Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Pies został ukąszony przez żmiję zygzakowatą. To nie pierwszy taki przypadek w tej okolicy
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 22.09.2022 13:40

Pies został ukąszony przez żmiję zygzakowatą. To nie pierwszy taki przypadek w tej okolicy

Pies pogryziony przez żmiję
facebook/Hanna Mamzer

W okolicach Puszczy Zielonki niedaleko Poznania pies został ukąszony przez żmiję zygzakowatą. Gdyby nie błyskawiczna interwencja lekarzy weterynarii, mogłoby dojść do tragedii. Jak okazuje się z relacji właścicielki Trjusisa, ukąszenia żmii w okolicy nie należą do rzadkości. Węże, pod warunkiem, że nie są prowokowane, zazwyczaj schodzą nam z drogi i nie stanowią dla człowieka i towarzyszących mu zwierząt większego zagrożenia. Niestety, przypadkowo nadepnięte mogą ukąsić we własnej obronie.

Podczas spaceru pies został ukąszony przez żmiję zygzakowatą

Pewna mieszkanka Wielkopolski opublikowała za pośrednictwem mediów społecznościowych nieprzyjemną historię, jaka spotkała ją podczas spaceru nieopodal Puszczy Zielonki. Zdrowie należącego do niej psa, który wabi się Trjusis, uległo drastycznemu pogorszeniu. Na ciele zwierzęcia zaobserwowano bordowe wybroczyny, które bardzo szybko się powiększały i ciemniały. Towarzyszyła im potężna opuchlizna, która obejmowała coraz większy obszar ciała psa. Wkrótce stało się jasne, że pupil został ukąszony przez żmiję zygzakowatą.

- Pies został uratowany, a proces rekonwalescencji przebiega sprawnie i szybko dzięki wdrożonemu postępowaniu weterynaryjnemu, które obejmowało podanie surowicy p/w jadowi żmii. Umieszczam ten post publicznie bo gdyby nie błyskawiczna i trafna diagnoza, podanie antytoksyny w ciągu kilku godzin od pogryzienia oraz wdrożenie intensywnego leczenia pies mógł tego nie przeżyć - czytamy na profilu Hanny Mamzer na Facebooku.

Jak dowiadujemy się z zamieszczonego wpisu, podczas rozmowy na temat swojej podopiecznej właścicielka dowiedziała się o przynajmniej ośmiu podobnych przypadkach z okolic. Jak sama zaznaczyła, ukąszenia przez żmiję wcale nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać, dlatego ma nadzieję, że nagłośnienie sprawy w mediach pomoże uratować inne zwierzęta.

Właścicielka Trjusis podziękowała za wsparcie okazane jej ukochanego zwierzęciu, a zarazem wystosowała ostrzeżenie do wszystkich właścicieli czworonogów, by zachowali środki ostrożności.

Uwaga na żmije! Czym grozi ukąszenie i jak go uniknąć?

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem w Polsce, który podlega ochronie gatunkowej. Posiada charakterystyczną wstęgę na całej długości, której zawdzięcza swoją nazwę. Najczęściej można ją spotkać na polanach, przy stosach kamieni czy na podmokłych terenach. W bliższym otoczeniu człowieka występuje w miejscach, gdzie rośnie wysoka trawa lub składowane jest drewno. Do najczęstszych objawów ukąszenia przez żmiję zygzakowatą należą:

  • szybko narastający obrzęk,

  • uczucie mrowienia, kłucia, pieczenia skóry,

  • zasinienie (wskutek rozpadu czerwonych krwinek pod wpływem działania jadu),

  • krwawienie z miejsca ukąszenia.

U psów mogą wystąpić trudności z oddychaniem, piciem i jedzeniem oraz obfity, kleisty ślinotok. Niezależnie, czy ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą padnie człowiek czy zwierzę domowe, konieczne jest podanie antytoksyny. 

Najważniejsza zasada, jaką należy się kierować przy spotkaniu ze żmiją, to zachowanie spokoju i nie zbliżanie się do zwierzęcia. Eksperci podkreślają, że wąż nigdy nie zaatakuje, jeśli człowiek czy pies nie da mu ku temu powodu i nie zmusi do obrony. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, co należy zrobić, gdy na szlaku spotkamy żmiję oraz jak zareagować w przypadku ukąszenia koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: epoznan.pl