Swiatzwierzat.pl
Pies pogryziony przez żmiję

facebook/Hanna Mamzer

Pies został ukąszony przez żmiję zygzakowatą. To nie pierwszy taki przypadek w tej okolicy

22 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W okolicach Puszczy Zielonki niedaleko Poznania pies został ukąszony przez żmiję zygzakowatą. Gdyby nie błyskawiczna interwencja lekarzy weterynarii, mogłoby dojść do tragedii. Jak okazuje się z relacji właścicielki Trjusisa, ukąszenia żmii w okolicy nie należą do rzadkości.

Węże, pod warunkiem, że nie są prowokowane, zazwyczaj schodzą nam z drogi i nie stanowią dla człowieka i towarzyszących mu zwierząt większego zagrożenia. Niestety, przypadkowo nadepnięte mogą ukąsić we własnej obronie.

Podczas spaceru pies został ukąszony przez żmiję zygzakowatą

Pewna mieszkanka Wielkopolski opublikowała za pośrednictwem mediów społecznościowych nieprzyjemną historię, jaka spotkała ją podczas spaceru nieopodal Puszczy Zielonki. Zdrowie należącego do niej psa, który wabi się Trjusis, uległo drastycznemu pogorszeniu. Na ciele zwierzęcia zaobserwowano bordowe wybroczyny, które bardzo szybko się powiększały i ciemniały. Towarzyszyła im potężna opuchlizna, która obejmowała coraz większy obszar ciała psa. Wkrótce stało się jasne, że pupil został ukąszony przez żmiję zygzakowatą.

- Pies został uratowany, a proces rekonwalescencji przebiega sprawnie i szybko dzięki wdrożonemu postępowaniu weterynaryjnemu, które obejmowało podanie surowicy p/w jadowi żmii. Umieszczam ten post publicznie bo gdyby nie błyskawiczna i trafna diagnoza, podanie antytoksyny w ciągu kilku godzin od pogryzienia oraz wdrożenie intensywnego leczenia pies mógł tego nie przeżyć - czytamy na profilu Hanny Mamzer na Facebooku.

Jak dowiadujemy się z zamieszczonego wpisu, podczas rozmowy na temat swojej podopiecznej właścicielka dowiedziała się o przynajmniej ośmiu podobnych przypadkach z okolic. Jak sama zaznaczyła, ukąszenia przez żmiję wcale nie są tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać, dlatego ma nadzieję, że nagłośnienie sprawy w mediach pomoże uratować inne zwierzęta.

Właścicielka Trjusis podziękowała za wsparcie okazane jej ukochanego zwierzęciu, a zarazem wystosowała ostrzeżenie do wszystkich właścicieli czworonogów, by zachowali środki ostrożności.

Jak oswoić kota? Praktyczny poradnik postępowania

Jak oswoić kota? Praktyczny poradnik postępowania

CZYTAJ DALEJ

Uwaga na żmije! Czym grozi ukąszenie i jak go uniknąć?

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem w Polsce, który podlega ochronie gatunkowej. Posiada charakterystyczną wstęgę na całej długości, której zawdzięcza swoją nazwę. Najczęściej można ją spotkać na polanach, przy stosach kamieni czy na podmokłych terenach. W bliższym otoczeniu człowieka występuje w miejscach, gdzie rośnie wysoka trawa lub składowane jest drewno.

Do najczęstszych objawów ukąszenia przez żmiję zygzakowatą należą:

  • szybko narastający obrzęk,

  • uczucie mrowienia, kłucia, pieczenia skóry,

  • zasinienie (wskutek rozpadu czerwonych krwinek pod wpływem działania jadu),

  • krwawienie z miejsca ukąszenia.

U psów mogą wystąpić trudności z oddychaniem, piciem i jedzeniem oraz obfity, kleisty ślinotok. Niezależnie, czy ukąszeniu przez żmiję zygzakowatą padnie człowiek czy zwierzę domowe, konieczne jest podanie antytoksyny. 

Najważniejsza zasada, jaką należy się kierować przy spotkaniu ze żmiją, to zachowanie spokoju i nie zbliżanie się do zwierzęcia. Eksperci podkreślają, że wąż nigdy nie zaatakuje, jeśli człowiek czy pies nie da mu ku temu powodu i nie zmusi do obrony.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, co należy zrobić, gdy na szlaku spotkamy żmiję oraz jak zareagować w przypadku ukąszenia koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: epoznan.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >

Psy

Szybki test na spostrzegawczość. Ile psów widzisz na zdjęciu? Nie tak łatwo odpowiedzieć poprawnie

Czytaj więcej >

Psy

Młoda suczka zakopana żywcem pod Krakowem? Odnaleziono ją podczas robót koparką

Czytaj więcej >

Psy

Nowe przepisy dotyczące zwierząt wkrótce wejdą w życie. Będą spore zmiany

Czytaj więcej >