Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak zmieniają się potrzeby żywieniowe zwierząt po sterylizacji i kastracji?
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 30.06.2023 13:54

Jak zmieniają się potrzeby żywieniowe zwierząt po sterylizacji i kastracji?

None
Materiały promocyjne

Sterylizacja i kastracja to zabiegi, które mogą być przeprowadzane zarówno na psach, jak i kotach, niezależnie od ich płci. Ich głównym celem jest przede wszystkim zapobieganie niekontrolowanemu rozrodowi, choć niosą one również korzyści w postaci chociażby ograniczenia ryzyka wystąpienia poszczególnych chorób układu rozrodczego.


Warto przy tym pamiętać, że sterylizacja i kastracja są bezpośrednią ingerencją w organizm zwierzęcia, co z kolei wpływa nie tylko na jego gospodarkę hormonalną, ale i metabolizm. U wykastrowanych lub wysterylizowanych czworonogów można więc obserwować poszczególne zmiany, które dotyczą nie tylko bieżącego funkcjonowania i zachowania, ale i potrzeb żywieniowych.


Jak więc prawidłowo zadbać o zwierzę po zabiegu sterylizacji lub kastracji? Czy jego dieta będzie wymagała zmian? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań, znajdują się w dalszej części poniższego artykułu.

Sterylizacja a kastracja – podobieństwa i różnice

Niegdyś uważano, że kastracja dotyczy jedynie samców. Mówiło się więc, że psa należy wykastrować, a suczkę wysterylizować. Dziś wiadomo jednak, że tego typu stwierdzenia były całkowicie mylne, a zabiegi kastracji i sterylizacji przeprowadza się na pupilach każdej płci.
Zarówno kastracja, jak i sterylizacja, są zabiegami chirurgicznymi wykonywanymi na czworonogach znajdujących się pod wpływem znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Przeprowadza je wykwalifikowany lekarz weterynarii, który specjalizuje się w opiece nad zwierzętami domowymi. Obydwa zabiegi mają na celu pozbawienie psów i kotów zdolności do rozmnażania, czy też reprodukcji. Jakie więc są między nimi różnice?


Kastracja polega na całkowitym usunięciu narządów rozrodczych zwierzęcia. W przypadku samców zabieg ten okazuje się nieco mniej inwazyjny, gdyż lekarz wykonuje pojedyncze nacięcie moszny w celu usunięcia jąder. U samic konieczne jest natomiast otwarcie jamy brzusznej, aby usunąć z niej macicę.


Do skutków kastracji, oprócz pozbawienia czworonoga płodności, zalicza się również niwelację cieczki u suk lub rui u kotek, zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciąży urojonej, ropomacicza oraz chorób nowotworowych, a także zredukowanie problematycznych instynktów i popędów, które towarzyszą samcom.


Sterylizacja jest natomiast zabiegiem polegającym na podwiązaniu nasieniowodów u samców lub jajowodów u samic. Rozwiązanie to, choć zapobiega reprodukcji, nie chroni zwierząt przed dolegliwościami układu rozrodczego, a także nie zapobiega występowaniu rozmaitych zachowań, które towarzyszą rui, cieczce oraz wszelkim instynktom.

obraz_2.jpg

Wpływ kastracji i sterylizacji na zwierzęta domowe

Kastracja i sterylizacja to zabiegi, które wywierają złożony wpływ na organizmy czworonogów. Warto przy tym zaznaczyć, że jest on uzależniony od indywidualnych cech każdego zwierzęcia, a także jego gatunku, rasy, wieku oraz płci.


Wśród konsekwencji, jakie niosą za sobą te procedury, wyróżnia się przede wszystkim zmiany behawioralne związane z ograniczeniem popędów reprodukcyjnych. Czworonogi mogą więc stać się znacznie mniej energiczne i aktywne, co z kolei wpływa na ich ogólną kondycję fizyczną.


Co więcej, zmiany obserwowane są także w kontekście metabolizmu zwierząt. Kastracja i sterylizacja mogą bowiem przyczyniać się do zmniejszenia tempa przemiany materii. Oznacza to, że czworonogi po przebytych zabiegach nieraz wykazują tendencję do szybszego przybierania na wadze, co, w połączeniu ze zmniejszoną ilością aktywności fizycznej, nieraz prowadzi do nadwagi, a nawet otyłości. Dolegliwości te z kolei niosą za sobą zwiększone ryzyko występowania cukrzycy, chorób serca, a także problemów związanych z funkcjonowaniem układu mięśniowo-szkieletowego. Dlatego też obowiązkiem każdego opiekuna, który decyduje się na przeprowadzenie zabiegu kastracji lub sterylizacji, jest zadbanie o prawidłowe żywienie swojego pupila z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb.

obraz_3.jpg

Potrzeby żywieniowe zwierząt po sterylizacji i kastracji

Zarówno psy, jak i koty, które przebyły zabieg kastracji lub sterylizacji, będą wymagały odpowiednio dopasowanej diety. Dotychczas stosowane pokarmy mogą bowiem okazać się nadmiernie kaloryczne, tym samym przyczyniając się do szybkiego zwiększania tkanki tłuszczowej zwierzęcia. Dlatego też opiekunowie czworonogów nieraz zmuszeni są do zmiany zarówno samych karm, jak i serwowanych porcji. Przy wyborze należy jednak uwzględnić takie aspekty, jak gatunek pupila, jego rasa, wiek, stopień aktywności fizycznej, bieżąca waga, czy też stan zdrowia. Zalecane jest wówczas skonsultowanie się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem, który doradzi nie tylko w kwestii odpowiedniej karmy, ale również jej dawkowania.

obraz_5.jpg


Dieta psa po sterylizacji lub kastracji


W wyniku kastracji lub sterylizacji zapotrzebowanie energetyczne psa może spaść nawet o 20-30%. Z tego względu zaleca się, aby serwowane pokarmy cechowały się zmniejszoną zawartością tłuszczu oraz węglowodanów. Doskonałym rozwiązaniem jest dedykowana karma dla psa po kastracji lub sterylizacji. Na rynku dostępnych jest wiele marek, w których ofercie znajduje się zarówno sucha karma dla psa, jak i mokra.


Przykładem jest dobrze wszystkim znana marka Royal Canin. Producent w swojej ofercie uwzględnił specjalne potrzeby żywieniowe czworonogów po przebytych zabiegach, tworząc tym samym wyjątkowe receptury serii Neutered i Sterilised. Pokarmy te cechują się ograniczoną kalorycznością, zmniejszoną ilością tłuszczu, wysokostrawnymi białkami, a także formułą, która gwarantuje psom uczucie sytości. Ponadto karmy z linii Sterilised i Neutered wyróżnia także doskonały smak i aromat, co z kolei sprawia, że nawet niejadki lub nieco bardziej wybredne psiaki będą w pełni zadowolone.


Decydując się na zakup pokarmów z powyższych serii należy pamiętać o prawidłowym ich dawkowaniu, które powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na etykiecie każdego opakowania.
W diecie wykastrowanych lub wysterylizowanych psów warto unikać również wysokokalorycznych przysmaków, gdyż ich nadmierne ilości mogą stanowić utrudnienie na drodze do osiągnięcia prawidłowej wagi pupila. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazują się wówczas niskotłuszczowe smakołyki o zbilansowanym składzie.

obraz_1.jpg


Dieta kota po sterylizacji lub kastracji


Dieta kotów po przebyciu zabiegu sterylizacji lub kastracji, podobnie jak u psów, powinna przyjąć niskokaloryczną formę. Karma dla kota musi przy tym cechować się odpowiednio zbilansowanym, a zarazem pełnowartościowym składem, który zaspokoi wszelkie najważniejsze potrzeby każdego mruczka. Dlatego też warto postawić na pokarmy Royal Canin Sterilised, które, oprócz zmniejszonej kaloryczności, cechują się również wysoką zawartością białka i niezbędnych składników odżywczych, a także zachęcającym smakiem i aromatem.


Co więcej, karmy z tej linii mają również na celu ochronę układu moczowego pupila, tym samym zapobiegając chorobom dróg moczowych, których przyczyną może być rzadsze picie wody przez kota w wyniku zmniejszonej aktywności po przebytym zabiegu. Zaleca się przy tym podawanie mruczkom mokrej karmy dla kota lub też uprzednie rozmaczanie suchej karmy w celu zagwarantowania zwierzęciu możliwie największych ilości wody.

obraz_4.jpg

Tagi: Pies Kot