Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > Kichaniem głosują w stadzie. Niezwykłe zwierzęta trafiły do wrocławskiego zoo
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 10.05.2024 16:40

Kichaniem głosują w stadzie. Niezwykłe zwierzęta trafiły do wrocławskiego zoo

likaon
fot. Canva/MikeLane45

Do wrocławskiego zoo trafiło dwóch nowych podopiecznych. Ich wygląd jest intrygujący, podobnie jak ich niezwykłe umiejętności. Gatunek ten objęty jest ścisłą ochroną, a w Polsce możemy je zobaczyć jedynie w zoo. Są często mylone z hienami, a swoim wyglądem przypominają psy, a w niektórych przypadkach nawet wilki. 

Unikatowe zwierzęta zagrożone wyginięciem

Niegdyś likaony występowały w wielu miejscach na świecie. Można było je spotkać niemalże w całej Afryce Subsaharyjskiej, na pustyniach, w górach, a nawet wybrzeżach Kenii. Obecnie ich populacja znacznie się zmniejszyła i grozi im całkowite wyginięcie. W naturalnym środowisku żyją głównie na obszarach Afryki Subsaharyjskiej, na równinach i w dzikich lasach. W Polsce możemy podziwiać je w ogrodach zoologicznych. 

Swoim wyglądem przypominają psy i wilki, a często mylone są z hienami. Mierzą od 75 do nawet 110 cm długości, a ich waga może sięgać 36 kg. Charakteryzują się specyficznym umaszczeniem, w którym przeważa czerń, brąz i odcienie beżu. Co ciekawe, każdy z likeonów ma unikatowe umaszczenie i niepowtarzalny układ łat na ciele. 

likaon
fot. Canva/MikeLane45
Nie żyje ponad 2100 prosiaków. Potężny pożar strawił chlewnię Pies biegał wesoło po trawie, wkrótce potem zmarł. Wszystko przez to, co znalazł w ogródku

Likaony we wrocławskim zoo

Likaony od lat można podziwiać we wrocławskim zoo. W ubiegłym roku ich stado zasiliły Bat i Kadarka, które przyjechały na Dolny Śląsk z zoo we Francji. Okazuje się, że będzie ich jeszcze więcej. Tym razem w ogrodzie zoologicznym pojawiły się kolejne dwa likaony, mieszkające wcześniej w duńskim zoo.

Likaony to świetni łowcy, którzy żyją w watahach. Są socjalnymi drapieżnikami, które mają silnie wykształcony instynkt stadny. Ich watahy liczą od 2 do nawet 40 osobników. Wraz z upływem lat ich stada zaczynają się sukcesywnie zmniejszać, a ich gatunkowi grozi całkowite wymarcie. 

Unikatowe zachowania socjalne likaonów

Oprócz nietuzinkowego umaszczenia uwagę w wyglądzie likaonów zwracają również duże uszy. Nastawione służą do nasłuchiwania ofiar, a ponadto pełnią one bardzo ważną funkcją podczas komunikacji w stadzie. Dla tych dzikich zwierząt komunikacja jest niezwykle ważna, bowiem podejmują decyzje, głosując. Swoje głosy natomiast oddają kichaniem. Ponadto likaony wydają szereg innych odgłosów, m.in. szczekają, piszczą, chrząkają i kwilą. 

Dźwięki umożliwiają im komunikację, tak ważną m.in. podczas polowań. Jak informuje National Geographic, zgodnie z wyliczeniami naukowców aż 80% polowań likaonów kończy się sukcesem. Ten wynik sprawia, że są jednymi z najbardziej skutecznych pod tym względem zwierząt. Dla porównania ten wskaźnik dla lwów to zaledwie 30%. 

likaon
fot. Canva/MikeLane45