Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Weterynarz wyjawiła, jakich psów nigdy nie chciałaby mieć. Zestawienie wywołało lawinę komentarzy
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 12.08.2022 12:41

Weterynarz wyjawiła, jakich psów nigdy nie chciałaby mieć. Zestawienie wywołało lawinę komentarzy

Weterynarz
unsplash/Lydia Torrey, tiktok/dr.terrellpetvet

Lekarka weterynarii, dr Whitney Terrell wywołała niemałe zamieszanie w Internecie po tym, jak opublikowała na TikToku film, w którym ujawniła pięć ras psów, których nigdy nie chciałaby mieć. Subiektywna lista nie przypadła do gustu miłośnikom wymienionych czworonogów. Pierwsze miejsce w zestawieniu może być dla wielu zaskoczeniem.

Dr Whitney Terrell z Alabamy w Stanach Zjednoczonych jest lekarzem weterynarii specjalizującym się w chorobach i opiece nad zwierzętami towarzyszącymi, czyli głównie psach i kotach. Kobieta prowadzi również konto na TikToku, gdzie ujawnia kulisy swojej pracy. Jej filmy utrzymane są w lekkim, zabawnym tonie, jednak jeden z ostatnio dodanych klipów zapoczątkował zażartą dyskusję.

Lekarka weterynarii zdradza, na jakie psy by się nie zdecydowała

Dr Terrell postanowiła opowiedzieć o psach, których nigdy nie chciałaby adoptować. Opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu, wymieniła pięć typów psów oraz uargumentowała swój wybór, przybliżając ich charakter, najczęściej występujące problemy zdrowotne i behawioralne.

Na liście znalazły się czworonogi, które obecnie cieszą się dużą popularnością zarówno wśród zwyczajnych miłośników psów, jak i topowych celebrytów. Film błyskawicznie obiegł media społecznościowe, zdobywając blisko 9 mln wyświetleń. Jego popularność wynika jednak w głównej mierze z krytyki. Okazuje się, że subiektywnie stworzony ranking rozgniewał wielu internautów. Poniżej prezentujemy pełne zestawienie:

Miejsce 5 - Grzywacz chiński

Lekarka wyjaśniła, że ze względu na gładką, pozbawioną futra skórą, nie zdecydowałaby się na posiadania psa tej rasy. Jednocześnie zaznaczyła, że jej preferencja dotyczy również bezwłosych kotów. Należy pamiętać, że tego typu zwierzęta są latem narażone na poparzenia słoneczne, zaś zimą na przeziębienia, ponadto ich skóra jest podatna na urazy. Z tego powodu właściciele nie mogą zaniedbywać obowiązków i pamiętać, by należycie pielęgnować swoich podopiecznych.

Miejsce 4 - Chihuahua

Dr Terrell zauważa, że najmniejsza psia rasa na świecie charakteryzują się wyjątkowym przywiązaniem do ukochanego opiekuna, który jest dla nich najważniejszą osobą. Niestety, zdarza się, że nadmierną sympatię pozostali domownicy mogą nie mieć ze zwierzakiem łatwego życia.

- Te psy to po prostu nie moja bajka. Boję się, że mogłabym go nadepnąć, choć bardziej prawdopodobne jest to, że miałabym całe pogryzione kostki - opowiada lekarka weterynarii.

Niemałe zaskoczenie na podium

Miejsce 3 - Rasy brachycefaliczne, czyli o krótkiej, spłaszczonej kufie

Któż z nas nie lubi pociesznych mordek buldożków i mopsów? Chociaż w ostatnich latach zawojowały one ulice i parki wszystkich miast w Polsce i na świecie oraz mają one szerokie grono sympatyków, dr Terrell ostrzega przed posiadaniem psów o krótkich pyskach, takich jak buldogi francuskie, pekińczyki, mopsy, bostońskie teriery i shih tzu. Ze względu na strukturę ich czaszek prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z samodzielnym oddychaniem jest bardzo wysokie, a zwykłe funkcjonowanie może zmienić się w pasmo cierpień i bólu. - Wiem, że są urocze i takie słodkie, ale to są rasy psów, które dosłownie nie mogą oddychać. Do tego cierpią na fałdowe zapalenie skóry, alergie, drożdżaki. Chrapią gorzej od mojego męża i puszczają bardzo śmierdzące bąki - zauważa lekarka.

Miejsce 2 - Owczarek niemiecki i belgijski malinois

Tą niepopularną opinią dr Terrell zapewne straciła sympatię znacznej części swoich odbiorców. Lekarz weterynarii spieszy z wyjaśnieniem, że przedstawiciele tych dwóch ras są naprawdę wspaniałymi psami i mają ogromny potencjał jako zwierzęta pracujące w policji, wojsku czy służbach ratunkowych, ale jednocześnie może on zostać doszczętnie zaprzepaszczony w wyniku nieodpowiedniego treningu.

- 95 proc. z psów, które widzimy w klinice, chce odgryźć ci twarz, ponieważ nie są odpowiednio przeszkolone – tłumaczy kobieta i dodaje. - Wiem, że nie byłabym w stanie odpowiednio wyszkolić takiego psa, ponieważ nie mam na to czasu. Jeśli myślisz o adopcji jednego z tych psów, nie rób tego lekkomyślnie, ponieważ potrzebują one dużo uwagi.

Miejsce 1 - Goldendoodle i mieszanki pudli

Na pierwszym miejscu zestawienia uplasowały się tak uwielbiane ostatnimi czasy hybrydy powstałe z połączenia pudla z golden retrieverami, cavalierami, labradorami, maltańczykami i wieloma innymi rasami. Mimo, iż wiele osób kusi posiadanie pupila o rzekomych "hipoalergicznych" właściwościach, czego przykładem są choćby nasze rodzime gwiazdy - Anna Lewandowska czy Julia Wieniawa - to w rzeczywistości nie są one traktowane jako rasowe zwierzęta i pochodzą z pseudohodowli.

Mimo, iż mieszanki pudli reklamowane są jako psy przyjazne i zdrowe, to hodowcy rozmnażając psy w niekontrolowany sposób i tym samym narażając je na choroby genetyczne, zazwyczaj są skupieni wyłącznie na uzyskaniu uroczego wyglądu. Taki oto nierasowy mieszaniec może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Pod filmem weterynarz pojawiło się mnóstwo komentarzy od zszokowanych internautów, którzy bronili swoich podopiecznych. Choć wielu protestowało przeciwko temu, dlaczego dana rasa nie powinna była znaleźć się na liście, nie wszyscy kwestionowali wybór lekarki. Poparcie dla niej wyrazili koledzy i koleżanki z branży, a także trenerzy czy groomerzy zwierząt.

Finalnie skrajne emocje, jakie wywołało zapostowane wideo, doprowadziły do tego, że możliwość komentowania materiału została zablokowana. A jakie Wy macie zdanie na ten temat? Czy zgadzacie się z przedstawionym zestawieniem?

@dr.terrellpetvet #5thingschallenge #veterinarian #dogs #fypシ ♬ original sound - Whit

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: tiktok/dr.terrellpetvet, ofeminin.pl