Uchodziło za produkt wspomagający kości, psom może poważnie zaszkodzić. Lepiej unikaj go w diecie pupila
Zalecenia dietetyczne dla psów ulegają ciągłym zmianom, wraz z poszerzaniem się naszej wiedzy w zakresie żywienia czworonogów. Nie sposób za nimi nadążyć, jednak warto próbować. Szczególnie jeśli chodzi o kwestię życia i zdrowia naszych czworonożnych podopiecznych. Ten popularny produkt przez lata był stosowany w celu wspomagania kości psów. Teraz wiemy, że niektórym pupilom może poważnie zaszkodzić.
Czy pies powinien pić mleko?
Mleko to naturalny produkt, który uznawany jest za dobre źródło wapnia i smaczny dodatek do diety . Wielu opiekunów decyduje się podawać mleko swoim psom, przekonani, że jest to korzystne dla ich zdrowia . Jednak, czy pies może pić mleko , zwłaszcza to pochodzące od krowy, kozy lub owcy? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak jednoznaczna , jak mogłoby się wydawać, i zależy od wielu czynników.
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że psy są ssakami i na pierwszym etapie ich życia mleko matki jest ich jedynym pokarmem. Mleko suki jest doskonale dostosowane do potrzeb rosnącego organizmu psa . Jest bogate w składniki odżywcze, tłuszcze, i przeciwciała, które wzmacniają układ immunologiczny młodych psów. To naturalne mleko jest niezbędne do prawidłowego rozwoju szczeniąt.
Jeśli maleństwo nie ma dostępu do mleka suki lub jej pokarm jest niewystarczający, istnieją specjalne preparaty zastępcze dla szczeniąt , starające się naśladować skład mleka matki. W tym artykule się na nich nie skupiamy i próbujemy odpowiedzieć, jak wygląda kwestia picia mleka u psów starszych niż kilka tygodni , które nie potrzebują karmienia przez mamę.
Czy psy mogą pić mleko? Istnieją pewne przeciwwskazania
Mleko krowie, owcze i kozie różnią się znacznie od mleka suki. Są znacznie uboższe w tłuszcze i białka, co sprawia, że nie spełniają potrzeb żywieniowych rozwijającego się psa. Co więcej, mleko krowie zawiera laktozę , cukier mleczny, którego trawienie wymaga enzymu laktazy . O ile w trakcie ewolucji ludzi wykształciły się pewne mechanizmy pozwalające nam bez bólu pić mleko, psy nie mają podobnego szczęścia. U większości czworonogów aktywność tego enzymu naturalnie zanika po pierwszych miesiącach życia, co oznacza, że nie tolerują one laktozy . Objawy nietrawienia laktozy są rozmaite i bolesne .
Nietolerancja laktozy u psów objawia się biegunką, wzdęciami, bólami brzucha, i ogólnym osłabieniem . Właściciele często podają mleko psom jako formę smakołyku lub sposób na ukojenie pragnienia. Jednak nawet sporadyczne podawanie mleka psu, który nie jest do niego przyzwyczajony, może zakończyć się dolegliwościami żołądkowymi.
Oprócz problemów z trawieniem mleko krowie jest wysokokaloryczne , co może prowadzić do nadwagi u zwierzęcia. Niestety, powodów, dla których psy nie powinny pić krowiego mleka, jest znacznie więcej. Przede wszystkim są w nim obecne liczne alergeny w postaci białek mleka, np. kazeiny . Niektóre psiaki mogą źle reagować na ten biały napój mimo całkiem niezłego trawienia laktozy.
Po co psy piją mleko? Co zamiast mleka dla psa?
Zadając sobie pytanie, czy pies może pić mleko, pomijamy inny ważny aspekt. Powinniśmy zastanawiać się także nad tym, po co pies ma pić mleko ? Chociaż utożsamiamy je z byciem dobrym źródłem wapnia , nie jest ono jedynym pokarmem bogatym w ten pierwiastek. Jakie inne produkty są bogate w wapń? Odpowiedź jest oczywista - kości . Musimy oczywiście zadbać, żeby były w odpowiedniej formie , aby nie zaszkodzić zwierzęciu. Pod względem odżywczym znacząco przebijają one mleko, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę ryzyko dolegliwości pokarmowych związanych z trawieniem laktozy czy białek mleka.
Ponadto musimy zadać sobie kolejne pytanie - czy warto w ogóle włączać do diety psa dodatkowe źródła wapnia ? Przyjrzyjmy się karmie, jaką podajemy zwierzętom. Być może sama w sobie jest niezłym źródłem tego pierwiastka! Dobór odpowiedniej karmy dla wieku i stanu zdrowia psa powinien poradzić sobie z problemem niedoboru wapnia.
Podsumowując, choć mleko krowie może wydawać się smacznym i zdrowym dodatkiem do diety psa, nie jest ono zalecane . Nietolerancja laktozy, alergie pokarmowe, i brak składników odżywczych sprawiają, że mleko krowie nie należy do pokarmów, które powinny znajdować się w psim menu. Zamiast tego, warto skonsultować się z weterynarzem lub psim dietetykiem, aby dobrać odpowiednią dietę dla swojego czworonożnego przyjaciela, która spełni jego potrzeby żywieniowe.
Źródło: kobieta.interia.pl, pedigree.pl, kakadu.pl