Swiatzwierzat.pl
Pies w upał

unsplash/Alison Pang

Jak schłodzić psa? Podpowiadamy, jak chronić go przed udarem

4 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Letnie fale upałów doskwierają nie tylko ludziom, ale także i naszym pupilom. Można zaryzykować stwierdzenie, że to czworonożni przyjaciele człowieka mają od nas gorzej. Podpowiadamy, jak w bezpieczny sposób schłodzić psa w czasie upału bez narażania go na utratę zdrowia i życia.

Temperatury sięgające latem trzydziestu kilku stopni w cieniu przestają powoli dziwić. Gdy słupek rtęci dochodzi niebezpiecznej granicy dla naszych czworonogów oznacza to prawdziwą męczarnię. Nie lekceważ wysokich temperatur - Twoje postępowanie ma ogromny wpływ na to, czy domowe zwierzaki doczekają jesieni.

Pies kontra upał - jak pomóc pupilowi w gorące dni?

Gdy upalne lato wdziera się do Polski, naturalnie szukamy sposobów na schłodzenie organizmu, by ten gorący okres nie dawał nam się za bardzo we znaki. Sięgamy po duże ilości wody, bierzemy orzeźwiające prysznice, wybieramy się do klimatyzowanych pomieszczeń, unikamy długich ekspozycji na słońce i szukamy w domu miejsca, w którym będzie najchłodniej i najprzewiewniej. A co mają powiedzieć psy czy koty, które nie mają tak wydajnego systemu chłodzenia ciała?

W przeciwieństwie do ludzi, czworonogi dotkliwie odczuwają wysokie temperatury, gdyż nie chłodzą się całą powierzchnią ciała poprzez pocenie. Ich skóra, z wyjątkiem przestrzeni na poduszkach łap, jest właściwie pozbawiona gruczołów potowych, a w dodatku porośnięta sierścią. Dlatego sposobem na usuwanie ciepła z organizmu jest dyszenie.

Szybka wymianę powietrza w płucach może niestety okazać się niewystarczająca. U psów, zwłaszcza szczeniąt, seniorów a także ras brachycefalicznych tj. buldogi, mopsy, boksery, shih-tzu, nietrudno o przegrzanie organizmu, które z kolei grozi wystąpieniem udaru cieplnego. Dezorientacja, nadmierne dyszenie, niedowład kończyn, drgawki, wymioty, – to znak, że za późno na profilaktykę, bo pies potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Na domiar złego, czasem – próbując pomóc naszemu podopiecznemu, możemy mu jedynie zaszkodzić. Mając na uwadze zdrowie i dobre samopoczucie zwierzaków, stworzyliśmy krótki poradnik, który pomoże opiekunom zwierząt zadbać o ich bezpieczeństwo latem.

Wilki

Trochę wody dla ochłody. Fotopułapka przyłapała watahę wilków podczas kąpieli

CZYTAJ DALEJ

Na początek skupmy się na tym, czego NIE WOLNO robić. Jeśli uważasz, że świetnym pomysłem na ulżenie zwierzakowi podczas upałów jest pozwalanie mu na skakanie do wanny, basenu czy zbiornika z zimną wodą albo polewanie go przy pomocy węża ogrodowego, to powinieneś się poważnie zastanowić nad konsekwencjami swojego zachowania.

Takie praktyki niosą ryzyko nagłego spadku temperatury ciała psa. Wcale nie pomożesz, a wręcz zaszkodzisz, narażając go na szok termiczny. Jeśli chcesz schłodzić swojego podopiecznego, rób to stopniowo i - co najważniejsze - z głową!

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak schłodzić swojego przyjaciela oraz jakich metod się wystrzegać.

5 niezawodnych sposobów na schłodzenie psa

1. Nieograniczony dostęp do świeżej, chłodnej wody

W czasie upałów musimy zadbać o to, by pupil się nie odwodnił, dlatego tak ważne jest regularnie sprawdzanie, czy ma w misce odpowiednią ilość chłodnej i czystej wody. Pamiętaj przy tym, by miska była zawsze ustawiona w cieniu. Możesz do niej wrzuć kilka kostek lodu, dzięki czemu woda dłużej pozostanie chłodna.

2. Spacery o wschodzie i zachodzie słońca

W czasie wysokich temperatur nasze pupile mogą być mniej skore do biegania czy zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Trudno im się dziwić, że wolą wylegiwać się w chłodnym miejscu, niż wychodzić na ulice skwierczące pod jarzmem upału. Dłuższe przechadzki organizujmy więc wcześnie rano i wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest niższa i postaraj się zmęczyć zwierzaka poprzez gryzaki czy zabawki edukacyjne.

Wielu właścicieli zwierząt zapomina, że miejsce spacerów także jest bardzo ważne. Psy w przeciwieństwie do nas nie noszą obuwia, więc odczuwają skutki wysokich temperatur również łapami. Starajmy się opracować trasę pokrytą roślinnością, z dala od asfaltowych ścieżek i róbmy przystanki podczas spaceru. W nawiązaniu do poprzedniego punktu pamiętajmy, by podczas spacerów nie rozstawać się z butelką wody oraz turystyczną miską dla psa.

3. Zainwestuj w specjalne gadżety

Świetnym rozwiązaniem może okazać się kupno maty, obroży bądź kamizelki chłodzącej, których mechanizm chłodzenia jest oparty na parowaniu. Oprócz tego, dobrym pomysłem będzie położenie na podłodze mokrego ręcznika, aby nasz pupil mógł się na nim położyć. Alternatywą dla chłodzących akcesoriów mogą być tradycyjne wiatraki schładzające powietrze. Pamiętaj jednak, by nie tworzyć przeciągów i nie włączać go na największe obroty, ponieważ nagła zmiana temperatury może wywołać u psa przeziębienie, a nawet doprowadzić do anginy.

4. Schronienie z dala od słońca

W okresie najwyższych temperatur trzeba zadbać o to, by miejsce, w którym przebywa pies, było odpowiednio chłodne. Pies nie może przebywać w nasłonecznionym pomieszczeniu, dlatego zaciągnij żaluzje i rolety oraz pozostaw otwarte drzwi do chłodniejszego pomieszczenia, np. łazienki czy garażu.

5. Odpowiednia pielęgnacja sierści i łap

Latem mogłoby się wydawać, że im krótsza sierść, tym psu będzie chłodniej - a to poważny błąd! Nie zapominajmy, że sierść stanowi naturalną izolację przed słońcem, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno jej golić skracać "do skóry". Może to bowiem doprowadzić do podrażnienia lub nawet poparzenia.

Podczas upałów należy regularnie czesać naszego pupila, aby jego sierść była czysta i pozbawiona kołtunów. Utrzymujmy ją w jak najlepszym stanie, co znacznie ułatwi docieranie powietrza do skóry zwierzaka.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Samantha Jean

Jaki pies nadaje się do bloku? 10 ras, które świetnie zaadaptują się do życia w mieszkaniu

Nie każdy, kto kocha zwierzęta, ma dom z wielkim ogrodem. Jeżeli mieszkasz w niedużym mieszkaniu i planujesz mieć psa, rozważ 10 ras, które świetnie odnajdą się na małej powierzchni. Niektóre rasy mogą Cię zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: petner.com, fera.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >