Swiatzwierzat.pl
Jelenie

pixabay/627389

Rozpoczęło się rykowisko jeleni. Jak podejrzeć walkę samców?

21 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W drugiej połowie września rozpoczyna się bardzo ważny etap w życiu dziko żyjących zwierząt. Mowa o okresie godowy jeleni zwanym rykowiskiem. Zwierzęta ryczą od rana do nocy, napawając turystów lękiem. Ratownicy TOPR ostrzegają, by z nimi nie zadzierać.

Monogamia wśród zwierząt nie jest zjawiskiem powszechnym, a miłość na całe życie zdarza się w przyrodzie bardzo rzadko. U ssaków przeważa model poligamicznych małżeństw sezonowych. Zasady są proste - samice i samce raz w roku spotykają się na gody, aby się rozmnożyć. U jeleni ten okres nazywamy rykowiskiem.

W Tatrach i Beskidach słychać ryki. To wcale nie niedźwiedzie

Rykowisko rozpoczęte i zależnie od warunków pogodowych może trwać do października. W okresie trwającym około 4 tygodnie zwierzętom tylko jedno w głowie. Samce jeleni, czyli byki, zabiegają o względy samic i zwykle samym ryczeniem są w stanie zniechęcić słabszych konkurentów. Samice odpowiadają im ględzeniem, a w szczycie sezonu godowego zwierzęta ryczą przez cały dzień. Dźwięki towarzyszące ich zalotom słychać z odległości nawet kilku kilometrów.

Charakterystyczny rytuał godowy często mylony jest przez turystów z odgłosami niedźwiedzia, o czym opowiedział Kazimierz Nóżka, Leśniczy z Nadleśnictwa Baligród w rozmowie z portalem podroze.se.pl.

- Turyści często dzwonią do nadleśnictwa przerażeni, że słyszeli niedźwiedzia - wspomina, a jego słowa potwierdzają strażnicy Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz ratownicy TOPR, którzy w tym roku przyjęli już pierwsze zgłoszenia.

Szczeniak i koty

Szczeniak owczarka niemieckiego pierwszy raz widzi kocięta. Właściciel nagrał niezwykłą scenę

CZYTAJ DALEJ

Ryczenie to także forma rzucania wyzwania innym osobników płci męskiej. Niekiedy między samcami dochodzi do walk, służących demonstracji siły. Jelenie oceniają przeciwnika na podstawie siły głosu, zapachu i wyglądu, a gdy dojdzie do konfrontacji, splatają się porożem i przepychają aż do zwycięstwa bądź rezygnacji oponenta. Zgodnie z teorią ewolucji w przyrodzie wygrywają tylko najsilniejsi.

Co ciekawe, podczas intensywnego okresu godów byki mogą stracić nawet 30 proc. masy ciała. Są tak bardzo zaangażowane w wyścig do przekazania genów, że potrafią w tym czasie zrezygnować z jedzenia. Po zakończeniu godów będą musiały uzupełnić zapasy tłuszczu, by przetrwać zimę. Samice zbiorą się w stada, którym przewodzić będą najbardziej doświadczone matki.

Jak zachowywać się podczas rykowiska?

Czy w tym okresie jest się czego bać? Eksperci zalecają zachowanie ostrożności i nie przeszkadzanie przyrodzie, ponieważ jelenie są pobudzone i mogą zachowywać się nieprzewidywalnie. Lepiej schodzić im z drogi i nie naśladować wydawanych przez nie dźwięków. Należy zatem zachowywać się cicho i słuchać zwierząt z oddali.

- Nie warto przedrzeźniać ryczącego jelenia. Mnie się to kiedyś zdarzyło. Odpowiedziałem rykiem jeleniowi, a on potem zaczął za mną iść, bo myślał, że to inny byk jelenia, jego konkurent do łani. Na szczęście nie wytropił mnie po zapachu. Lepiej jednak nie ryzykować – zaznacza Maciej Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego w rozmowie z portalem "Nowy Targ - Nasze Miasto".

Należy mieć też na uwadze, że okres godowy jeleni zbiega się w czasie z sezonem polowań. Udając się do lasu, warto założyć pomarańczową lub żółtą odzież, by nie zostać pomylonym ze zwierzyną.

W wielu polskich miastach organizowane są wieczorne wycieczki szlakiem jeleni, dlatego zachęcamy do skontaktowania się z odpowiednim biurem i wzięcia udziału w wyprawie na rykowisko. Karkonoski Park Narodowy organizuje bezpłatne wycieczki na podglądanie i podsłuchiwanie spektakularnego spektaklu dzikiej przyrody.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: nowytarg.naszemiasto.pl, se.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >