Swiatzwierzat.pl
Łoś na szlaku turystycznym

youtube/viralhog

Turyści sprowokowali łosia do ataku. Internauci: „To park krajobrazowy, a nie mini zoo"

6 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Chociaż w parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się dokarmiania dzikich zwierząt, nie powstrzymało to grupy nierozsądnych turystów przemierzającej szlaki. Kamera uchwyciła moment, w którym łoś domagający się pokarmu poczuł się zagrożony. Zwierzę zareagowało instynktownie wymierzając cios jednemu z dzieci.

1 grudnia br. do sieci trafiło nagranie przedstawiające grupę turystów zadzierających z łosiem zamieszkującym rosyjski park narodowy „Ziuratkul". Dziko żyjące zwierzę podeszło do ludzi, najwyraźniej przyzwyczajone, że tym zachowaniem będzie w stanie pozyskać pożywienie bez większego wysiłku.

Zwierzęta to nie maskotki

Na filmie widzimy, że początkowo turyści ograniczali się do fotografowania zwierzęcia. Łoś wydawał się łagodny i z ciekawością obwąchiwał kurtki otaczających go osób. Niemniej jednak rodzice nie wpadli na pomysł, aby zwiększyć dystans pomiędzy stworzeniem a kilkuletnimi dziećmi.

Jedna z kobiet widocznych na nagraniu dała dzieciom przyzwolenie na wyciąganie dłoni w stronę leśnego zwierzęcia. Wymachując telefonem przed jego głową, z radością nagrywała ich interakcję.

Ten gest najwidoczniej sprowokował zwierzę do ataku. Kiedy mała dziewczynka próbuje je pogłaskać, łoś odpycha ją kopytami. Kilka sekund później sytuacja się powtarza, a zwierzę próbuje wymierzyć kolejny cios. Turystom udało się go jednak odpędzić, zanim doszło do dramatu.

Kot na mrozie

Ważny apel dla mieszkańców Warszawy. Zwierzęta są w potrzebie

CZYTAJ DALEJ

Zachowanie turystów mogło doprowadzić do tragedii

W sekcji komentarzy pod filmem pojawiło się wiele negatywnych wypowiedzi skierowanych do lekkomyślnych turystów. Internauci skrytykowali nieodpowiedzialność rodziców, którzy narazili swoje pociechy na utratę zdrowia, a nawet życia, podkreślając, że park krajobrazowy nie jest mini zoo, w którym można głaskać zwierzątka.

Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nierozsądek dorosłych wynikał z przekonania, iż roślinożerne stworzenie nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Warto jednak pamiętać, że są one uzbrojone w ostre poroże, a ich masa ciała również może z łatwością wyrządzić nam krzywdę.

Pamiętaj, aby dla własnego dobra nie wabić, głaskać, czy dotykać dzikich zwierząt, a najlepiej w ogóle nie zbliżać się w ich kierunku. Zaczepianie stworzeń mieszkających na łonie natury oraz ingerencja w ekosystem może przynieść fatalne następstwa dla obu stron.

Zwierzęta przyzwyczajone do dokarmiania przez turystów z czasem przestają szukać go samodzielnie, a także zatracają swój naturalny lęk przed ludźmi oraz samowystarczalność. Może to prowadzić do aktów agresji i innych tragicznych w skutkach incydentów.

Zobacz nagranie:

Źródło: youtube/ViralHog

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z namiEwa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Tańczący kot

Pozostałe

Świat oszalał na punkcie "roztańczonego" kota. Zabawne wideo ma już ponad 55 milionów wyświetleń

Czytaj więcej >
Pies Jogi

Pozostałe

Wychudzony i wygłodniały pies zerwał się z łańcucha. Nie miał siły uciec, prawie zamarzł

Czytaj więcej >

Pozostałe

Niesamowite odkrycie na Pacyfiku. Znalezione szczątki dowodzą istnienia morskiego "potwora"

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >
Piesek

Pozostałe

Nastolatek adoptuje szczeniaka z 6 łapami. Nikt poza nim nie chciał dać mu szansy

Czytaj więcej >
doberman

Pozostałe

Doberman kontra szczeniak wielkości filiżanki. Kto kogo pogonił?

Czytaj więcej >