W końcu się doigrali. Lew morski pogonił plażowiczów, wszystko uchwyciła kamera
Start wakacji zachęca urlopowiczów do ucieczki z miast, jednak tym razem wypoczynek na plaży znajdującej się na jeden z zatoczek w Kalifornii przerwał atak lwa morskiego. Tłum turystów w panice wybiegł z wody. Zdarzenie udało się zarejestrować na filmie. Znawcy zachowań morskich ssaków wyjaśniają, że u samca uruchomił się naturalny instynkt.
Turyści zaatakowani przez lwy morskie
Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczyna, a słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprawiają, że najchętniej wypoczywamy nad wodą. Nie możemy jednak zapominać, że na plaży jesteśmy jedynie gośćmi, co obliguje nas do zachowania pełnej kultury i dostosowania się do obowiązujących zasad. Wliczamy w to poszanowanie wspólnej przestrzeni, którą dzielimy z innymi plażowiczami, a także dzikimi zwierzętami — ptakami, ale i morskimi stworzeniami.
Turyści, którzy wypoczywali na popularnej plaży La Jolla w San Diego, na pewno długo zapamiętają ten dzień. Głównie ze względu na agresywne zachowanie lwa morskiego, który skutecznie przepędził tłum plażowiczów z wody. Tłum przestraszonych ludzi rzucił się do ucieczki. Nawet osoby niezorientowane w temacie morskich ssaków zrozumieją, dlaczego drapieżnik zachowywał się w taki sposób.
Turyści zakłócili spokój dzikich zwierząt
La Jolla to miejsce słynące z obecności lwów morskich, zwanych inaczej uszankami kalifornijskimi. Plaża co roku ściąga tłumy ciekawskich, którzy pragną zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku, bowiem bliscy krewni fok dzielą swój czas między polowanie w wodzie i odpoczynek na lądzie. Dlatego przy odrobinie szczęścia możemy zaobserwować stada liczące nawet kilkadziesiąt sztuk ucinające sobie drzemkę u brzegu skalistej plaży.
Choć tego popołudnia większość osobników była spokojna, w pewnym momencie dorosły samiec ruszył w stronę ludzi kąpiących się w wodzie. Zdenerwowanie zwierzęcia było w pełni uzasadnione, a przyczyny ataku można zaobserwować na filmie udostępnionym w sieci.
Na początku nagrania widać, jak dorosły lew morski pływa przy brzegu wraz ze swoimi młodymi. Najprawdopodobniej osoby kąpiące się w wodzie podeszły zbyt blisko i próbowały zrobić zwierzętom zdjęcia. Tym samym sprowokowały samca do ataku w obronie potomstwa. Filmik ku przestrodze to przykład, jakich działań należy się wystrzegać w kontaktach z dzikimi zwierzętami.
Latem trwa okres rozmnażania się uchatek
Zbliżanie się do lwów morskich jest skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem, zwłaszcza w sezonie letnim. W Kalifornii okres rozmnażania uchatek trwa od maja do sierpnia, co wiąże się ze wzmożoną nerwowością dorosłych osobników opiekujących się potomstwem. Interakcje człowieka z lwami morskimi i ich młodymi w tym okresie mogą skutkować obrażeniami lub porzuceniem młodych lwów morskich. Z tego względu w pobliżu plaży rozpieszczono znaki ostrzegawcze: "obszar narodzin lwów morskich" i "Nie zbliżaj się do matek ani szczeniąt".
Ratownicy przypominają — lwy morskie potrafią być groźne i szybko przemieszczają się w specyficznym ruchem czołgania i kuśtykania. Nękanie ich jest niezgodne z prawem, ponieważ należą do zagrożonego gatunku. Te same zasady obowiązują w naszym kraju w razie spotkania z fokami.
Zgodnie z zalecenia WWF Polska w przypadku dostrzeżenia foki lub innego morskiego stworzeniami na plaży nie należy postępować pochopnie. Wskazane jest zapewnienie zwierzęciu dużo swobody i miejsca, a przede wszystkim niezbliżanie się na dystans mniejszy niż 20-30 metrów. Powiadomienie odpowiednich służb to najlepsze, co możesz dla niego zrobić.