Swiatzwierzat.pl
pies w lato

unsplash/daniellegiberti

Udar cieplny u psa - przyczyny, objawy i pierwsza pomoc

10 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Zbliża się lato, a wraz z nim bardzo niebezpieczny okres dla naszych pupili. Udar cieplny u psa jest zjawiskiem częstszym, niż myślisz. Co gorsza, łatwo przegapić pierwsze oznaki tego stanu u naszych podopiecznych. Jakie są objawy udaru cieplnego u psów i jak postępować w przypadku przegrzania organizmu?

Psy tak, jak ludzie są narażone na udar cieplny - z tą różnicą, że w przeciwieństwie do ludzi nie potrafią schładzać organizmu poprzez pocenie się. Ich skóra nie zawiera gruczołów potowych, które znajdują się jedynie na ich nosie i spodzie łap. Z tego względu udar u psa jest najczęściej ostatnim stadium przegrzania i niestety zazwyczaj śmiertelnym.

Chroń psa przed słońcem, grozi mu udar cieplny

Udarem cieplnym nazywamy stan, w którym dochodzi do przegrzania ciała psa. Może dotyczyć każdego psa, ale warto zwrócić uwagę, czy nasz pupil nie znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

Na przegrzanie narażone są najbardziej:

  • psy chore, otyłe, starsze, ciężarne suczki, szczenięta, które szybciej przegrzewają się z uwagi na mniejszą wydajność powierzchni schładzania organizmu (mniejszy język) oraz psy zmuszane do ciężkiego wysiłku fizycznego na otwartej przestrzeni, w pełnym słońcu;

  • psy rasy krótkoczaszkowej - brachycefalicznej (m.in. buldogi, boksery, mopsy, shih tzu), o krótkich, wąskich przewodach nosowych;

  • psy posiadające bujną szatę i czarną sierść;

  • psy wystawione na słońce, bez możliwości schronienia się w cieniu.

W czasie upałów zwierzęta stosują tzw. „ziajanie”. Dysząc, chłodzi się nie dopuszczając do
przegrzania organizmu. Wówczas parujące ślina i wydzieliny z pyska oraz dróg oddechowych sprzyjają w odprowadzaniu nadmiaru ciepła. Jednak w procesie tym zużywane są duże ilości wody i energii, dlatego pies potrzebuje więcej płynów.

Dodatkowo regulacja ciepłoty organizmu wspierana jest przez reakcje fizjologiczne takie jak: rozszerzanie się naczyń krwionośnych i przyspieszenie krążenia krwi. Jeżeli pies przestaje sobie radzić ze zbyt wysoką temperaturą, poszukuje cienia, chłodnych powierzchni lub wody.

Niestety pies zamknięty w w samochodzie nie jest w stanie tego zrobić. Auto pozostawione na słońcu nagrzewa się bardzo szybko, stając się dla niego śmiertelną pułapką. Bardzo często zdarza się, że psy doznają udaru cieplnego, na skutek pozostawienia latem w zamkniętym pojeździe.

Jak rozpoznać udar cieplny u psa? Wyróżniamy 3 fazy

Temperatura stanowiąca zagrożenie życia dla psa to 41°C. Na początku dochodzi do przegrzania organizmu, którego objawami są:

  • silny niepokój, intensywne ziajanie, zwiększone wydzielanie śliny, mocno zaczerwienione wnętrze małżowin usznych, wiśniowy lub jasnoczerwony kolor błon śluzowych.

Następnie może dojść do udaru cieplnego. Można go rozpoznać po następujących symptomach:

  • szybki i płytki oddech, przyspieszone bicie serca, osłabienie, zaburzenia równowagi, dezorientacja, oszołomienie, przypadkowe, nieskoordynowane ruchy, drgawki, dreszcze, apatia, brak reakcji, arytmia serca.

Mogą pojawić się także wymioty i biegunka (najczęściej z domieszką krwi).

Ostatnim etapem jest ograniczenie przepływu krwi i całkowita zapaść krążeniowa. Pies doznaje szoku. Objawami tej fazy są:

  • sinoszare dziąsła, błony śluzowe oraz język, drgawki skurcze, utrata przytomności, aż w końcu śmierć.

Buldog i kot

Buldożek nie może patrzeć, jak opiekunka głaszcze kota. Nagrano scenę zazdrości

CZYTAJ DALEJ

Udar cieplny u psa - pierwsza pomoc

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z udarem cieplnym u psa najważniejszym krokiem jest schłodzenie jego organizmu oraz ustabilizowanie krążenia. Przede wszystkim, należy umieścić psa w chłodnym, zacienionym i przewiewnym miejscu. Następnie należy schłodzić psa wodą, rozpoczynając od łap, a następnie stopniowo oblewać resztę jego ciała. Trzeba uważać jednak, by woda nie była lodowata.

Podczas schładzania psa należy również uważać, by nie obniżyć temperatury jego ciała poniżej poziomu naturalnej ciepłoty, która wynosi 38-39°C. Jeżeli pies jest świadomy, należy regularnie podawać mu letnią wodę do picia, ale w niewielkich ilościach.

Następnie zabierz czworonoga do weterynarza, którego wcześniej uprzedź telefonicznie o wizycie ze zwierzakiem z udarem cieplnym. Dzięki temu lekarz będzie mógł się przygotować i udzielić mu możliwie najszybszej pomocy. Pamiętaj, aby samochód również był schłodzony oraz była w nim zapewniona cyrkulacja powietrza.

Pies zamknięty w aucie - co robić?

Jeśli jesteś świadkiem zamkniętego zwierzęcia w samochodzie, Twoim obowiązkiem jest powiadomienie odpowiednich służb. Należy wtedy zadzwonić pod numer alarmowy: 112, 997- policja bądź 986 - straż miejska.

Jeżeli podejrzewamy, że stan psa zagraża jego życiu, bez obaw możemy wybić szybę, nie czekając na przybycie służb. W takiej sytuacji nie będziemy odpowiadać za zniszczenie czyjegoś mienia, a możemy uratować zwierzakowi życie.

Zobacz nagranie:

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: johndog.pl, policja.gov.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >