Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wszyscy są przekonani, że na zdjęciu jest tylko jeden pająk. Prawda zaskakuje
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 16.04.2024 15:07

Wszyscy są przekonani, że na zdjęciu jest tylko jeden pająk. Prawda zaskakuje

pająki na kwiatku
Fot. reddit.com/ kylo-ren

W chińskim lesie deszczowym naukowcy natknęli się na niespotykane zjawisko. Dzikie zwierzę używając swoich umiejętności, wtopiło się w roślinne tło. Niesamowity kamuflaż pająka zwany mimetyzmem ujawnił coś jeszcze. To pierwsza taka kooperacja zarejestrowana przez badaczy przyrody. 

Niesamowita umiejętność dzikich zwierząt

Mimetyzm jest fascynującym przykładem ewolucyjnej adaptacji, która pomaga organizmom przetrwać w ich naturalnym środowisku. Zjawisko to u zwierząt polega na przystosowaniu swojego wyglądu lub wydawanych dźwięków tak, aby naśladować otoczenie lub inne osobniki w celu zwiększenia swoich szans na przeżycie. Stworzenia stosują różne techniki mimetyzmu. Jedną z nich jest kamuflaż. Pająki wykorzystują go, aby zlewać się z tłem otoczenia. Pomaga im to ukryć się przed groźnymi wrogami, a czasem ułatwia polowanie. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Yunnan udokumentowali pierwszy w historii tzw. kooperatywny mimetyzm. Przeprowadzając badania w chińskich lasach deszczowych natknęli się na gatunek pająka Thomisus guangxicus, który swoim wyglądem przypomina kraba. Przyglądając się dobrze zakamuflowanemu stworzeniu, dostrzegli drugie zwierzę. 

Prawda o popularnej rasie kota wyszła na jaw. Nawet hodowcy byli w błędzie? Myślał, że na jego podwórko wdarły się psy. Mocno się zdziwił, widząc te zwierzęta

Dziwne zachowanie pająków

Badacze zaobserwowali niezwykłe zachowanie pająków jednego gatunku. Zwierzęta współpracowały ze sobą, aby udawać kwiat. U ukośnikowatych występuje dymorfizm płciowy. W tym przypadku samiec jest znacznie mniejszy od samicy i ma ciemniejsze ubarwienie. To skłoniło naukowców do zastanowienia się, jak inteligentną i sprytną strategię wybrały pająki, aby upolować ofiarę. 

kooperacja pająków.jpg
dwa pająki, Fot. reddit.com/ kylo-ren

Na tym zdjęciu, samiec pająka leży na grzbiecie samicy tego samego gatunku, samiec wydaje się naśladować słupki i pręciki kwiatu, podczas gdy samica wydaje się naśladować zrośniętą koronę tego samego kwiatu. Złożony kolor kwiatu można dopasować jako całość tylko wtedy, gdy obecne są pająki obu płci wypowiada się Dr Jiang-Yun Gao z Yunnan University.

Ukośnikowate to duża rodzina pająków, obejmująca ponad 2200 gatunków, sklasyfikowanych w 184 rodzajach. Przedstawiciele rodziny ukośnikowatych cechują się dużą różnorodnością w budowie – większość pokrojem przypomina kraby i ma dwie początkowe pary odnóży znacznie dłuższe od pozostałych. Na swoje ofiary czatują, korzystając z idealnie wypracowanej umiejętności kamuflażu.

Naukowcy będą szukali dowodów, obserwując zwierzęta

To może być pierwszy zarejestrowany przypadek kooperatywnego mimetyzmu. Z drugiej strony, takie ułożenie pająków mogło być całkowicie przypadkowe. Naukowcy, aby dowiedzieć się prawdy o zachowaniu tych zwierząt, będą wciąż je obserwować. Jeżeli ten niezwykły akt się powtórzy, będzie to świadczyło, że gatunek ten ewoluował i wykorzystuje nieznaną dotąd badaczom formę kamuflażu.

GI phittavas .jpg
pajęczy kamuflaż, Fot. canva.com/ phittavas