Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Pierwszy lot młodego. Piękny prezent dla Wrotki na Dzień Matki
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 26.05.2024 15:44

Pierwszy lot młodego. Piękny prezent dla Wrotki na Dzień Matki

sokoły
fot. Facebook/Sokole Oko

Internauci śledzący losy Wrotki, Czajnika oraz trzech pociech tylko czekali na ten moment. Już od kilku dni obserwatorzy lubelskich sokołów mogli zauważyć nieśmiałe próby młodych do lotów. W Dzień Matki jedno z nich postanowiło wyfrunąć z gniazda.

Losy Wrotki śledzi cały kraj

Tak wielkiej popularności i ogromnego zainteresowania losami lubelskich sokołów mało kto się spodziewał. Kolejny miesiąc nieprzerwanie głośno jest o Wrotce oraz jej młodych, którzy zamieszkują gniazdo znajdujące się na kominie Elektrociepłowni w Lublinie. Pokrętne i pełne zwrotów akcji losy ptaków sprawiły, że doczekały się pokaźnego grona wiernych fanów, śledzących na żywo ich każdy ruch. 

Przypomnijmy, że Wrotka jest sokołem wędrownym, który w naszym kraju jest pod ścisłą ochroną. Niegdyś wraz z partnerem o imieniu Łupek doczekała się młodych, jednak gdy Łupek zmarł z powodu otrucia, jego miejsce zajął Czart, czyli jego syn. Samica doczekała się czterech młodych, z których przeżyła trójka. Sielankę przerwała jednak śmierć Czarta, który podobnie jak swój ojciec - zmarł z powodu zatrucia. Obecnie potencjalnym partnerem Wrotki jest Czajnik, który od kilku tygodnie cierpliwie i w spokoju odwiedza lubelskie gniazdo. 

14-letni pies przychodzi co wieczór do kota. Pragnie jednego Kupiła szczenię bernardyna. Pokazała, co stało się z nim 3 lata później

Borowy, Shani i Chmielowa rosną jak na drożdżach

W minionym tygodniu informowaliśmy o tym, że gniazdo lubelskich sokołów odwiedził ornitolog i opiekun sokołów - Sylwester Aftyka. Mężczyzna schwytał młode ptaki, a wszystko po to, by założyć na ich grzbiety specjalne “plecaki” wyposażone w nadajniki GPS. Sytuacja odbiła się szerokim echem, bowiem małe wystraszyły się swojego opiekuna i przed kamerami dały popis piskliwych wrzasków. 

Akcja zakończyła się sukcesem i młode niedługo później wróciły do gniazda. Obecnie możemy zobaczyć Borowego, Shani i Chmielową z prostokątnymi nadajnikami na grzbiecie. Eksperci spodziewali się, że już niebawem sokoły wyruszą w swoje pierwsze loty, dlatego zadecydowano o monitorowaniu ich lotów. 

Pierwszy lot prezentem na Dzień Matki

Na profilu Sokole Oko regularnie pojawiają się nowe treści związane z losami Wrotki i jej rodziny. Wierni widzowie spodziewali się, że już niebawem młode wystartują w swoje pierwsze loty, jednak mało kto spodziewał się, że wydarzy się to w Dniu Matki

Na opublikowanym materiale widzimy, jak Borowy szykuje się do swojego pierwszego w życiu lotu. Rozpościera skrzydła, energicznie nimi macha i zbliża się do krawędzi. Całej sytuacji bacznie przyglądała się Wrotka. Nieoczekiwanie jednak w pobliżu pojawił się Czajnik, który popchnął młodego za krawędź, tym samym zmuszając malca do lotu. 

No i stało się! Zepchnął młodego. Wrotka siedzi poniżej. Obejrzyjcie w zwolnionym tempie - młode pięknie poleciało - podpisano nagranie. 

Na ten moment długo czekano, a wierni fani sokolej rodziny dumnie komentują pierwszy lot Borowego. 

  • “Aż mi się gorąco zrobiło”,
  • “Piękny prezent dla Wrotki na Dzień Matki”,
  • “Niesamowite, przychodzi ten właściwy moment kiedy ptak rozwija skrzydła i wzbija się do pierwszego lotu. Powodzenia Borowy, wspaniałych lotów”,
  • "Spokojnie bez paniki proszę państwa. Borowy świetnie sobie poradził. Wrotka jest niżej i obserwuje towarzystwo, Borowy da sobie radę. Lekcja latania zaliczona na 6" - komentują nagranie fani lubelskich sokołów.