Swiatzwierzat.pl Psy Tak łatwo sprawdzisz, czy jest za gorąco na spacer z psem. Wystarczy 5 sekund
fot. canva.com/ Hemera Technologies

Tak łatwo sprawdzisz, czy jest za gorąco na spacer z psem. Wystarczy 5 sekund

27 maja 2024
Autor tekstu: Antonina Zborowska

Wysokie temperatury mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia czworonoga. Latem szczególnie powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki podczas spacerów z psem. Upały mogą prowadzić do przegrzania, odwodnienia, a nawet udaru cieplnego, co w najgorszym wypadku może skończyć się śmiercią nawet pupila. Weterynarz przedstawia prosty sposób na sprawdzenie, czy nie jest za gorąco na wspólną przechadzkę. Wystarczy 5 sekund, aby ochronić czworonoga przed groźnymi konsekwencjami upalnych dni.

Upały mogą zaszkodzić czworonogom

Lato, choć dla wielu ludzi jest wymarzonym okresem pełnym słońca i aktywności na świeżym powietrzu, dla czworonogów może być prawdziwym wyzwaniem. Wysokie temperatury, asfalt nagrzewający się do ekstremalnych poziomów oraz intensywne promieniowanie słoneczne mogą sprawić, że letnie dni stają się dla psów niebezpieczne i nieprzyjemne.

Podczas gdy my cieszymy się upalnymi dniami, nasi pupile potrzebują szczególnej troski i uwagi, aby uniknąć przegrzania, odwodnienia i innych problemów zdrowotnych związanych z gorącą i trudną do funkcjonowania dla nich pogodą. Weterynarz z wieloletnim doświadczeniem Alison Thomas z Victoria's Blue Cross Hospital zdradziła łatwy i szybki sposób na zweryfikowanie, czy nie jest za gorąco na spacer z psem.

5 najpiękniejszych ras kur na świecie. Dla hodowców są jak białe kruki
Przeraźliwy pisk w gnieździe Wrotki. Kamery uchwyciły "porywacza"

Lekarz weterynarii zdradził najlepszy sposób na sprawdzenie temperatury. Wystarczy 5 sekund

Jednym ze sposobów, w jaki troskliwi opiekunowie mogą pomóc swoim czworonogom się ochłodzić, jest noszenie ze sobą podczas spacerów wody. Dzięki temu pies w każdym momencie będzie mógł się napić. Drugim z nich jest unikanie przebywania na zewnątrz w najcieplejszym momencie dnia , czyli od godziny 11:00 do 15:00.

Wyprowadzaj swojego psa o chłodniejszych porach dnia, albo z samego rana, albo wczesnym wieczorem, a jeśli potrzebuje długiego spaceru, aby spalić nadmiar energii, znajdź inne sposób, aby go pobudzić - doradza lekarz weterynarii na łamach portalu “Mirror”.

spacer z psem
fot. canva.com/ freemixer

Ogromnym niebezpieczeństwem w gorące dni dla psów są asfaltowe i betonowe chodniki , które mogą nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur. Łapy czworonogów są narażone na poparzenia i urazy, dlatego tak ważne jest, aby chronić je podczas spacerów. Lekarz weterynarii śpieszy z pomocą opiekunom i przedstawia prosty sposób na sprawdzenie, czy przechadzka z psem o wybranej przez nas porze jest bezpieczna dla naszych pupili. Wystarczy 5 sekund, aby mieć 100% pewność.

Prostym testem, aby sprawdzić, czy asfalt nie jest zbyt gorący, aby chodzić z psem, jest przyłożenie dłoni do drogi. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać jej przez pięć sekund, to tym bardziej nie jest bezpieczne dla psa - dzieli się swoją wiedzą weterynarz Alison Thomas.

Ważne jednak jest, aby sprawdzać temperaturę nie wewnętrzną, a zewnętrzną stroną dłoni, która ma podobną wrażliwość jak psie łapki.

psie łapki
fot. canva.com/ Engin Akyurt

Jak psy oddają ciepło?

Gorące temperatury są zagrożeniem dla czworonogów głównie dlatego, że ich organizmy nie pocą się przez skórę , a tym samym nie oddają ciepła w zanany nam sposób. Mają jednak kilka mechanizmów, które pomagają im poradzić sobie z upałem. Oto sposoby, w jakie psy regulują swoją temperaturę ciała:

  • Dyszenie — kiedy pies dyszy, szybko wciąga powietrze przed nos i wydycha je przez usta. Powietrze przepływające przez wilgotne błony śluzowe w jamie ustnej i nosie powoduje odparowanie wody, co pomaga schłodzić krew.
  • Pocenie się przez poduszki łap — czworonogi nie pocą się przez skórę, ale mają gruczoły potowe na poduszkach łap. Dlatego podczas upałów ich łapki mogą być wilgotne.
  • Leżenie na chłodnych powierzchniach — zwierzęta często szukają chłodnych miejsc, takich jak kafelki, betonowe podłogi lub cień, aby leżeć i oddawać ciepło przez kontakt z chłodniejszą powierzchnią. W upały dobrze sprawdzą się żelowe maty chłodzące, które opiekunowie mogą zabrać ze sobą w każde miejsce.
  • Zianie — czyli szerokie otwieranie pyska, również pomaga w schładzaniu. Psy w ten sposób zwiększają powierzchnię odparowywania śliny i oddawania ciepła.
dyszący pies
fot. canva.com/Wavetop

Wszystkie te mechanizmy działają razem, aby pomóc psom utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Jednak w ekstremalnych upałach te naturalne metody mogą nie być wystarczające. Dlatego ważne jest, aby właściciele czworonogów zapewnili swoim pupilom dodatkową pomoc. Taką niewątpliwie jest dostęp do świeżej wody, unikanie spacerów w najgorszych porach dniach oraz zapewnienie zacienionego miejsca na odpoczynek.

Ich los poruszył całą Polskę. Wyjątkowa akcja pomocowa Służby Więziennej
Jechała z psem autem, z radia rozbrzmiała ta piosenka. Tak zareagował pupil
Obserwuj nas w
autor
Antonina Zborowska

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Studiuję na kierunku dziennikarstwo i nowe media. Interesują mnie sprawy społeczne i wydarzenia kulturalne. Jestem wielką miłośniczką zwierząt stale szkolącą się w tematyce zachowania psów. Prywatnie właścicielka dwóch czworonogów — cudownego psa o imieniu Lukier i kota bez ogona zwanego Ryszardem. Wolne chwile spędzam jeżdżąc motocyklem i stojąc za konsolą DJ-ską.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy