Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Udar cieplny u psa - przyczyny, objawy i pierwsza pomoc
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 10.06.2022 11:02

Udar cieplny u psa - przyczyny, objawy i pierwsza pomoc

pies w lato
unsplash/daniellegiberti

Zbliża się lato, a wraz z nim bardzo niebezpieczny okres dla naszych pupili. Udar cieplny u psa jest zjawiskiem częstszym, niż myślisz. Co gorsza, łatwo przegapić pierwsze oznaki tego stanu u naszych podopiecznych. Jakie są objawy udaru cieplnego u psów i jak postępować w przypadku przegrzania organizmu? Psy tak, jak ludzie są narażone na udar cieplny - z tą różnicą, że w przeciwieństwie do ludzi nie potrafią schładzać organizmu poprzez pocenie się. Ich skóra nie zawiera gruczołów potowych, które znajdują się jedynie na ich nosie i spodzie łap. Z tego względu udar u psa jest najczęściej ostatnim stadium przegrzania i niestety zazwyczaj śmiertelnym.

Chroń psa przed słońcem, grozi mu udar cieplny

Udarem cieplnym nazywamy stan, w którym dochodzi do przegrzania ciała psa. Może dotyczyć każdego psa, ale warto zwrócić uwagę, czy nasz pupil nie znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

Na przegrzanie narażone są najbardziej:

  • psy chore, otyłe, starsze, ciężarne suczki, szczenięta, które szybciej przegrzewają się z uwagi na mniejszą wydajność powierzchni schładzania organizmu (mniejszy język) oraz psy zmuszane do ciężkiego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni, w pełnym słońcu;

  • psy rasy krótkoczaszkowej - brachycefalicznej (m.in. buldogi, boksery, mopsy, shih tzu), o krótkich, wąskich przewodach nosowych;

  • psy posiadające bujną szatę i czarną sierść;

  • psy wystawione na słońce, bez możliwości schronienia się w cieniu.

W czasie upałów zwierzęta stosują tzw. „ziajanie”. Dysząc, chłodzi się nie dopuszczając do przegrzania organizmu. Wówczas parujące ślina i wydzieliny z pyska oraz dróg oddechowych sprzyjają w odprowadzaniu nadmiaru ciepła. Jednak w procesie tym zużywane są duże ilości wody i energii, dlatego pies potrzebuje więcej płynów.

Dodatkowo regulacja ciepłoty organizmu wspierana jest przez reakcje fizjologiczne takie jak: rozszerzanie się naczyń krwionośnych i przyspieszenie krążenia krwi. Jeżeli pies przestaje sobie radzić ze zbyt wysoką temperaturą, poszukuje cienia, chłodnych powierzchni lub wody.

Niestety pies zamknięty w w samochodzie nie jest w stanie tego zrobić. Auto pozostawione na słońcu nagrzewa się bardzo szybko, stając się dla niego śmiertelną pułapką. Bardzo często zdarza się, że psy doznają udaru cieplnego, na skutek pozostawienia latem w zamkniętym pojeździe.

Jak rozpoznać udar cieplny u psa? Wyróżniamy 3 fazy

Temperatura stanowiąca zagrożenie życia dla psa to 41°C. Na początku dochodzi do przegrzania organizmu, którego objawami są:

  • silny niepokój, intensywne ziajanie, zwiększone wydzielanie śliny, mocno zaczerwienione wnętrze małżowin usznych, wiśniowy lub jasnoczerwony kolor błon śluzowych.

Następnie może dojść do udaru cieplnego. Można go rozpoznać po następujących symptomach:

  • szybki i płytki oddech, przyspieszone bicie serca, osłabienie, zaburzenia równowagi, dezorientacja, oszołomienie, przypadkowe, nieskoordynowane ruchy, drgawki, dreszcze, apatia, brak reakcji, arytmia serca.

Mogą pojawić się także wymioty i biegunka (najczęściej z domieszką krwi).

Ostatnim etapem jest ograniczenie przepływu krwi i całkowita zapaść krążeniowa. Pies doznaje szoku. Objawami tej fazy są:

  • sinoszare dziąsła, błony śluzowe oraz język, drgawki skurcze, utrata przytomności, aż w końcu śmierć.

Udar cieplny u psa - pierwsza pomoc

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z udarem cieplnym u psa najważniejszym krokiem jest schłodzenie jego organizmu oraz ustabilizowanie krążenia. Przede wszystkim, należy umieścić psa w chłodnym, zacienionym i przewiewnym miejscu. Następnie należy schłodzić psa wodą, rozpoczynając od łap, a następnie stopniowo oblewać resztę jego ciała. Trzeba uważać jednak, by woda nie była lodowata.

Podczas schładzania psa należy również uważać, by nie obniżyć temperatury jego ciała poniżej poziomu naturalnej ciepłoty, która wynosi 38-39°C. Jeżeli pies jest świadomy, należy regularnie podawać mu letnią wodę do picia, ale w niewielkich ilościach.

Następnie zabierz czworonoga do weterynarza, którego wcześniej uprzedź telefonicznie o wizycie ze zwierzakiem z udarem cieplnym. Dzięki temu lekarz będzie mógł się przygotować i udzielić mu możliwie najszybszej pomocy. Pamiętaj, aby samochód również był schłodzony oraz była w nim zapewniona cyrkulacja powietrza.

Pies zamknięty w aucie - co robić?

Jeśli jesteś świadkiem zamkniętego zwierzęcia w samochodzie, Twoim obowiązkiem jest powiadomienie odpowiednich służb. Należy wtedy zadzwonić pod numer alarmowy: 112, 997- policja bądź 986 - straż miejska.

Jeżeli podejrzewamy, że stan psa zagraża jego życiu, bez obaw możemy wybić szybę, nie czekając na przybycie służb. W takiej sytuacji nie będziemy odpowiadać za zniszczenie czyjegoś mienia, a możemy uratować zwierzakowi życie.

Zobacz nagranie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: johndog.pl, policja.gov.pl