Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Osierocony szympans doczekał się szczęśliwego zakończenia. Już nigdy nie będzie sam
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 27.01.2022 01:00

Osierocony szympans doczekał się szczęśliwego zakończenia. Już nigdy nie będzie sam

Mały szympans
facebook/BIOPARC Valencia

Szympans imieniem Djibril został odrzucony przez matkę zaraz po urodzeniu. Po wielu nieudanych próbach przekonania samicy do młodego, pracownicy ZOO zaprzestali starań. Wtedy na horyzoncie pojawiła się idealna kandydatka do zostanie zastępczą opiekunką maleństwa.

Djibril, szympans z Afryki Zachodniej, przyszedł na świat w 2019 roku w hiszpańskim ogrodzie zoologicznym na wyspie Malaga. Mały przedstawiciel małp człekokształtnych, tak jak ludzkie dzieci, potrzebował troski i czułości. Niestety samica o imieniu Kika nie odnalazła się w roli matki.

Osierocony szympans potrzebował matczynej miłości

Kika doświadczyła w życiu niewyobrażalnej traumy. Zwierzę, które jako dziecko żyło na wolności, zostało schwytane po tym, jak zginęła jej własna matka. Następnie trafiła do cyrku, gdzie była traktowany w przedmiotowy sposób, służąc jedynie jako rekwizyt fotograficzny.

Zanim Kika została uratowana przez hiszpańską organizację Guardia Civil, przez wiele lat cierpiała katusze. Z tego względu, kiedy została mamą, nie potrafiła zająć się swoim potomstwem i odrzuciła je.

Pracownicy placówki zdawali sobie sprawę, że w zaistniałej sytuacji czas jest istotny, a noworodek nie może pozostać bez matki. Jedynym źródłem pocieszenia i otuchy w samotności była pluszowa maskotka przypominająca małpkę. Wtulając się w miękką przytulankę, wyobrażał sobie, że odnajduje spokój w ramionach rodzicielki. Żaden człowiek czy przedmiot nie był w stanie zastąpić mu to, czego najbardziej potrzebował - matczynej miłości.

Samica szympansa wzięła sierotkę pod swoją opiekę

Historia osieroconego szympansa wzbudziła zainteresowanie w hiszpańskich mediach, a informacja o poszukiwaniach zastępczej matki dotarła do pracowników Bioparku w Walencji. Opiekunowie zwierząt zgodzili się przyjąć Djibrila i przedstawić go jego przyszłej adopcyjnej matce.

Maleństwo miało zostać zaadoptowane przez Malin, samicę, która wyhodowała wiele pokoleń naczelnych, lecz niestety i ona nie wykazywała zainteresowania nowym przybyszem. Ku zdumieniu wszystkich, w rolę zastępczej matki weszła samica o imieniu Eva. Mały Djibril został przez nią adoptowany oraz zaakceptowany przez resztę grupy. Dziś Djibril jest już młodzieńcem, ale w dalszym ciągu pozostaje nierozłączny z Evą.

Biopark w Walencji wspiera projekt Nandoumary stworzony przez Instytut Jane Goodall w Senegalu, którego głównym założeniem jest odzyskanie i ochrona naturalnych środowisk, w których żyją grupy szympansów. Pracownicy rezerwatu wyrażają nadzieję, że w przyszłości młody samiec doczeka się własnego potomstwa i tym samym ożywi pulę genów zachodnioafrykańskich szympansów trzymanych w niewoli. - Zjednoczenie obu sił daje nową nadzieję na przyszłość szympansów z Afryki Zachodniej, stanowiąc namacalny przykład znaczenia dwóch filarów, na których dzisiaj opiera się ochrona przyrody - poinformowali przedstawiciele Bioparc Valencia.

Źródło: facebook/BIOPARC Valencia

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami