Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Weterynarze zdradzają, jakiej rasy psów boją się najbardziej. To nie pitbull
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 01.04.2024 11:51

Weterynarze zdradzają, jakiej rasy psów boją się najbardziej. To nie pitbull

Rasy psów
Fot. canva.com/Cynoclub

Choć pitbulle przez swoją przeszłość niestety wciąż uchodzą za agresywnego i wysoce niebezpiecznego przedstawiciela swojego gatunku, to nie tej rasy obawiają się w swoich gabinetach niektórzy lekarze weterynarii. Asystentka weterynarza udostępniła nagranie, w którym ujawniła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród współpracowników. Jakiej rasy psów najbardziej się obawiali i dlaczego? Na prowadzenie wyszła powszechnie lubiana rasa czworonogów.

Groźne rasy psów. Jakich ras psów boją się weterynarze?

Psy na skutek udomowienia, czyli zainicjowanego przez człowieka procesu, któremu zostały poddane dziko żyjące populacje wilków, stały się najbardziej powszechnymi domowymi pupilami. Wiele ras zachowało w swoim charakterze dziką naturę i to po swoich przodkach odziedziczyło nieustępliwość i odwagę. Niestety nieumiejętnie pokierowane psy mogą być również groźne dla innych zwierząt i osób znajdujących się w ich otoczeniu. Rocznie 4 miliony ludzi na całym świecie zostaje pogryzionych przez psy. To między innymi na podstawie tych wyników ustanawia się listę najgroźniejszych ras psów na świecie, na których posiadanie czy hodowlę wymagane jest zezwolenie.

Weterynarze przez swoją pracę i ilość godzin spędzonych w towarzystwie zwierzęcych pacjentów niejako uchodzą za specjalistów od każdej psiej rasy. Większość z nich ma rękę do zwierząt i nie obawia się kontaktu z czworonogami, aczkolwiek w stosunku do wybranych ras mają pewne opory i muszą zachować szczególną ostrożność.

Tego produktu nie wkładaj do koszyczka wielkanocnego. To zagrożenie dla kotów Najemca się wyprowadził, a zwierzęta zostały. Aż strach pomyśleć, co przeżywały

Asystentka weterynarii przeprowadziła miniankietę. Tych psów boją się nawet weterynarze

Asystentka weterynaryjna o imieniu Taylor zwróciła się swoich kolegów i koleżanki po fachu z zapytaniem, do której rasy czują największy respekt. Specjaliści udzielili zadziwiającej odpowiedzi — i wcale nie wymienili pitbulli. Relacja nagrana i udostępniona na TikToku szybko zdobyła miliony wyświetleń. Nikt bowiem nie spodziewał się, że aż sześciu weterynarzy pracujących w tej samej klinice wskaże owczarka niemieckiego.

Kobieta wyjaśniła, dlaczego padło właśnie na tę rasę psów. Przede wszystkim owczarki niemieckie posiadają cudowną, lecz czasem kłopotliwą cechę charakteru. Za wszelką cenę chronią swoje stado lub rodzinę, co utrudnia pracę weterynarza. Dodatkowo lekarze czują się bardziej zdenerwowani przy owczarkach, ponieważ często mają do czynienia z osobnikami, które nie mają zaspokojonych podstawowych potrzeb. 

Warto pamiętać, że psy przychodzące do gabinetu są zestresowane, pobudzone, a przez to również agresywne. Oczywiście nie jest to reguła i niewykluczone, że zbiegiem okoliczności ankietowani lekarze trafili na niezsocjalizowane osobniki. Warto jednak poznać powody, jakie skłoniły ich do udzielenia takiej, a nie innej odpowiedzi.

P Tima Miroshnichenko.jpg
pies u weterynarza, Fot. canva.com/ Tima Miroshnichenko

Owczarki niemieckie to psy do zadań specjalnych

Owczarki niemieckie to niezwykle inteligentne psy. Oprócz dużej dawki ruchu potrzebują również zajęć umysłowych zleconych przez właściciela. Zwierzęta te zostały stworzone, do pracy z człowiekiem i obrony. Aby okiełznać ich mocny charakter potrzeba dobrego wyszkolenia. Psy te idealnie odnajdują się w pracy w policji oraz wojsku. Otrzymują tam jasne komendy, a największą nagrodą dla nich jest wykonanie zadania, za które otrzymują pochwałę od swojego opiekuna. Niestety wielu opiekunów tej rasy błędnie uważa, że długi spacer w zupełności wystarczy, aby zaspokoić potrzeby gatunkowe owczarków niemieckich. 

Projekt bez nazwy-13.jpg
owczarek niemiecki, Fot. canva.com/ Getty Images Signature

Wielu ludzi decydując się na tę rasę, nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jest ona wymagająca. Owczarek niemiecki wydaje się idealnym psem do obrony domu. Jednak bez odpowiedniego szkolenia i wiedzy dobre cechy tej rasy mogą obrócić się przeciwko nam. Zlękniony i znudzony pies będzie przejawiał agresywne zachowania, które mogą być trudne do skorygowania przez uparty charakter. Decydując się więc na owczarka niemieckiego, musimy mieć świadomość, że część dnia należy poświęcić psu nie tylko na spacer, ale głównie na ćwiczenia, gdyż jest on psem stworzonym do zadań specjalnych.

 

Źródło: mirror.co.uk