Sensacja w Poznaniu. Orłosęp wylądował na parapecie bloku mieszkalnego
Nagranie z Poznania w ekspresowym tempie obiegło sieć i wzbudziło niemałe emocje. Pewien mężczyzna nagrał moment, w którym ogromny ptak usiadł na jego kuchennym parapecie. Widok zwierzęcia zrobił na internautach ogromne wrażenie. Szybko okazało się, że to orłosęp, czyli jeden z największych ptaków Europy.
Orłosęp na poznańskim parapecie
W sieci pojawiło się nagranie, które momentalnie zyskało popularność, a ponadto zaciekawiło miłośników zwierząt. Na krótkim filmie widzimy, jak mężczyzna wchodzi do kuchni, podczas gdy na jego parapecie siedzi ogromnych rozmiarów ptak z charakterystycznie zakrzywionym dziobem.
Nie uwierzycie co u nas siedzi na oknie - mówi Maciej Mleczko, autor filmu.
Trudno się nie dziwić, bowiem widok tak potężnego ptaka jest niecodzienny, szczególnie gdy zwierzę postanowiło wylądować na parapecie w centrum poznańskiego blokowiska . Ptak przez krótką chwilę siedział przy oknie, a nawet odwrócił wzrok w stronę zbliżającego się do szyby mężczyzny, po czym odfrunął. Szybko okazało się, że był to orłosęp .
Orłosęp, czyli jeden z największych ptaków Europy
Remigiusz Koziński z poznańskiego zoo opublikował na Facebooku post, w którym potwierdził, że na nagraniu uchwycono młodego orłosępa .
Młody orłosęp szuka swojego miejsca na świecie. Trzymajcie za niego kciuki. My trzymamy, z całej siły. Autorem video jest Maciej Mleczko, prawdopodobnie piąta osoba w Polsce, która zobaczyła tego ptaka w naszym kraju. Śmiem twierdzić, że jedyna, która zobaczyła go na kuchennym parapecie - czytamy.
Orłosęp brodaty to jeden z największych ptaków szponiastych świata , który co ciekawe, nie zamieszkuje Polski . Można go spotkać, w zależności od gatunku, w północnej Afryce, na Półwyspie Iberyjskim, Kaukazie, w Chinach, Mongolii, Himalajach i na Bliskim Wschodzie.
Orłosęp przyfrunął do Poznania z Francji
Nagranie z orłosępem, który przysiadł na poznańskim parapecie, zostało udostępnione również na profilu Lubuskich Łowców Burz, którzy podzielili się kolejną ciekawostką na temat tego okazałego ptaka. Okazuje się, że przyfrunął do Poznania aż z Francji.
Jest to osobnik wypuszczony we Francji w ramach programu reintrodukcji gatunku. Posiada nadajnik. Poniżej jego 2-tygodniowa trasa. A temu ptakowi nadano imię Rei del Causse - czytamy na profilu.
Spotkanie orłosępa jest niezwykle rzadkie, szczególnie na terenie naszego kraju, gdzie podlega ścisłej ochronie . Gatunek ten w 2014 roku trafił do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Szacuje się, że ich liczebność na całym świecie to około 1675–6700 dorosłych osobników , jednak z roku na rok ich liczba spada.