Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego koty liżą masło i czy jest to bezpieczne? Powód jest prosty
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 16.04.2024 08:54

Dlaczego koty liżą masło i czy jest to bezpieczne? Powód jest prosty

kot
fot. Canva/frantic00

Wszyscy miłośnicy kotów zapewne wiedzą, że ich urocze futrzaki najchętniej codziennie podjadałyby im masło z przygotowanych kanapek. Dlaczego koty tak bardzo lubią ten tłuszcz? Czy produkt jest dla nich bezpieczny?

Dlaczego koty lubią masło?

Zdarza ci się czasem przyłapać swojego mruczka na tym jak wylizuje masło z twojej pozostawionej na blacie kanapki? Mimo że obraz może na początku wydawać się szokujący, to nie ma w tym nic dziwnego. Mało kto nie lubi tego słodko-słonego smarowidła.

Masło smakuje niemal każdemu, ponieważ zawiera w sobie sporą ilość tłuszczów, które podbijają smak. Dodatkowo do jego wyrobu używana jest śmietana, którą mruczki uwielbiają. Sama konsystencja smarowidła jest również atrakcyjna dla kocich zmysłów. Należy jednak pamiętać, że produkt ten nie należy do najzdrowszych i może negatywnie wpłynąć na zdrowie futrzaka.

kot.jpg
Fot. Canva/Dzurag
Właściciele uważają, że to dobra zabawa z kotem. Tak można wyrządzić im krzywdę Weterynarz pokazał opiekunce psa, co wyjął z jego żołądka. Aż poczerwieniała

Czy koty mogą jeść masło?

Masło działa na koty podobnie jak na ludzi. Nie zaleca się więc spożywać go zbyt często, jeśli chcemy utrzymać sylwetkę oraz zdrowie w należytej kondycji. Warto bowiem pamiętać, że białe smarowidło ma w sobie sporą zawartość tłuszczu oraz kalorii. Dodatkowo pamiętajmy, że masło w swoim składzie zawiera laktozę, która często nie jest tolerowana przez kocie organizmy i w konsekwencji prowadzi do problemów z układem pokarmowym.

Gdy przyłapiemy wąsatego futrzaka, że sporadycznie kosztuje tłuszczu, nie ma powodu do obaw. Przyjmowane w małej ilości nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia.

Spożywanie masła przez koty w zbyt dużych ilościach może prowadzić do:

 • rozwolnienia;
 • wymiotów;
 • bólu brzucha;
 • złego samopoczucia.

Nadmierne i długotrwałe spożywanie masła przez mruczki może prowadzić do:

 • otyłości;
 • cukrzycy;
 • choroby płuc;
 • choroby trzustki;
 • choroby serca;
 • choroby stawów;
 • choroby nowotworowej.
kot.jpg
Fot. Canva/pixelshot

Czy masło pomaga kotom w "odkłaczaniu"?

Znana jest teoria, według której koty liżą masło po to, aby pomóc sobie w odkrztuszeniu zgromadzonych w jelitach kłaczków. Rzeczywiście, mruczki mogą szukać różnych sposobów na pozbycie się dyskomfortu wynikającego z zalegającymi elementami futerka, a masło ma należyte właściwości dzięki tłustej konsystencji. Istnieją jednak znacznie lepsze rozwiązania na takie dolegliwości.

Warto pamiętać, że futrzaki zwykle świetnie radzą sobie same. Na rynku dostępne są także specjalne karmy czy przekąski, zdrowsze od masła, które wspomagają proces tzw. odkłaczania. W poważniejszych przypadkach pamiętajmy, żeby udać się do weterynarza, aby zapewnić należytą opiekę.

kot.jpg
Fot. Canva/ Nils Jacobi