Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Tego nigdy nie rób podczas spaceru z psem. Pupil na pewno to doceni
Paulina Korzec
Paulina Korzec 11.04.2024 09:33

Tego nigdy nie rób podczas spaceru z psem. Pupil na pewno to doceni

Spacer z psem
Fot. Canva/Pexels

Spacer z psem to nieodłączny element codzienności czworonoga. Większość z nich uwielbia moment, kiedy opiekun bierze smycz i zakłada mu szelki lub obroże. Niestety dla niektórych ludzi to obowiązek, podczas którego nie skupiają się na psie, a tym samym nie dają mu czerpać pełnej satysfakcji z przechadzki.

Dlaczego spacer jest tak ważny dla psa?

Spacer jest niezbędnym elementem opieki nad psem. Tak samo, jak zależy nam na jego zdrowym odżywianiu czy ochronie jego zdrowia, tak należy zadbać również o jakość przechadzek z pupilem. Dlaczego? Ponieważ dla niego spacer to coś więcej niż tylko załatwienie potrzeb fizjologicznych.

Podczas spacerów pies poznaje nowe otoczenie, spotyka innych ludzi, ma okazję do interakcji ze zwierzętami, nie tylko psami. To ważne bodźce, które urozmaicają dzień naszego pupila i zapewniają mu rozrywkę oraz dostarczają informacji o świecie. Na spacerze nie tylko może, ale wręcz powinien wąchać, znakować, kopać czy tarzać się w liściach.

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą? W ten sposób daje ważny znak Aż 10 weterynarzy pomagało suni przy porodzie. Wszystko przez liczbę szczeniąt

Kiedy i gdzie na spacer z psem?

Ilość spacerów w ciągu dnia zależy od indywidualnych cech psiaka, jego rasy i wieku. Zwykle w okresie szczenięcym konieczne jest częstsze wychodzenie na zewnątrz z pupilem, by z czasem ilość wyniosła ok. 3-4 dziennie. Spacer nie może być za krótki – pies musi mieć czas nie tylko na załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale i na eksplorację otoczenia. Pobyt na zewnątrz powinien trwać nie krócej niż około półtorej godziny na dzień.

Ważne jest również miejsce przechadzki. Warto szukać spokojnego, przyjaznego psu otoczenia, które będzie mógł nieskrępowanie eksplorować. Jeśli zwierzę nie ma do dyspozycji podwórka, w okolicy na pewno znajdzie się odpowiednie miejsce do socjalizowania i załatwiania psich spraw.

spacer z psem
fot. Canva/Valeriia Boiko

O czym pamiętać na spacerze z psem?

Podstawowe wyposażenie psiaka na spacer to oczywiście smycz, w niektórych miejscach, np. w środkach komunikacji miejskiej, niezbędny będzie też kaganiec. Jeśli chcemy zapewnić psu więcej swobody, możemy zdecydować się na dłuższą linkę treningową. Warto nauczyć psa chodzenia na smyczy, aby zarówno zwierzę, jak i opiekun mieli pełną swobodę i żadne z nich nie musiało się szarpać. 

Opiekunowie powinni również pozwalać swoim psiakom na swobodną eksplorację, zaglądanie w krzaki, obwąchiwanie i zaznaczanie terenu. To niezwykle istotne dla zwierząt, ponieważ dzięki temu wiedzą, co dzieje się w ich okolicy. Nawet jeśli pupil załatwi już swoje potrzeby, lepiej nie wracać od razu do domu, a przejść się i dać psu możliwość dalszego zwiedzania. Dużym błędem jest odciąganie psa, kiedy tylko chce odejść w bok i powąchać trawę czy murek. Swoboda w poszukiwaniu informacji o innych psach jest kluczowa podczas wyjścia na zewnątrz. 

Nie zapomnijmy również o psich przysmakach i zabawkach, takich jak np. frisbee. Pamiętajmy, że spacer to idealna okazja do zabawy z psiakiem oraz do nauki nowych komend. Spacer to też – a może przede wszystkim – bezcenny czas spędzony z psem. Warto sprawić, by były to przyjemne chwile, z których zarówno pupil, jak i opiekun będą czerpać radość.

pies na spacerze
fot. Canva/TeamDAF