Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Te objawy mogą zwiastować problemy u kota. Nie bagatelizuj ich
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 28.05.2024 16:30

Te objawy mogą zwiastować problemy u kota. Nie bagatelizuj ich

objawy przejedzenia u kota
fot. canva.com/ SharafMaksumov

Mruczki, podobnie jak ludzie, mogą czasem przesadzić z ilością spożywanego jedzenia. Przejedzenie u kota nie tylko wpływa na jego samopoczucie, ale może również prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Właściciele tych sprytnych zwierząt muszą być świadomi symptomów, które wskazują, że dzieje się coś niedobrego. Tylko ich szybka reakcja może ocalić życie futrzastego pupila.

Kocie łakomczuchy

Koty to eleganckie i niezależne stworzenia, które potrafią być niezwykle uparte jeśli chodzi o jedzenie. Wielu właścicieli miało okazję doświadczyć na własnej skórze, jak ich mruczki umiejętnie potrafią domagać się kolejnej porcji karmy. Spryciarze wykorzystują przy tym całą swoją uroczą charyzmę. Choć czasem trudno oprzeć się ich proszącym spojrzeniom i miauczeniu, ważne jest, aby pamiętać, że zbyt częste dokarmianie może mieć poważne konsekwencje.

Kocie łakomczuchy to częsty widok w wielu domach. Ich nieustanne domaganie się następnej porcji jedzenia, może być urocze, ale również szkodliwe. Właściciele mruczków, którzy ulegają prośbom, powinni wiedzieć, które objawy mogą zwiastować problemy. Zaczynające się niewinnie przejadanie się pupila może doprowadzić nawet do jego śmierci. 

200 dni temu zadzwonili do opiekunów znalezionego psa. Nadal na nich czeka Był pewien, że stoi za nim przyszła żona. Odwrócił się i go zamurowało

Objawy przejedzenia u kota. Tych sygnałów nie bagatelizuj

Koty są mistrzami manipulacji, jeśli chodzi o zdobywanie jedzenia. Ich domaganie się kolejnej porcji może wynikać z nudy, niewłaściwej diety, niezaspokojonego instynktu łowieckiego oraz złych nawyków żywieniowych. Gdy mruczek zje za dużo, objawami, które mogą u niego wystąpić, są: wymioty, biegunka, apatia oraz bolesność brzucha. Oprócz bezpośredniego dyskomfortu pojawiającego się zaraz po spożyciu przejadanie się może prowadzić do poważniejszych problemów. Są nimi otyłość, przewlekłe zaburzenia trawienne czy zapalenie trzustki. 

otyłość u kota
fot. canva.com/ Yamac Beyter

Żeby zapewnić dobre i długie życie pupilowi, właściciele powinni reagować w przypadku pojawiania się pierwszych niepokojących sygnałów. Długo trwała biegunka lub wymioty mogą mieć dla kota tragiczne konsekwencje. U zwierząt, które regularnie przejadają się, dochodzi do trwałego i nieodwracalnego rozciągnięcia żołądka, które ma wpływ na całe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Jeśli twój futrzak raz czy dwa zjadł za dużo i wystąpiły u niego wymienione wyżej objawy, ale szybko wrócił do formy, nie masz powodu do niepokoju. Jeżeli jednak twój pupil często wymiotuje, ma biegunkę, a po jedzeniu jest ospały i ociężały to powinieneś niezwłocznie udać się z nim do weterynarza. Nieprawidłowa dieta może doprowadzić do uszkodzenia trzustki, a nawet śmierci zwierzęcia. 

Kocia dieta - co i ile powinien jeść kot?

Nawet najbardziej domowy mruczek jest drapieżnikiem i bezwzględnym mięsożercą. Wprowadzenie diety warzywnej w jego życie może skończyć się dla niego w tragiczny sposób. Koty nie są stworzone do bycia wegetarianami. Zwierzęta te oprócz mięsa potrzebują bogatych w cenne składniki podrobów. Najlepsze mięso dla tych drapieżców to takie z przerostami, żyłami i chrząstkami. 

Kocia dieta
fot. canva.com/ Zuzule

Oczywiście właściciele mruczków mogą utrzymywać swoich podopiecznych jedynie na kociej karmie. Ważne jednak jest, aby była ona dobrej jakości. Zła karma to ta, która ma w sobie dużo węglowodanów. Metabolizują się one u futrzastych czworonogów w specyficzny sposób — glukoza utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie we krwi przez wiele godzin. Taka reakcja chemiczna znacząco wpływa na samopoczucie zwierzęcia. Sprawia, że staje się ono ociężałe, śpiące i niechętne do jakichkolwiek zabaw. Brak odpowiednich składników odżywczych w karmie będzie sprawiał, że stworzenie będzie nadal ich szukało i domagało się kolejnej porcji jedzenia, aby otrzymać potrzebne do życia wartości mineralne. Należy również przestrzegać podanej na opakowaniu odpowiedniej do wagi czworonoga dziennej porcji i możliwie jak najsztywniej się jej trzymać. Jeżeli nie wiemy, która karma jest dobra dla naszego pupila, warto udać się do weterynarza na konsultacje. Specjaliści idealnie dopasują zarówno jej skład, jak i jej ilość. 

kocia karma
fot. canva.com/ Nils Jacobi

Choć kocie łakomstwo może wydawać się nieszkodliwe, kontrolowanie diety i nawyków żywieniowych jest kluczowe dla zdrowia i dobrostanu kota. Ustalając jasne zasady i zapewniając zwierzęciu odpowiednią dietę oraz aktywność, możemy pomóc mu prowadzić zdrowe i szczęśliwe życie u naszego boku przez długie lata.