Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Tak zwierzęta widzą świat. Ludzie nie mają takich zdolności
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 03.04.2024 10:36

Tak zwierzęta widzą świat. Ludzie nie mają takich zdolności

oczy kota
fot. Canva/ZEREXO z Pixabay

Funkcjonuje wiele mitów związanych ze wzrokiem zwierząt. Które gatunki nie widzą kolorów, a które dostrzegają to, czego ludzie nie widzą gołym okiem? Wreszcie stało się to jasne, a naukowcy opracowali kamerę, która z dokładnością 92% ukazuje świat oczami poszczególnych zwierząt. 

Świat oczami kotów, psów i nie tylko. Naukowcy zbudowali kamerę, która pozwala widzieć jak zwierzęta

Jedne zwierzęta nie widzą koloru czerwonego, drugie obserwują świat wyłącznie w ultrafiolecie, a jeszcze inne najbardziej dostrzegają odcienie żółtego. I choć od dawna funkcjonuje przekonanie, że psy widzą świat w czarno-białych barwach, wcale nie jest to prawdą. Koty zaś świetnie widzą w ciemności i potrzebują 6 razy mniej światła niż człowiek, by móc dostrzec nawet najmniejsze szczegóły.

Okazuje się, że temat ten jest tak rozległy i wciąż nieodkryty, że sprawą zajęła się grupa naukowców z University of Sussex w Wielkiej Brytanii i Hanley Color Lab na Uniwersytecie George’a Masona w USA. Badaczom udało się opracować kamerę, dzięki której możemy dostrzec otaczający nas świat oczami różnych gatunków zwierząt. Jej dokładność oszacowano na 92%, a różnorodność widzenia ma wynikać z budowy oka.

Oczy psa
oczy psa, fot. Canva/akchamczuk
Za kilka lat mogą całkowicie wyginąć. Jak uratować chomiki europejskie? Weterynarze zdradzają, jakiej rasy psów boją się najbardziej. To nie pitbull

Rekonstrukcja kolorów widzianych przez zwierzęta

Dotychczasowe metody stosowane podczas rekonstrukcji widzenia zwierząt nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, a przede wszystkim wymagały dużo pracy, a oprócz tego były czasochłonne. Tym razem do zbudowana kamery wykorzystano znane już technologie, a mianowicie dostępne kamery oraz druk 3D. 

Od dawna fascynował nas sposób, w jaki zwierzęta postrzegają świat. Nowoczesne techniki sensoryczne pozwalają wnioskować, jak statyczne sceny mogą wyglądać dla zwierzęcia; jednak zwierzęta często podejmują kluczowe decyzje dotyczące ruchomych celów. Tutaj przedstawiamy narzędzia sprzętowe i programowe dla ekologów i filmowców, które mogą rejestrować i wyświetlać kolory postrzegane przez zwierzęta w ruchu - powiedział Daniel Hanley z wydziału biologii na Uniwersytecie George’a Masona, jeden z autorów innowacyjnego projektu opracowania kamery. 

Nowy wynalazek naukowców pokazuje cztery różne kanały, w których kolejno widać barwy niebieskie, zielone, czerwone i UV. Nowatorska kamera może więc okazać się przełomowym wynalazkiem, bowiem umożliwi zrozumienie zachowania poszczególnych zwierząt, szczególnie tych, które widzą jedynie okrojoną wersję palety barw. 

oczy kota
oczy kota, fot. Canva/kopophoto

Jak zwierzęta widzą świat?

Ku zdziwieniu wielu opiekunów i nie tylko, psy widzą wyraźnie tylko dwa kolory: żółty i niebieski oraz ich barwy pokrewne. Konie z kolei mają zasięg wzroku rzędu 340 stopni, a więc widzą prawie wszystko, co znajduje się dookoła nich. Mają jednak wiele martwych punktów, gdyż nie widzą tego, co znajduje się około 2 metrów przed nimi, z tyłu oraz bezpośrednio przed pyskiem. Nie mają również rozwiniętej umiejętności szacowania odległości czy głębokości i nie dostrzegają szczegółów.  

Jeśli mowa o kotach, to w przypadku widzenia naszych miauczących przyjaciół wyróżniamy tylko niektóre kolory: żółty, niebieski, zielony i żółty. Mruczki nie dostrzegają czerwonego, dlatego niewskazane jest kupowanie zabawek właśnie w tym kolorze czy korzystanie z lasera o czerwonej wiązce światła.

Koty, podobnie jak psy, mają szeroki kąt widzenia wynoszący około 285 stopni, ale w przeciwieństwie do nich dobrze widzą o zmroku i po ciemku. Z kolei badanie przeprowadzone przez naukowców potwierdziło, iż ptaki widzą w ultrafiolecie.

Poniższe nagranie przedstawia kadry wykonane nową kamerą. Dzięki niej możemy zobaczyć, jak widzą m.in. pszczoły, myszy, pawie czy psy, a wszystkie kadry zawierają podgląd porównawczy do ludzkiego wzroku. 

Źródła: focusokulista.pl, spidersweb.pl