczęściej uczula psa? Podpowiadamy, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę.
Alergia u psa
Alergia jest to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na substancje obce. Podobnie jak dla ludzi, przypadłość ta bywa niezwykle uciążliwa także dla psów. Co więcej, jest to choroba towarzysząca przez całe życie. Dokuczające symptomy mogą nieźle dać w kość naszym czworonogom, obniżając jakość życia i przyczyniając się do ich złego samopoczucia.
Każdy właściciel powinien wykazywać się baczną obserwacją swojego pupila oraz pogłębiać wiedzę na temat walki z alergią , aby podopiecznemu żyło się jak najlepiej. Cały proces leczenia nie obędzie się jednak bez nieocenionego wsparcia lekarza weterynarii, o czym nie wolno zapominać.
Co najczęściej uczula psa? Niepokojące objawy
Najczęstszą alergią występującą u psów jest alergia pokarmowa. To nic innego jak nietolerancja na dany składnik w pokarmie, nierzadko wysokoprzetworzonym. Przykłady alergenów:
- nabiał;
- jajka;
- drób;
- wołowina;
- wieprzowina;
- produkty wysokoprzetworzone;
- produkty zbożowe.
Objawami alergii pokarmowej mogą być:
- zmiany skórne w postaci rumienia czy wyłysienia;
- świąd w okolicy pyska, pach oraz pachwin;
- biegunka.
Innym równie popularnym typem alergii u czworonogów jest alergia kontaktowa oraz wziewna. Reakcja nadwrażliwości na danych składnik występuje w momencie przebywania pupila w bliskim kontakcie z alergenem. Popularne alergeny to:
- roztocza;
- pleśń;
- pyłki roślin;
- grzyby;
- leki;
- detergenty;
- sztuczne tkaniny.
Warto pokreślić, że reakcję alergiczną u naszego psa mogą wywoływać preparaty stosowane np. przeciwko kleszczom czy pchłom. Zachowajmy czujność i poobserwujemy pupila po pierwszorazowej aplikacji danego produktu.
Symptomy, które mogą towarzyszyć alergii kontaktowej oraz wziewnej to:
- zmiany skórne (zaczerwienie, wysypka, łysienie);
- świąd w okolicy pyska, pach oraz pachwin;
- ataki astmatyczne;
- problemy z oddychaniem;
- obrzęk pyska.
Alergia - prawidłowa opieka nad psem alergikiem
Aby rozpoznać przyczynę psiej alergii niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu wykona stosowne testy sprawdzające reakcję na poszczególne alergeny. Jeśli któryś z nich się potwierdzi, należy w miarę możliwości wyeliminować go z życia zwierzaka. Specjalista sprawdzi również ewentualną obecność pasożytów w organizmie naszego podopiecznego, gdyż to one mogą być odpowiedzialne za niepokojące objawy u czworonoga .
Lekarz pomoże nie tylko wprowadzić odpowiednie leczenie, ale również podpowie nam jak zadać o zbilansowane posiłki dla pupila. Jak na swojej stronie internetowej Vetexpert informuje technik weterynarii, Izabela Cupiał:
Domowe diety eliminacyjne zwykle charakteryzują się niedoborem witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Może to prowadzić do wyhamowania tempa wzrostu psa oraz – w przypadku częstej niestety kombinacji niedoboru wapnia i nadmiaru fosforu – do problemów kostno-szkieletowych.
Odpowiednio zbilansowana dieta u psa-alergika jest niezwykle istotna. Specjalna karma, bogata w niezbędne składniki odżywcze z pewnością wspomoże proces leczenia.