Swiatzwierzat.pl
Owczarek niemiecki

unsplash/Ivan Kuznetsov

Czy owczarek niemiecki często choruje? Na jakie choroby najczęściej?

9 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Jakie choroby najczęściej występują u owczarków niemieckich? Niestety, ale te czworonogi często chorują, dlatego właściciele muszą się liczyć z kosztowymi wizytami u weterynarzy. Pozostaje nam więc obserwowanie pupila i reagowanie w momencie, gdy dostrzeżemy niepokojące objawy.

Owczarek niemiecki - piękny i pracowity towarzysz

Owczarek niemiecki to pies należący do grupy psów pasterskich o nieprzeciętnej inteligencji i odwadze, hodowany pierwotnie na użytek sił policyjnych i wojska. Występuje w odmianie długo- i krótkowłosej. Potrafi nauczyć się niemal każdego rodzaju pracy, jest posłuszny, energiczny i mocno przywiązany do swojego opiekuna, dzięki czemu obcowanie z nim jest prawdziwą przyjemnością. Średnia długość życia owczarków niemieckich wynosi 10–13 lat.

Z uwagi na swoją inteligencję i łatwość uczenia się, owczarki niemieckie stosunkowo często występują w filmach jako psi aktorzy („Komisarz Rex”, „Komisarz Alex”, „Czterej pancerni i pies”). Nie jest więc zaskoczeniem, że jest to jedna z najpopularniejszych psich ras na świecie. Przedstawiciela rasy owczarek niemiecki nie można jednak zostawić samemu sobie ani zawieść jego zaufania. Właściciel musi być konsekwentny i regularnie poświęcać czas na treningi i szkolenie swojego podopiecznego, gdyż znudzony bądź źle wychowany owczarek może się stać kłopotliwy dla domowników i otoczenia.

Osoby marzące o adopcji bądź kupnie owczarka niemieckiego muszą jednak zdawać sobie sprawę, że w wyniku intensywnej i wysoce selektywnej hodowli czworonogi te zazwyczaj nie cieszą się długim i dobrym zdrowiem. Na jakie schorzenia najczęściej zapadają i po czym poznać, że naszemu pupilowi coś dolega?

ZOO Wrocław

Z psem do ZOO? Wykluczone. Ostrzegamy przed konsekwencjami

CZYTAJ DALEJ

Typowe choroby owczarków niemieckich

Listę najczęściej występujących chorób u psów rasy owczarek niemiecki otwiera dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych. To jedna z najczęściej występujących rozwojowych chorób układu ruchu, która dotyczy głównie dużych i olbrzymich psów. Dolegliwość ta, najogólniej mówiąc, polega na rozluźnieniu struktur stawowych, a w konsekwencji niedopasowaniu panewki oraz główki kości. Jest to spowodowane selekcją hodowlaną i dążeniem do coraz większego skątowania psów tej rasy.

Dawniej podczas testów, jakie przechodziły psy tej rasy, zwierzęta miały za zadanie pokonać 2,5 metrową ścianę. Dziś taka aktywność jest poza ich zasięgiem. Efekt krzyżowania dążącego do uzyskania przygiętego tyłu sprawił, że w stawach powstają stany zapalny, a w jego efekcie pojawiają się zmiany wytwórcze, ograniczające używanie kończyn.

Jeżeli podejrzewamy dysplazję stawu biodrowego lub łokciowego u naszego pupila, koniecznie zaprowadźmy go do weterynarza. Wbrew powszechnej opinii, dysplazji nie da się zdiagnozować na podstawie obserwacji sposobu poruszania się psa. Prawidłowa diagnoza wymaga zrobienia owczarkowi prześwietlenia. Nieleczone zwyrodnienia stawów i kulawizny mogą prowadzić do niepełnosprawności.

Pies spuszczony z łancucha

Psy spędziły całe życie przykute łańcuchami. Nagrano moment, w którym pierwszy raz mogły pobiegać

CZYTAJ DALEJ

Przedstawiciele rasy owczarek niemiecki bywają podatni również na alergie skórne, zapalenia uszu, choroby oczu (katarakty, zanik siatkówki) i kłopoty żołądkowo-jelitowe. Te ostatnie mogą kosztować zwierzaka życie.

Owczarek niemiecki znajduje się w grupie ras średnio narażonych na skręt żołądka. Mimo niepozornej nazwy, ta bardzo bolesna przypadłość jest prawdziwym zabójcą psów. Dochodzi do niej gdy nadmiar jedzenia i gazów kumuluje się w żołądku, co powoduje obrócenie się żołądka wokół własnej osi, przez co treść żołądkowa „zaklinowuje się” i nie może przedostać się do dalszej części przewodu pokarmowego. By zapobiec skrętowi żołądka, warto podawać psu probiotyki regulujące florę bakteryjną przewodu pokarmowego oraz dbać, by owczarek niemiecki odpoczywał przez mniej więcej godzinę przed i po jedzeniu.

Jeśli krótko po posiłku pies zaczyna dyszeć, ma odruch wymiotny, ślini się, a towarzyszy temu twardość brzucha lub opuchlizna oraz przyspieszone bicie serca – nie bagatelizujmy problemu i jak najszybciej szukajmy pomocy u specjalisty.

Kolejną typową dolegliwością u owczarków niemieckich jest choroba von Willebranda. Mówiąc najprościej, wpływa to na zdolność krwi do krzepnięcia. Objawy to długotrwałe krwawienie z rany lub miejsca zabiegu, spontaniczne krwotoki oraz długotrwałe krwawienie po porodzie.

W starszym wieku mogą wystąpić także kłopoty z kręgosłupem i choroby nowotworowe. Częstotliwość występowania raka u tej rasy jest częściowo determinowana genetycznie, choć w większym stopniu decydują o tym czynniki środowiskowe. W przypadku podejrzeń zmian nowotworowych, niezwłocznie udajmy się z naszym czworonogiem do weterynarza. Im szybciej zareagujemy, tym mniejsza szansa rozwoju choroby oraz przerzutów.

W gwoli ścisłości – to, ze owczarek niemiecki ma tendencje do zapadania na wyżej wymienione dolegliwości, w żadnym razie nie oznacza, że na dane schorzenie zapadnie. Warto jednak znać najpowszechniej występujące schorzenia i być na nie przygotowanym. Odpowiednia profilaktyka może znacznie wydłużyć żywot zwierzęcia i ułatwi mu zachowanie dobrej kondycji.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

7 ras kotów, które wyglądają jak tygrysy, lamparty i gepardy. W ich żyłach płynie "dzika krew"

Każdy kot ma w sobie coś z tygrysa, ale czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu kota przypominającego swoich dzikich krewnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Poznaj 7 kocich ras, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty. (fot. unsplash/Kim Davies)

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Źródło: owczarekniemieckidlugowlosy.pl, fera.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >