Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Baby boom w polskich lasach. Małe rysie z mamą uchwycone na filmie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 08.09.2021 02:00

Baby boom w polskich lasach. Małe rysie z mamą uchwycone na filmie

Rysie
youtube/miastokolobrzeg

Fotopułapka rozstawiona na terenie województwa zachodniopomorskiego zarejestrowała rodzinę rysi. Młode dokazywała na całego, nie dając mamie chwili wytchnienia. Fascynującym nagraniem z życia dzikich zwierząt podzieliło się Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze.

Nagranie z wideorejestratorów przedstawia rysicę Chyżą z czterema młodymi, które są w doskonałej kondycji. Naukowcy prowadzący działania w ramach programu reintrodukcji gatunku przyznają, że taki widok można określić ewenementem w przyrodzie. Do tej pory na świat przychodziły najczęściej pojedyncze rysiątka.

Chyża rekordzistką wśród rysich mam

Okres godowy u rysi przypada na przełom lutego i marca, dlatego do porodu dochodzi w okolicach maja. Jak zapewniają obserwatorzy tego gatunku, w tym roku dzikie zwierzęta są wyjątkowe płodne.

Dotychczas na świat przyszło co najmniej 14 młodych. Mamami zostały na pewno Rózia, Mniszka, Szelma, Luna i Chyża.

- Rozmnożyło się na pewno 6 rysic, z czego w 5 przypadkach udało się już policzyć młode. Rekordzistka, rysica Chyża ma aż 4 kocięta. To bardzo dużo jak na pierwszy miot. Dwie kolejne samice mają po 3 młode, pozostałe po dwa - mówi Magdalena Tracz z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego w rozmowie z "RMF24".

Dlaczego jest tak mało rysi w Polsce?

Rysie euroazjatyckie to największe dzikie koty drapieżne w Europie, które od 1995 roku podlegają ochronie gatunkowej w Polsce. Jego populację szacuje się na ok. 200 osobników na terenie Polski, z czego większość, ok. 120 osobników, występuje w Karpatach. 

Przedstawiciele tego gatunku są nocnymi drapieżniki, polującymi głównie na sarny, łanie i małe jelenie, ale także mniejsze ssaki: zające czy gryzonie. Charakteryzuje je skrytość, dlatego z reguły unikają kontaktu z człowiekiem i cenią sobie "święty spokój".

Największym zagrożeniem dla tego gatunku są działania ludzi, przede wszystkim kłusownictwo, a także drogi szybkiego ruchu i autostrady przecinające lasy. Najczęstszą przyczyną śmierci tych zwierząt są wypadki drogowe. 

Dzięki intensywnym wysiłkom WWF Polska i Zachodniopomorskiemu Towarzystwu Przyrodniczemu w 2019 roku na wolność wypuszczono 63 zwierzęta. Do dziś żyje około 40 z nich.

Zobacz nagranie:

Źródło: rmf24.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!