Walka i dominacja to dopiero początek. Tak wyglądają gody żmij
Gody żmij to niezwykłe zjawisko, które fascynuje zarówno przyrodników, jak i miłośników natury. W czasie tych rytualnych potyczek samce walczą o względy samicy, a zwycięzca otrzymuje upragnioną nagrodę, podczas gdy przegrany musi obejść się smakiem. O zwyczajach tych niezwykłych zwierząt opowiedział specjalista Tomasz Pasierbek z Babiogórskiego Parku Narodowego.
Niezwykłe walki w świecie zwierząt
Walki samców o samice to zjawisko obserwowane w świecie zwierząt, które ukazuje surową stronę natury. W czasie tych pojedynków zwierzęta rywalizują o prawo do rozmnażania się , prezentując swoją siłę, zręczność i determinację. Te widowiskowe starcia nie tylko decydują o tym, który z osobników zdobędzie względy partnerki, ale również odgrywają kluczową rolę w selekcji naturalnej , promując cechy korzystne dla przetrwania danego gatunku.
Gody żmij, które odbywają się późną wiosną i początkiem lata, są fascynującym, bezkrwawym spektaklem . Węże toczą ze sobą zaciekły pojedynek, walcząc o względy samicy. Wygrany zdobywa towarzystwo upatrzonej przez siebie partnerki. Tomasz Pasierbek z Babiogórskiego Parku Narodowego w rozmowie z dziennikarką Polsat News opowiedział o tym wyjątkowym czasie ważnym dla żmij zygzakowatych.
Żmije lubią wygrzewać się na słońcu. W maju rozpoczynają swoje gody
Żmije budzą wśród wielu ludzi odrazę i niepokój, bowiem gatunek ten jest jedynym jadowitym wężem występującym w Polsce . W maju i czerwcu, kiedy odbywa się ich sezon godowy, można spotkać je na swojej drodze znacznie częściej. Większość z nich jednak podczas kontaktu z człowiekiem woli wybrać drogę ucieczki niż próbować wgryzać się w łydkę .
Żmije można zauważyć, można na nie wpaść i to właściwie ku zaskoczeniu turystów już od dolnych partii szlaku, aż po sam szczyt. O spotkaniach ze żmiją donoszą turyści, ale rzadko kiedy dochodzi do wypadków i bliższego kontaktu z wężem - odpowiada na pytanie dziennikarki Polsat News pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego.
Pracownikowi udało się sfotografować w pobliżu szlaku niezwykły taniec węży. Samce żmii zygzakowatej walczyły o względy wypatrzonej w zaroślach samicy. Pojedynek u tych gadów opiera się w dużej mierze na sile i sprycie. Osobniki, choć posiadają ostre zęby jadowe, nie zadają sobie nawzajem ran.
Walki samców są bezkrwawe. Przegrany zostaje przyciśnięty do ziemi i potem odpełza. Wygrany cieszy się towarzystwem partnerki - wypowiada się w rozmowie z Polsat News Tomasz Pasierbek.
Czy jad żmii jest dla nas niebezpieczny?
Samice żmij osiągają dojrzałość płciową po przekroczeniu 50 centymetrów długości ciała. Wyjątkowo to nie wiek ma tutaj znaczenie, a rozmiar. W tracie trwania ciąży nie przyjmują pokarmu i potrafią stracić nawet ⅓ masy swojego ciała, dlatego z początkiem wiosny, po przebudzeniu z zimowego snu, węże tak aktywnie poszukują pożywienia. Większość samic rozmnaża się tylko raz przez całe swoje życie.
Choć taniec węży może wydać się fascynujący, to spacerując po górach lub lasach i innych mocno nasłonecznionych obszarach, powinniśmy zachować szczególną ostrożność . Żmije, choć jako główną formę obrony wybierają ucieczkę, to w poczuciu zagrożenia mogą zaatakować. Ich jad jest dla nas niebezpieczny, a dla czworonogów , osób starszych i dzieci śmiertelny.