Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Starożytny smok wyginął ponad 100 lat temu. Naukowcy przywrócili ten gatunek
fot. canva/ j-wildman, X/ RewildingEurope

Starożytny smok wyginął ponad 100 lat temu. Naukowcy przywrócili ten gatunek

4 lipca 2024
Autor tekstu: Antonina Zborowska

Szwedzcy naukowcy dokonali niezwykłego osiągnięcia, przywracając do życia gatunek, który wyginął ponad 100 lat temu. Pierwsze osobniki zostały wypuszczone do rzeki Goeta aelv w Goeteborgu. To historyczne wydarzenie daje nadzieję na odtworzenie populacji jesiotrów atlantyckich, zwanych też starożytnymi smokami.

Naukowcy przywrócili wymarły gatunek

Reintrodukcja, czyli przywracanie populacji zwierząt w naturalnych warunkach, jest jednym z najważniejszych działań podejmowanych na rzecz ochrony różnorodności biologicznej. W obliczu wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, utrata siedlisk czy nadmierne polowania wiele gatunków znalazło się na skraju wyginięcia lub całkowicie zniknęło z niektórych obszarów. Dzięki zaawansowanym technikom genetycznym, hodowli w niewoli oraz ścisłej współpracy międzynarodowej, naukowcy są w stanie odtworzyć populację wielu stworzeń i przywrócić je do ich pierwotnych środowisk.

Projekt odtworzenia gatunku ryby zwanej starożytnym smokiem został zainicjowany w Instytucie Ekologii Słodkowodnej w Berlinie. Naukowcy, pracując nad materiałem genetycznym i zachowanymi próbkami, zdołali przywrócić wymarły na terenie Europy gatunek jesiotra atlantyckiego . Swoją potoczną nazwę zawdzięczają charakterystycznym wypustkom na grzbiecie .

starożytne smoki
fot. canva/ Alexandr Baitelman
Spanikowani rodzice dostrzegli węża w łóżeczku dziecka. Od razu wezwali specjalistów
Tragedia pod Olsztynem. Psy zagryzły 7-letnią dziewczynkę

Starożytny smok powraca do Europy

W kwietniu br. młode osobniki zostały przywiezione do Szwecji, gdzie przez kilka miesięcy aklimatyzowały się w specjalnych basenach , zanim trafiły do swojego nowego środowiska. Wypuszczenie narybku do rzeki w Szwecji to tylko pierwszy krok w długotrwałym procesie przywracania populacji starożytnego smoka.

Obecnie maluchy biorące udział w programie mają zaledwie 10 miesięcy i mierzą pół metra. Będą potrzebowały co najmniej 15 lat , zanim powrócą do rzeki na tarło i tym samym dadzą życie nowemu pokoleniu. Dorosłe osobniki jesiotrów atlantyckich mogą osiągać nawet 5 metrów długości oraz ważyć kilkaset kilogramów.

jesiotr atlantycki
fot. canva/ pproman

Żeby monitorować postępy w reintrodukcji gatunku , naukowcy wszczepili nadajniki 78 wypuszczonym rybom. Dzięki temu mogą śledzić ich drogę na ekranach komputerów, co pozwala badaczom na dokładną analizę zachowań i wędrówek osobników. To kluczowy element projektu , który może pomóc zrozumieć, jak jesiotry adaptują się do tego środowiska i jakie napotykają wyzwania.

jesiotr atlantycki
fot. X/ RewildingEurope

Jesiotr atlantycki pod ochroną

Jesiotry atlantyckie mają swoich naturalnych wrogów , do których należą szczupaki oraz foki. Drapieżniki te stanowią zagrożenie dla młodych ryb, co jest kolejnym wyzwaniem w procesie odtwarzania ich populacji. Jednak mimo prowadzonych czynności na rzecz ochrony nadal największym problemem pozostaje działalność człowieka. Ponad 100 lat temu zwierzęta te wyginęły właśnie z powodu masowych połowów . Dlatego jeszcze przez długi czas pozostaną one pod ścisłą ochroną .

Badacze są zachwyceni początkowymi efektami działań i trzymają kciuki za powodzenie zadania. Na kolejne pokolenie smoków trzeba będzie poczekać aż kilkanaście lat.

jesiotr atlantycki
fot. canva/ eleonimages

Ryby nazywane starożytnymi smokami, zasługują na to miano nie tylko ze względu na swój charakterystyczny grzbiet, ale również na pradawne pochodzenie . Obecnie gatunek ten występuje jedynie u wybrzeży Ameryki Północnej. Odtworzenie jego populacji w Europie będzie niezwykłym sukcesem naukowym .

Wyłowił z wody trójoką rybę. Spełnia się kolejna przepowiednia?
Po śmierci Borowego takie wieści. Fani sokołów tylko na to czekali
Obserwuj nas w
autor
Antonina Zborowska

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Studiuję na kierunku dziennikarstwo i nowe media. Interesują mnie sprawy społeczne i wydarzenia kulturalne. Jestem wielką miłośniczką zwierząt stale szkolącą się w tematyce zachowania psów. Prywatnie właścicielka dwóch czworonogów — cudownego psa o imieniu Lukier i kota bez ogona zwanego Ryszardem. Wolne chwile spędzam jeżdżąc motocyklem i stojąc za konsolą DJ-ską.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy